DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   CYWILIZACJA

Depresja nasza powszednia


Jesteśmy tak przyzwyczajeni do wszechobecności depresji w dzisiejszym świecie, że przyjęliśmy to za normę. Każdy zna kogoś, kto zażywa leki przeciwdepresyjne. Warto jednak sobie zadać pytanie: skąd ten galopujący wzrost liczby zachorowań i kogo on dotyczy?

 

Depresja znajduje się na czwartym miejscu w skali świata wśród najpowszechniejszych chorób. Według ekspertyz Światowej Organizacji Zdrowia do roku 2020 wysunie się na miejsce drugie – tak szybko przybywa osób z tym zaburzeniem! Cierpiących na depresję kobiet jest niemal dwukrotnie więcej niż mężczyzn, za to mężczyźni częściej popełniają w jej następstwie samobójstwa.

Spojrzenie na dane Światowej Organizacji Zdrowia pozwala zobaczyć interesującą rzecz. Depresja dotyka przede wszystkim kraje rozwinięte. Na przykład: w Europie cierpi na nią 5,4 procent populacji, gdy w Afryce o ponad połowę mniej – 2,3 procent. W naszym kraju na depresję cierpi półtora miliona osób – co stanowi 3,9 procent Polaków. Nie da się tego wytłumaczyć prostym wyjaśnieniem, że brak powszechnej opieki medycznej w Afryce powoduje zaniżenie danych. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła solidne badania, uwzględniające tego typu kwestie.

Co takiego dzieje się w krajach rozwiniętych, że ogromna rzesza osób nie jest w stanie funkcjonować bez antydepresantów? To skomplikowane. Oczywiste wydają się tropy z gatunku: „wyścig szczurów” – pogoń za pieniędzmi powoduje brak czasu na życie prywatne i dbanie o zdrowie. Sporo badań dowodzi wszak, że sprawność fizyczna i uprawianie sportu wpływa na nas przeciwdepresyjnie.

Z drugiej strony, przekaz kulturowy podkreśla szczęście związane z samorealizacją w postaci błyskotliwej kariery. Coraz modniejsze jest bycie fit, a liczba i popularność maratonów paraliżujących regularnie ruch w wielkich miastach pokazuje, że rosnąca liczba ludzi dba o sprawność fizyczną. A zatem zależność nie jest tak prosta. Dlatego warto prześledzić kilka tropów pojawiających się w badaniach naukowych z ostatnich lat. Przy czym zaznaczmy od razu, że nie chodzi tu o depresję endogenną (zdeterminowaną biologicznie, w której podstawą jest leczenie farmakologiczne, a która jest nie tyle uleczalna, co możliwa do opanowania dzięki lekom), lecz o depresję egzogenną, będącą kombinacją czynników biologicznych i społecznych.

 

 

Kobiety i depresja

Już od kilkudziesięciu lat wiadomo, że hormony, których wydzielanie zmienia się w czasie cyklu – estrogeny i progesteron – wpływają na samopoczucie i nastrój kobiety. Duńskie badanie z roku 2016 (Skovlund, Mørch i inni), które objęło milion kobiet, wykazało, że istnieje bezpośredni związek między faktem zażywania antykoncepcji hormonalnej (zarówno doustnej, jak podawanej w innych formach, na przykład plastrów) a depresyjnością kobiet. Badanie pokazało jeszcze jedną ważną rzecz – im wcześniej kobieta zaczyna korzystać z preparatów hormonalnych, tym gorsze prognozowanie. Grupą najbardziej narażoną na depresję okazały się nastolatki korzystające z antykoncepcji hormonalnej.

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera, zapowiedziała przywrócenie finansowania zabiegów in-vitro z budżetu państwa. Liderka Platformy Obywatelskiej dodaje, że obietnica zostanie spełniona, jeśli jej środowisko polityczne zwycięży w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Polityk zajęła również stanowisko w sprawie aborcji.

 
 

W mediach społecznościowych ruszyła akcja „Nie świruj, idź na wybory”, które polega na wrzucaniu krótkich filmów, których bohaterowie zachęcają do pójścia do urn. Akcja budzi kontrowersje, ponieważ w niektórych materiałach przedstawiono zachowania nawiązujące do osób chorych psychicznie. Oburzenie kampanią wyraziło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

 

Liczba aborcji dokonywanych w USA spadła do najniższego poziomu od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy zalegalizował w tym kraju możliwość zabijania dzieci nienarodzonych na życzenie. Mimo to, w wyniku krwawego procederu, każdego dnia pozbawianych życia jest około 2400 dzieci.

 

Dwie kobiety zdecydowały się zawrzeć w Berlinie homoseksualny „ślub”, a następnie wnioskowały o uznanie go przez polski urząd stanu cywilnego oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny. W obu przypadkach wniosek został odrzucony, a kobiety zapowiedziały złożenie skargi. Mec. Jerzy Kwaśniewski zauważył jednak, że polska Konstytucja określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

 

Rząd indyjskiego stanu Himachal Pradesh, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardzo restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.