DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Detroit zbankrutowało - symbol amerykańskiej potęgi

Detroit zbankrutowało - symbol amerykańskiej potęgi
fot. Albert duce / commons.wikimedia.org, licencja cc

Liczące dziś ponad 700 tysięcy mieszkańców miasto, w przeszłości jedno z najbogatszych w Stanach Zjednoczonych, ogłosiło upadłość. Z 20 miliardami długo stało się największym bankrutem w historii tego kraju.


Wniosek o upadłość złożył komisarz Kevyn Orr. Jak uspokajał kilka miesięcy temu, Detroit nie jest skazane na bankructwo, mimo kryzysowej sytuacji jego finansów. Nie udało mu się jednak wypracować porozumienia z wierzycielami i teraz sprawą zajmie się sąd federalny. Orr stając się komisarzem otrzymał niemal nieograniczone możliwości, byle tylko znalazł rozwiązanie problemu.


Znacząco ograniczono wydatki z miejskiego budżetu, w tym na utrzymanie infrastruktury komunikacyjnej. Orr rozważał także sprzedaż dzieł zebranych w Detroit Institute of Art, gdzie znajdują się m. in. prace Van Gogha i Bruegela.


Jak tłumaczył komisarz, zapaść finansów miasta i wynikające z niej problemy były ignorowane przez zbyt długi czas. W czasach świetności Detroit liczyło 1,8 miliona mieszkańców, będąc jednym z największych ośrodków motoryzacyjnych Stanów Zjednoczonych. W tym mieście znajdowały się siedziby Forda, General Motors i Chryslera. Dziś co piąty mieszkaniec Detroit pozostaje bez pracy, na jedną osobę czynną zawodowo przypada dwóch emerytów, olbrzymim problem jest przestępczość i korupcja. Wiele budynków, magazynów i fabryk leży w ruinie. Niszczejące gmachy, a często całe dzielnice, były znakami świetności amerykańskiej architektury i gospodarki. W latach 50-tych Detroit zajmowało 4 miejsce pod względem liczebności.źródło: huffingtonpost.com / pb.pl

mat


DATA: 2013-07-19 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolej na Warszawę i Wrocław?
ponad 6 lat temu / cynik
 
Detroit, swego czasu kwitnące, tętniące życiem, niemal 2-milionowe miasto amerykańskie, uważane za perełkę amerykańskich metropolii, stacza się w zastraszającym tempie w dół. Jeśli nie powiedzie się transakcja biznesowa, od 14 lipca br., w tym dzisiaj już tylko przeszło 800-tysięcznym mieście zamknięte zostaną ostatnie sklepy Farmers Jack i nie będzie funkcjonował ani jeden duży spożywczy należący do znanych firm (chains). Z Detroit wyprowadziły się już wszystkie sklepy należące do sieci Meijer, nie ma już sklepów-magazynów jak Costco, BJ?s, Sam?s Club, a nawet uciekł z tego miasta Wal-Mart, największa w Ameryce (i na świecie) sieć wielkopowierzchniowych sklepów. Oficjalnie podawanym powodem ucieczki sklepów są "wysokie koszty prowadzenia biznesu", co przekładając na terminologię pozbawioną politycznej poprawności oznacza zastraszającą skalę kradzieży i bezczelnych napadów na sklepy (przy których nawet straż sklepowa jest bezradna) i warunki życia mieszkańców urągające
ponad 6 lat temu / bibula.com/?p=1108
 
Jednym z najmniej znanych i najbardziej niezrozumiałych faktów, który należy w tym miejscu przypomnieć, jest to, że programy federalne celowo zakładały ulokowanie biedoty w samych centrach miast amerykańskich, ze szczególną ich koncentracją właśnie w etnicznych dzielnicach, zamieszkałych przez Włochów, Irlandczyków czy Polaków. Celem programów federalnych ? wbrew temu co się twierdzi (kolejny mit XX wieku!) ? było właśnie rozbicie dzielnic etnicznych, rozbicie jedności oraz likwidacja prężnych ośrodków żywego katolicyzmu. Na skutki nie trzeba było długo czekać: nastąpił istny exodus białej ludności, która czując się coraz bardziej zagrożona, na masową skalę zaczęła wyprowadzać się na przedmieścia. Media kreowały przy tym mit ?sielankowego życia? w Suburbs, instytucje finansowe wyczuwając koniunkturę zaczęły finansować właśnie takie formy życia (droższe domy, samochody ? które z relatywnego luksusu stały się niezbędne do egzystencji, itp), a w ślad za tym miejsca
ponad 6 lat temu / bibula.com/?p=945
 
Sic transit gloria mundi...
ponad 6 lat temu / Fearless Wretch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.