DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 

Diakonisy i parafie bez księży. Czy to przymiarki do kapłaństwa kobiet?

Diakonisy i parafie bez księży. Czy to przymiarki do kapłaństwa kobiet?
#KAPŁAŃSTWO    #KOŚCIÓŁ    #KAPŁANI    #KOBIETY    #KAPŁANKI    #DIAKONI    #DIAKONISA    #SZAFARZ    #SAKRAMENT    #USA    #AUSCP

„National Catholic Reporter” i Church Militant.com donoszą o niepokojących próbach podejmowanych przez Stowarzyszenie Księży Katolickich w USA (Association of U.S. Catholic Pirests – AUSCP), chcących „podstępnie” doprowadzić do wyświęcania kobiet. Diakonisy miałyby z czasem w parafiach, w których brakuje księży, przejmować ich obowiązki nie tylko administracyjne, ale także sakramentalne. Sprawę szczegółowo bada Instytut Lepanto.

 

W komunikacie prasowym z sierpnia 2016 r. AUSCP opublikowało oświadczenie podpisane przez zespół kierowniczy, który twierdzi, że „wyświęcanie kobiet na stałych diakonów poprawi posługę pasterską ludowi Bożemu”. Dokument nawiązuje do posiedzenia krajowego, które odbyło się w Seattle w stanie Waszyngton, w czerwcu 2013 r. „Stowarzyszenie Kapłanów Katolickich Stanów Zjednoczonych (AUSCP) podjęło uchwałę, aby promować toczącą się dyskusję o wyświęcaniu kobiet na stałych diakonów w naszym Kościele katolickim”.

 

Rezolucja nie ogranicza się jedynie do „promocji toczącej się dyskusji” na temat wyświęcania kobiet jako diakonis, ale wzywa także do zmiany prawa kanonicznego w celu zniesienia ograniczeń dotyczących wyświęcania kobiet. Propozycja 7. sugeruje, by episkopat USA publicznie poparł przywrócenie dawnej praktyki wyświęcania diakonis i by wystąpił o zmianę kanonu 1024, który zezwala na święcenia wyłącznie ochrzczonych mężczyzn.

 

Instytut Lepanto, który bacznie przygląda się poczynaniom AUSCP, zwraca uwagę, że to wsparcie dla diakonis „nie jest jednak celem samym w sobie, ale odskocznią do czegoś o wiele bardziej podstępnego”. Ostatecznym celem ma być wyświęcanie kobiet na kapłanów. Propozycja 7 AUSCP została bowiem natychmiast zastąpiona propozycją nr 8 dotyczącą wyświęcania kobiet jako kapłanek.

 

Stanowi ona, że AUSCP wzywa do „badania i otwartej dyskusji na temat wyświęcania kobiet i żonatych mężczyzn do stanu kapłańskiego”. „Badanie i otwarta dyskusja” ma być – jak napisano „pierwszym krokiem” do wyświęcania kobiet. W uzasadnieniu stwierdzono, że „Lud Boży potrzebuje pasterzy i sakramentów”.

 

Instytut Lepanto wskazuje, że propozycja „badania i otwartej dyskusji” nie ma nic wspólnego z dociekaniem akademickim nastawionym na szukanie prawdy, lecz jest „ukierunkowanym dialogiem”, który ma dostarczyć argumentów dla święceń kapłańskich kobiet.  

 

AUSCP bowiem równocześnie propaguje inny projekt umożliwienia świadczenia posługi kapłańskiej przez osoby niemające święceń w parafiach, w których brakuje duchownych. Na stronie organizacji znajduje się dokument zatytułowany „Pastoral care in and through priestless parishes”. W tym dokumencie – chociaż nigdzie nie wymienia się diakonis ani kapłanek – sugeruje się zastąpienie posługi duszpasterskiej sprawowanej przez duchownych posługami tzw. liderów duszpasterskich. Osoby takie miałyby w pierwszej kolejności zajmować się koordynacją bieżących działań parafialnych i podejmować inicjatywy w celu motywowania, korygowania i zatwierdzania pracy personelu podległego parafii i tam, gdzie to konieczne, rozwiązywać konflikty. „Lider  duszpasterski” miałby pełnić funkcję właściwą dla pastora protestanckiego.

 

Dokument proponuje, by podczas nieobecności kapłana, „lider” mógł poza „obowiązkami administracyjnymi” przejąć także obowiązki związane z prowadzeniem nabożeństw żałobnych, czytać Ewangelię, wygłaszać kazania, udzielać chrztów i ślubów. Osoby takie - podczas nieobecności księdza, który nawiedzałby daną parafię raz na jakiś czas  – mogłyby także udzielać Komunii Świętej.

 

Instytut Lepanto przewiduje, że jeśli AUSCP uda się przekonać biskupów do eksperymentu „parafii bez kapłanów”, realizując jednocześnie inicjatywę święcenia diakonis jako „liderów duszpasterskich”, wtedy może przyjść kolejna propozycja dotycząca wyświęcania kobiet jako kapłanek. Może pojawić się argument, że skoro kobiety robią już prawie wszystko, co robi kapłan, z wyjątkiem konsekracji, logicznym następnym krokiem powinno być „po prostu” ich wyświęcenie.

 

Choć wyświęcanie kobiet na razie może wydawać się odległą perspektywą, nie można lekceważyć wpływu AUSCP na biskupów, którzy chętnie uczestniczą  w konferencjach stowarzyszenia. Na przykład arcybiskup Cupich z Chicago odprawił Mszę Świętą dla zgromadzenia AUSCP w 2016 r. Przemówienie na zgromadzeniu w 2017 r. wygłosił m.in. arcybiskup Wilton Gregory z Atlanty w stanie Georgia, a uczestniczył w nim np. abp Wester z archidiecezji Santa Fe w Nowym Meksyku.

 

Źródło: lifesite.com

AS

 

 


DATA: 2017-11-30 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kapłanki Kybele ?
ponad 1 rok temu / Jan
 
Wiesz lepiej od Pana Jezusa? Czemu On nie powołał ani jednej kobiety na Apostoła?
ponad 1 rok temu / do Rak
 
Trad: nie po to tak gigantyczny wysiłek, by prowadzić świat na manowce i niszczyć, co się da, by ?wracać do Tradycji?. Oni nie maja do czego wracać, bo stamtąd nie odeszli, to idee z piekła rodem i mozolńie, z uporem wprowadzane. Nie trzeba być bardzo bystrym, by skojarzyć, dokąd ta podróż. Oczywiście do ?wyświęcania kobiet?, nie będą to żadne ważne swiecenia, a na pewno nie w Kościele Katolickim, ale kolejny stopień zamętu i grzechu, by zakpić z Boga jeszcze raz. To jak z wieża Babel. I tym razem runie...
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 
A co komu kobiety zrobiły, że nie mogą być kapłankami? Jestem mężczyzną, ale nie uważam, że dopuszczenie kobiet do kapłaństwa jest złe.
ponad 1 rok temu / Rak
 
W kraju brakowało chirurgów-kardiologów. Wiadomo, studia trudne, do tego lata praktyk, wyrzeczeń, obowiązków dużo. Do tego zła prasa, że wśród kardiologów są ludzie niemoralni, co położyło się cieniem na wszystkich. Swoje dołożyły też "autorytety"- że pacjenci powinni współuczestniczyć w operacjach, że ich rola jest zbyt mała i marginalizowana, wszyscy przecież są równi i dlaczego pacjent nie ma aktywnej możliwości użycia skalpela. Zebrała się Rada Kardiologów i wymyśliła rozwiązanie: będziemy przyjmować wszystkich chętnych, oczywiście tylko do drobnych operacji. Zapewnimy im dwa, trzy tygodnie szkolenia. Tak się stało. W końcu chirurg jedynie podpisywał protokół, a cała operacje przeprowadzał asystent. Tymczasem ilość studentów kardiologii wcale nie wzrastała, a asystenci chirurgiczni skutecznie zajęli miejsce specjalistów. Dlaczego? Bo po co męczyć się i podejmować wyrzeczenia, skoro asystent zrobi to wszystko za specjalistę i "równie dobrze"?
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
dzieło diabła ten pomysł
ponad 1 rok temu / pibrox
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.