DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Deon szokuje: zmieńmy sakrament małżeństwa. Seks jest najważniejszy

Deon szokuje: zmieńmy sakrament małżeństwa. Seks jest najważniejszy
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Związany z portalem deon.pl profil faceboowy faceBóg udostępnił tekst, jaki na jezuickim portalu ukazał się jeszcze w 2009 roku. Ksiądz-jezuita proponuje w nim… reformę sakramentu małżeństwa, by ułatwić młodym ludziom współżycie (sic!).

 

Autorem tekstu jest Wojciech Żmudziński SJ. Nadał mu prowokacyjny tytuł: „Kościół powinien zgodzić się na seks przed ślubem”. Ubolewa on, iż obecnie coraz więcej osób podejmuje współżycie przed ślubem. Jednak w jego opinii problemem nie jest coraz bardziej powszechna tolerancja dla takiego grzechu, lecz… sakrament małżeństwa.

 

Jezuita wychodzi z założenia, że młodzi ludzie współżyją przed ślubem, ponieważ jego zawarcie wiąże się z ogromnymi kosztami (drogie ubrania, obrączki, wesele). Dlatego proponuje rozwiązanie: dwustopniowy sakrament małżeństwa. Pierwszy stopień, to „cichy ślub” w zakrystii a drugi – ten huczny, przed rodziną i przyjaciółmi.

 

„(…) uroczysty ślub w Kościele połączony z weselem niekoniecznie musiałby być sakramentem. Można byłoby przystąpić do niego dużo wcześniej, w zakrystii, w obecności świadków, bez hucznej ceremonii. Natomiast uroczystość zaślubin, zorganizowaliby małżonkowie w parafialnym kościele w dowolnym czasie, gdy stać ich będzie na suknię ślubną i wesele. Taki ślub można byłoby nazwać uroczystym rozpoczęciem pożycia małżeńskiego” – proponuje w tekście ks. Żmudziński.

 

Jezuita czyni ze współżycia kwintesencję życia małżeńskiego, sprawdzając sakrament do pieczątki, uwalniającej młodych ludzi od grzechu „seksu przed ślubem”. Nie to jednak jest istotą małżeństwa.

 

Ks. Żmudziński zdaje sobie sprawę, że jego propozycja jest kontrowersyjna i na pewno sprzeciwiłoby się jej wielu duchownych. „Wiemy jak trudno wprowadza się w Kościele Katolickim reformy i jak wielu katolików do dzisiaj wzdryga się przed Komunią świętą na rękę i tęskni za Mszą po łacinie. Z czego to wynika? Moim zdaniem, z nieumiejętności odróżnienia tego, co fundamentalne i niezmienne od spraw drugorzędnych, uwarunkowanych kulturowo” – pisze jezuita.

 

Co jest dla autora tekstu sprawą pierwszorzędną? Umożliwienie współżyjącym przed ślubem odbywanie aktu płciowego bez grzechu. Problemem nie jest więc nieuporządkowane życie seksualne, lecz kwestia „nielegalnego seksu”.

 

Nie jest zapewne przypadkiem, że w czasach, gdy coraz więcej episkopatów kwestionuje doktrynę Kościoła o nierozerwalności małżeństwa, popularny profil facebookowy związany z postępowym portalem deon.pl przypomniał ten tekst. To bowiem kolejne propozycje, których celem jest rozwodnienie nauczania Kościoła o małżeństwie i jego wartości w chrześcijańskim życiu.

 

 

Źródło: facebook.com

ged


DATA: 2018-02-18 18:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@helena Dlaczego od rodziców? A nie czasami młodych? Nie wyobrażam sobie, by rodzice płacili mi za ślub.
5 miesięcy temu / ja
 
Ale głupi artykuł. Co w tym złego, żeby młodzi brali ślub wtedy kiedy są na to gotowi ale nie mają pieniędzy? Ja widzę w tym dobro. Huczna impreza może być na którąś rocznicę ślubu, cóż w tym rewolucyjnego? To tylko życie zgodnie z nauką kościoła i przełamanie głupiego przekonania że ślub-wesel musi być huczne i trzeba się najpierw dorobić. Nie chodzi tylko o seks ale o chociażby zamieszkanie razem. Idiotyczna rywalizacja PCH z Deonem, szkoda słów.
5 miesięcy temu / Nick
 
Jak tak dalej pojdzie to naj
5 miesięcy temu / To ja
 
Dla mnie to porażka. Jak można wymyśleć Ślub proforma dla ludzi a prawdziwy sakrament skryć w zakrystii.To jest choroba być lepszym od Pana Boga. Wesele należy do rodziców i na jaki ich stać taki ma być i tyle.
ponad 1 rok temu / helena
 
Tek pan,udajacy ksiedza,powinien zostac od razu zapytany czy chce nadal byc ksiedzem czy wybiera herezje.Po tym w ta albo w ta.Albo bedzie przestrzegal nauki Kosciola albo niech sie zabiera z szeregow ksiezy.Nie mozna dopuscic do deprawacji wiernych przez ksiedza.
ponad 1 rok temu / Krzysztif
 
Przeciez zawsze mozna wziac tzw. cichy slub, a potem - jak bedzie kasa na ceremonialy - odnowic przysiege malzenska. Kreuje sie problemy, zamiast jak najprosciej je rozwiazywac.
ponad 1 rok temu / ed
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.