DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Dialog czy igranie z ludzką tragedią? Artysta-prowokator zrównał morderców i ofiary

Dialog czy igranie z ludzką tragedią? Artysta-prowokator zrównał morderców i ofiary
Fot. Twitter/corriere.it

Włoski twórca umieścił na wystawie „Otwarty dialog” w Pagazzano dwa obeliski upamiętniające na równi ofiary, jak i sprawców niedawnego zamachu w Barcelonie. Burmistrz miasta, który nakazał usunąć prowokacyjną instalację, oskarżany jest o cenzurowanie sztuki.

 

„Dzieło” Gaetano B. Vicenzy składa się z obelisków, na których widnieją nazwiska osób zabitych w stolicy Katalonii przez islamskich terrorystów, a także samych zamachowców. Towarzyszą im napisy „In memoriam”, czyli „Ku pamięci”. Całość powstała specjalnie z myślą o ekspozycji zatytułowanej „Otwarty dialog”, otwartej na zamku w Pagazzano, niedaleko włoskiego Bergamo.

 

Burmistrz Raffaele Moriggi osobiście przeciął wstęgę otwierającą wystawę. Nie był jednak wówczas świadom całej zawartości ekspozycji. Kiedy się zorientował, jaka jest wymowa jednego z eksponatów, nakazał go usunąć. – Nikt nie uprzedził nas o tematyce pracy, odkryliśmy to później. Żadna artystyczna prowokacja nie może uzasadniać wywyższenia tych, którzy zabili niewinne ofiary – skomentował swoją decyzję.

 

Artysta wyraził niezaprzeczalną myśl. Opinia o zmarłych zmienia się w zależności od punktu widzenia. Czy to jest skandaliczna obserwacja? Cóż, tak, ale zadaniem sztuki jest skandal – stwierdził natomiast organizator biennale, Giuliano Ottaviani.

 

Z kolei cytowany przez media działacz społeczny Fulvio Pagani, stojący m.in. na czele organizacji „Pagazzano Razem”, wypowiedział się dwuznacznie: – To niedopuszczalne by umieścić ofiary i morderców na tym samym poziomie , lecz uciekanie się do cenzury jest jeszcze gorsze – ocenił.

 

 

Źródło: bergamo.corriere.it

RoM

 

 

 

 

 

 


DATA: 2017-10-12 16:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"zadaniem sztuki jest skandal" - skoro tak, to niech artychy potraktują za dzieło sztuki decyzję burmistrza o usunięciu tego badziewia. W konsekwencji, niech artychy nie protestują przeciwko tej decyzji, bo tym samym protestują przeciwko zadaniom sztuki.
8 miesięcy temu / r
 
Coraz więcej indyferentyzmu i głupoty na świecie.
8 miesięcy temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.