DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

„Der Spiegel”: Za pomoc Turcji Angela Merkel i cała UE będą musiały słono zapłacić

„Der Spiegel”: Za pomoc Turcji Angela Merkel i cała UE będą musiały słono zapłacić
REUTERS/Virginia Mayo/Pool

W Brukseli rozpoczął się szczyt między Unią Europejską a Turcją. Niemiecka kanclerz Angela Merkel upatruje w nim szansy na zatrzymanie kryzysu imigracyjnego. Według dziennika „Der Spiegel” wszelkie ustępstwa ze strony Ankary będą słono kosztować.


Niemiecki dziennik „Der Spiegel” przekonuje, że Ankara może pomóc Europie i rzeczywiście przykręcić kurek z imigrantami. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że będzie to kosztowało o wiele więcej, niż dotąd zakładano. Prezydent Turcji Recep Tajjip Erdogan szantażuje Europę podkreślając, że to jego kraj ma ogromne kłopoty z napływającymi uchodźcami i Unia powinna przejąć większą odpowiedzialność, przyjmując jeszcze więcej migrantów, niż dotąd.


Obecnie w Turcji zarejestrowanych jest około 2,5 mln uchodźców, z czego jedynie 10 proc. przebywa w specjalnych obozach.


„Der Spiegel” podkreśla, że Erdogan groził już wielokrotnie „wypuszczaniem” w kierunku Europy większych fal imigrantów, jeżeli tylko Wspólnota nie spełni oczekiwań Ankary. Chodzi tu przede wszystkim o zapowiadaną pomoc finansową w wysokości 3 mld euro. Teraz dla Turków to już za mało. Cytowany przez dziennik polityk rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu lat Turcja wydała około 10 mld euro na uchodźców i oczekuje teraz, że Unia pokryte te koszty. Pieniądze potrzebne na budowę potrzebnej infrastruktury, przede wszystkim obozów i szkół, mają być naprawdę znaczne.


Kanclerz Angela Merkel jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji, wskazuje „Spiegel”. „Kanclerz potrzebuje szybko jakiegoś rozwiązania. Ciąży na niej hasło Damy radę [niem. Wir schaffen das], spada jej poparcie, wzrasta opór wewnętrzny we własnej partii, w tym miesiącu odbędą się wybory w trzech landach. Obrazy uchodźców na granicy między Grecją a Macedonią nie przedstawiają UE w najlepszym świetle” – czytamy na łamach dziennika.


Jak podaje „Spiegel”, politycy europejscy będą domagać się od Ankary przede wszystkim kontrolowania granicy morskiej z Grecją. Politycy wzbraniają się też przed krytyką Turcji za łamanie zasady wolności słowa w związku z niedawnym wkroczeniem tureckiej policji do redakcji wpływowej gazety Zaman.


Dziennik przypomina też, że oprócz pieniędzy UE obiecała Turcji wznowienie rozmów o członkostwie we Wspólnocie oraz ułatwienia w polityce wizowej, mające pozwolić Turkom na swobodniejsze wyjazdy do krajów unijnych.


„Spiegel” nie ma wątpliwości, że prędzej czy później Europa będzie musiała zapłacić. „Według Merkel i spółki uchodźcy muszą zintegrować się z tureckim rynkiem pracy, tak, by czuli się dobrze i nie mieli powodu do dalszej podróży. Poza tym UE chce, by Turcja przyjęła z powrotem wszystkich uchodźców, którzy dotarli do Grecji z tureckiego terytorium” – czytamy w dzienniku.


Politycy europejscy chcą też zwiększenia nacisku na działania sił NATO na Morzu Egejskim mających na celu zwalczanie przemytników. Chociaż Turcja podaje jako własny sukces ograniczenie liczby łodzi dopływających obecnie do Grecji, w istocie odpowiada za to raczej trudna zimowa pogoda, a nie jakiekolwiek konkretne działania. Jak konstatuje „Spiegel”, pomimo prowadzonych od miesięcy rozmów, jak dotąd nic się w praktyce nie zmieniło.
Źródło: „Der Spiegel”

Pach


 


DATA: 2016-03-07 16:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby frycowe "gangstery" nie obrabowaly Grecji, to byla by ona w stanie obronic sama swoje granice przed najazdem "SARACENOW"!!! Czekam tylko na moment kiedy skonczy sie ta germanska hegemonia w Europie, kiedy ta kolonialna i zarazem zaborcza polityka "TEUTONOW" peknie niczym wrzod na d..pie! A berlinska makrela zostanie uwedzona w sosie wlasnym SED...!!! Bo tak juz jest w historii, ze spolki z "TEUTONAMI" nie przynosza zadnych korzysci!!!
ponad 2 lata temu / okirex
 
Nie mozna dopuscic aby Turcja zostala przyjeta do UE. Nie jest to kraj europejski,poza tym jedynym jej planem jest inwazja Europy i nawracanie na islam.To co nie udalo sie w 1683 chca zrealizowac teraz - taki jest prawdziwy plan Turcji.Turkom nic sie nie nalezy a juz prawo do osiedlania sie w Europie z pewnoscia nie, tak jak innym muzulmanom. Jesli bedzie przyzwolenie na przyjmowanie muzulmanow Europa skonczy skapana we krwi.
ponad 2 lata temu / Obserrwatorix
 
To jest początek szantażu.Szantaż jest tylko narzędziem walki.Jeśli na to sie godzimy -już nieżyjemy.Dać turkom pieniądze to lepiej od razu samemu obciąc sobie łeb.Lewacy w ogóle nie umieją myśleć a już absolutnie nie potrafią wyciągać wniosków z historii i to jest poważny problem.
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
To jest kabaret naszym kosztem. Turcy chcą się przemieszczać swobodnie po UE, czyli również po Polsce, a przecież to są zacięci, radykalni muzułmanie. To jak oni traktują tam kobiety, to się w głownie nie mieści. Z drugiej strony te kobiety rzucają granatami w posterunek policji... Tylko czekać, aż kolejne 80 milionów muzułmanów legalnie będzie mogło zalać Europę... Jedyny sposób- obciąć zasiłki do ZERA i wystawiać rachunki za opiekę medyczną, wszelkie badania, pokarm, ustalenie tożsamości, wysiłek służb mundurowych, itp., itd. dla tych co już tu są. Sami prędko by zawrócili.
ponad 2 lata temu / Józef
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.