DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Dialog dziada z obrazem

#POLITYKA    #KATOLICY    #ŻYDZI    #DIALOG

Tak zwany „dialog” katolików z żydami z pewnością wart jest pogłębionych studiów, które przede wszystkim wyjaśnić powinny, w jakim stopniu mamy tu do czynienia z rzetelnością i realnością, a w jakim stopniu z fikcją i – nazywając rzecz najoględniej – daleko idącym nieporozumieniem.

 

 Aby komunikowanie się było w ogóle możliwe i sensowne, potrzebny jest wszak jakikolwiek, choćby najuboższy, ale jednak wspólny język – bodaj minimalny zasób jednako pojmowanej terminologii i choćby najskromniejsza baza faktograficzna, do której można się odwołać, mając pewność, że mówimy o tym samym. Pięćdziesięciolecie deklaracji soborowej Nostra aetate – która niejako oficjalnie zainaugurowała fazę politycznego przyspieszenia w owym „dialogu” i „zbliżeniu” – to czas z pewnością dostateczny i ze wszech miar stosowny, by takiego przeglądu sytuacji dokonywać.

Niestety, zamiast uczciwego audytu i bilansu, mamy na ogół do czynienia z rocznicowymi fajerwerkami frazesów, które przysparzają tylko niejasności i potęgują ryzyko pogłębienia zamętu w sercach postronnych świadków – już nie mówiąc o ewidentnym mętliku panującym w głowach osobiście zaangażowanych aktywistów i entuzjastów „dialogu”.

Aktem abdykacji krytycznego rozumu na rzecz sentymentalizującej propagandy sukcesu okazał się bowiem oficjalny głos Stolicy Apostolskiej w tej sprawie – promowana przed rokiem przez kardynała Kocha Refleksja teologiczna wykazuje zarówno rozczarowującą niespójność wewnętrzną, jak i kompletne oderwanie od rzeczywistości. Jako uzasadnienie tak dyskwalifikującej opinii pozwalam sobie nieskromnie polecić Szanownemu Czytelnikowi lekturę obszerniejszego na ten temat tekstu: Refluks po refleksji, czyli kilka uwag na pięćdziesięciolecie pewnej iluzji (który Szanowna Redakcja zechciała włączyć do książki Prawa strona internetu, zbioru tekstów portalu PCh24.pl). Tu zaś tytułem erraty przedstawię tylko jeden szczególny kazus, który zdaje mi się dowodzić daleko posuniętej problematyczności rytuałów, które ich wyznawcy upierają się nazywać właśnie „dialogiem katolicko‑żydowskim”.

Oto bowiem wyżej wymieniona Refleksja zespołu kardynała Kocha doczekała się z drugiej strony szybkiej odpowiedzi: Pełnić wolę naszego Ojca w Niebie – w stronę partnerstwa pomiędzy żydami i chrześcijanami. Tekst o tak wiele obiecującym tytule, sygnowany przez kilkudziesięciu rabinów z krajów Europy, Ameryki Północnej i innych kontynentów, został natychmiast spopularyzowany jako świadectwo zbliżenia stanowisk – przy czym jeden z polskojęzycznych portali nazwał ów dokument „niezwykłym” i diagnozował nawet: Koniec świata coraz bliżej. Żydzi o przymierzu z chrześcijaństwem! Tak hurraoptymistycznej interpretacji nie potwierdza jednak lektura dokumentu.

Autorzy – rabini ortodoksyjni – po wstępnym zaznaczeniu kluczowych punktów odniesienia, wśród których nie mogło zabraknąć cytatu z gawędy świętego Jana Pawła II o starszych braciach w wierze (w wersji tradycyjnie już zafałszowanej, ma się rozumieć, bo z pominięciem poetyckiego jakby, którego w rzeczywistości użył papież w rzymskiej synagodze); po podsunięciu nam swoistego wyznania wiary w absolutnie nadrzędną wyjątkowość i dziejową przełomowość Szoa, a także fundamentalną nieodwołalność Vaticanum Secundum i bezwarunkowe potępienie antysemityzmu (z dorozumianym zastrzeżeniem prawa do dowolnego określania jego pola znaczeniowego) – ogłaszają nam jako dobrą nowinę uznanie prawa chrześcijan do istnienia. Powołują się przy tym na szereg autorytetów – mędrców i nauczycieli żydowskich – którzy skłonni byli podobno udzielać warunkowego przyzwolenia na chrześcijaństwo, jako niezbadane zrządzenie Wszechmocnego.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Szwajcar kard. Kurt Koch, wypowiedział się z dużą przychylnością o niemieckim dokumencie proponującym wprowadzenie pełnej interkomunii z protestantami. Hierarcha zaznaczył przy tym, że niektóre kwestie wciąż wymagają wyjaśnienia.

 
 

W amerykańskim stanie Wirginia odbyły się masowe protesty w obronie prawa do posiadania broni. W mieście Richmond zebrało się około 22 tys. częściowo uzbrojonych zwolenników wolności. Protestujący mieli poparcie prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Wykryto pierwszy przypadek pacjenta z wirusem 2019-nCoV w USA. Trzydziestokilkuletni mężczyzna wrócił z Wuhan (Chiny), gdzie po raz pierwszy pojawił się śmiertelny patogen. Życiu pacjenta nie zagraża niebezpieczeństwo. Do tej pory z powodu powikłań wywołanych przez nowego wirusa zmarło 9 osób na całym świecie.

 

„Nie rujnuj życia swojego dziecka”, apeluje tzw. drag queen, czyli mężczyzna przebierający się za kobietę, Kitty Demure. Jego zdaniem rodzice nie powinni zbierać swoich dzieci na spotkania z osobami takimi jak on.

 

Włoski rząd zdecydował się przyjąć roboczą definicję antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która zabrania m.in.  krytykowania polityki państwa Izrael czy wskazywania, że  to Żydzi ponoszą odpowiedzialność za ukrzyżowanie Pana Jezusa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.