DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Diabeł w Wielkim Tygodniu szaleje. Arłukowicz podpisał rozporządzenie w sprawie pigułki „dzień po”

Diabeł w Wielkim Tygodniu szaleje. Arłukowicz podpisał rozporządzenie w sprawie pigułki „dzień po”
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Od 16 kwietnia pigułka „dzień po” będzie dostępna w aptekach bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz właśnie podpisał umożliwiające to rozporządzenie. Przeciw tej decyzji protestowały różne organizacje katolików świeckich oraz polscy biskupi.

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jego ogłoszenia – czyli 16 kwietnia br. Znalazł się w nim zapis, iż „produkt leczniczy z grupy ATC G03A – hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadający kategorię dostępności „OTC”, wydaje się osobie, która ukończyła 15. rok życia”. W praktyce oznacza to, że środki te będą dostępne bez recepty również dla małoletnich dziewcząt.

 

Zdaniem ekspertów pigułka ellaOne, w zależności od momentu cyklu, nie jest tylko środkiem antykoncepcyjnym, ale ma także działanie wczesnoporonne choć została wpisana przez Komisję Europejską na listę środków antykoncepcyjnych.

 

Prawie połowa Polaków (49 proc.) sądzi, że pigułka „dzień po” jest niebezpieczna dla zdrowia, a zbliżona liczebnie grupa wyraża pogląd przeciwny lub nie ma zdania na ten temat – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w lutym br. na reprezentatywnej grupie Polaków. Ponad dwie piąte badanych (45 proc.) uważa, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest formą aborcji. Nieco mniej osób (40 proc.) nie zgadza się z taką oceną.

 

Przeważająca grupa badanych zgadza się z opinią, iż łatwy dostęp do pigułki „dzień po” propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za relacje intymne (57 proc.) oraz że zachęca młodzież do wcześniejszej inicjacji seksualnej (56 proc.). Jeszcze więcej ankietowanych jest zdania, że ułatwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej wpłynie na zwiększenie jej popularności (67 proc.), a nawet że stanie się ona jedną z częściej wybieranych metod zapobiegania ciąży (65 proc.).

 

Źródło: KAI

KRaj


DATA: 2015-04-03 16:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Eugenika eutanazja aborcja aborcja farmakologiczna antykoncepcja to wykroczenia przeciwko piątemu przykazaniu Dekalogu czyli grzech ciężki osoby popełniające ten grzech nie mogą przystępować do sakramentów.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Pogrzeb może będzie miał Katolicki. Ale jeżeli jest katolikiem i podpisał zbrodniczą ustawę wprowadzającą aborcję farmakologiczną na podstawie CIC 1983 powinien być ekskomunikowany przez władzę kościelną gdyż popełnił ciężkie wykroczenie przeciwko piątemu przykazaniu dekalogu Nie zabijaj.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Dziś niedouczony minister zdrowia zabija poczęte dzieci, jutro będzie zabijał narodzone dzieci które mają jakieś wady, oraz ludzi starych i niedołężnych którzy są jego zdaniem obciążeniem dla władzy, zapomniał ten człowiek o przysiędze lekarskiej jaką składał. Mordercy tak jak tłum wołają do Piłata ukrzyżuj Go, dziś tak samo krzyczę posłowie, senatorowie, władza. I co robić? modlić się, wytrwać w wierze, a jak przyjdą wybory tym mordercom powiedzieć NIE
ponad 5 lat temu / Sylwester
 
382 Gdy ludzka władza wykracza poza granice porządku zamierzonego przez Boga i ubóstwia samą siebie ,żądając przy tym całkowitego podporządkowania staje się apokaliptyczną Bestią ,obrazem ciemiżycielskiej władzy cesarskiej"pijanej krwią świętych i krwią świadków Jezusa (Ap 17,6).Bestia ma na swoich usługach "Fałszywego Proroka"(Ap 19,20),zwodzącego ludzi przy pomocy nadzwyczajnych znaków i nakłaniającego do oddawania jej czci.Wizja proroczo ukazuje wszystkie zasadzki szatana ,które on stosuje ,aby rządzić ludźmi ,przenikając do ich ducha poprzez kłamstwo.Chrystus jednak jest Barankiem Zwycięzcą ,triumfującym nad wszelką władzą ,która na przestrzeni ludzkiej historii wynosi się do rangi absolutu.Św Jan zachęca ,by wobec takiej władzy zachowywać wytrwałość męczenników ; w ten sposób wierzący świadczą ,że zdeprawowana i szatańska władza została zwyciężona , ponieważ nie ma już na nich żadnego wpływu. Kompendium Nauk.Spo.Kośc
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
233 W odniesieniu do"środków" służących odpowiedzialnemu przekazywaniu życia należy przede wszystkim drzucić - jako moralnie niedopuszczalne -zarówno sterilizację ,jak i aborcję.W szczególności aborcja jest godnym potępienia przestępstwem i stanowi zawsze wyjątkowo poważne naruszenie porządku naturalnego,daleka od tego, by uznać ją za prawo;jest ona raczej smutnym zjawiskiem ,które znacząco wpływa na rozpwszechnianie się metalności przeciwnej życiu niebezpiecznie zagrażjąc sprawiedliwemu i demokratycznemu współżyciu społecznemu.Należy odrzucić uciekanie się do środków antykoncepcyjnych w różnych formach.Odrzucenie to opiera się na uczciwej wizji osoby oraz ludzkiej seksualności i stanowi moralny wymóg w obronie prawdziwego rozwoju narodów .Te same antropologiczne racje uzasadniają słuszność czasowego powstrzymywania się od współżycia w okresach kobiecej płodności ... Kompendium Społecznej Nauki Kościoła wyd Jedność 2005
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Cywilizacja mniemania a nie faktów. Połowa Polaków mniema, że pigułka jest ok, połowa mniema, że jest szkodliwa. A przecież są jeszcze obiektywne fakty. Tych dziś już nikt, poza garstką pokornych, nie chce przyjmować do wiadomości. W angielskiej ulotce tego specyfiku zapisano, że ma działanie wczesnoporonne (tam nikogo to nie rusza, bo jest powszechne przyzwolenie na zabijanie nienarodzonych). Czy taki zapis widnieje w ulotce dołączonej do "polskiej edycji"?
ponad 5 lat temu / maja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.