DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Depopulacyjna ideologia w natarciu. Zdaniem intelektualistki mniej dzieci to powód do radości

Depopulacyjna ideologia w natarciu. Zdaniem intelektualistki mniej dzieci to powód do radości
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Sarah Harper z Uniwersytetu w Oksfordzie stwierdziła, że malejący odsetek dzietności na świecie nie powinien stanowić powodu do zmartwień. Przeciwnie. Jej zdaniem jest to powód do radości.

 

Zdaniem Harper myślenie, jakoby ludność była niezbędna do utrzymania bogactwa kraju, jego rozwoju i obrony, jest... przestarzałe. Dzisiaj bowiem, dzięki sztucznej inteligencji i imigracji, nie jest ona jakoby istotna. Tym bardziej, że współcześnie ludzie są na starość zdrowsi niż w dawnych czasach.

 

Ctowana przez „Dailiy Times” [27.12.2018] Sarah Harper stwierdziła również, że posiadanie mniejszej liczby dzieci oznacza korzyść. Jedno dziecko mniej ogranicza wszak „ślad węglowy”, powstały wskutek działań rodzica, o 58 ton CO2 rocznie. Jej zdaniem kurcząca się populacja nie stanowi także problemu dla sił zbrojnych. Współczesne wojny nie wymagają bowiem, jej zdaniem, znacznej liczby osób.

 

Z kolei rozwój robotyki i sztucznej inteligencji sprawia, że ważniejsza od prokreacji jest edukacja młodych. Coraz więcej zadań przejmują bowiem roboty, a wymagający znacznych nakładów sił przemysł przestał stanowić kluczową gałąź gospodarki. Jej zdaniem większa liczba dzieci nie stanowi rozwiązania problemów społecznych. Wszak dzieci wymagają opieki, a siłę roboczą będą stanowić dopiero po jakimś czasie.

 

Obecnie globalny współczynnik dzietności wynosi 2,4 dziecka urodzonego przez kobietę w wieku rozrodczym. Zbliża się więc do uznawanej za niezbędną do zapewnienia zastępowalności pokoleń (i uniknięcia wymierania) granicy 2,1. W Polsce współczynnik jest jeszcze niższy, co prowadzi do problemów z systemem emerytalnym, opieką zdrowotną i produkcyjnością gospodarki.

 

Słowa Sarah Harper są oburzające, jednak niestety tego typu poglądy są dziś powszechne. Głoszący je „intelektualiści” zapominają, że wzrost liczby ludności jest zasadniczo korzystny. Więcej osób to bowiem więcej umysłów pozwalających na rozwiązanie współczesnych problemów.

 

Globalne przeludnienie okazuje się straszakiem wykorzystywanym przez zwolenników totalnej kontroli. Podobnie dzieje się ze skupieniem na „jakości życia”, rzekomo niższej w wielodzietnych rodzinach. Podejście to bierze pod uwagę jedynie aspekt ekonomiczny, pomijając potrzebę socjalizacji i budowania wspólnoty. 

 

 

Źródła: dailytimes.com.pk / komentarz własny pch24.pl

mjend

 

  

Polecamy również:

Wzrost liczby ludności – błogosławieństwo, nie przekleństwo

 

  


DATA: 2018-12-31 14:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Alex Wolf Depopulacja to mrzonka. Ludzi obecne jest niemal 7,7 miliarda. Według prognoz do 2100 roku ludzi na świecie będzie 10-12 miliardów. Gdyby wasze teorie były słuszne, licza ludności w ujęciu globalnym by zmalała, a tak nie jest. Więc pytam, jakie macie dowody na popracie teorii depopulacji?
6 miesięcy temu / ollek
 
Tak to jest jak naukowiec decyduje się dyskutować w przestrzeni publicznej o kwestjach praktycznych. Zapewne jak by pani prof. Sarah Harper z Uniwersytetu w Oksfordzie jedną rękę wsadziła do zamrażarki a drugą do pieca to średnią temperaturę miała by optymalną. I wtedy mogła by z uśmiechem wiarygodnie opowiadać swoją teorię bo miałaby ona praktyczne potwierdzenie wynikające z Jej doświadczenia. Ludzie łatwo zapominają gdzie zaczyna się prawdziwe życie. Teoretycznie pani prof. Sarah Harper oczywiście ma rację. Z perspektywy globalnego jednego masta, zamieszkałego prze całą ludzkość, gdzie wszyscy ludzie mają tak same warunki życia i są wolnymi ludźmi. Pani prof. Sarah Harper jednym własnym naukowym wywodem kasuje ludziom całą wiedzę na temat różnic politycznych, kulturowych, zawodowych, religijnych i innych. Prendzej zadał bym pytanie komu ma służyć propagowanie takiej teorii w przestrzeni publicznej. I to już nie jest zabawne. Może neoeugenikom? Może aborcjonistom?
6 miesięcy temu / Robi
 
Pozwólcie nam, ambitnym, wydostać się z tego padołu łez, jakim jest planeta Ziemia, i osiedlić nowe lądy w Układzie Słonecznym i poza nim, a wy, skomunizowani, sfeminizowani i zgenderyzowani Ziemianie, depopulujcie się do upadłego. Nikt po was nie będzie płakał, ani po waszych totalitarnych rządach.
6 miesięcy temu / aaa
 
@ollek Odpowiedź jest prosta: jedzenia na świecie jest w bród, ale ta część głoduje gdyż mają umrzeć, cel depopulacja, bo mniejszą liczbę ludzi łatwiej jest kontrolować i trzymać w szachu. Tak działają lucyferianie. Wszystkie ich działania są przeciwko Bogu i Jego prawom dla ludzi i samym ludziom.
6 miesięcy temu / Alex Wolf
 
@ Teddy czyli idąc tokiem Pana Pani rozumowania jakby Pana Pani nie był by lepiej ? ( osobiście uważam że każde życie nas wzbogaca także Pana Pani)
6 miesięcy temu / QWE
 
@Krakusik To skoro jest w stanie wyżywić 20 miliardów ludzi, to dlaczego około 870 milionów ludzi głoduje a dalsze 2,2 miliarda jest niedożywiona? Przypominam,że ludzi jest w tej chwili 7,6 miliarda, czyli nie cała jedna trzecia z tych 20 miliardów.
6 miesięcy temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.