DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Deon.pl przekracza granice. Tym razem „celebruje” wulgarny obraz, kpiący z czystości Maryi

Deon.pl przekracza granice. Tym razem „celebruje” wulgarny obraz, kpiący z czystości Maryi

To już przechodzi wszelkie pojęcie. Redaktorzy katolickiego portalu deon.pl po raz kolejny postanowili zaszokować. Tym razem jednak posunęli się do doprawdy obrzydliwej prowokacji. Czemu ma ona służyć? Zwiększeniu oglądalności? Cytowalności? Cóż, publikacja może co najwyżej wywołać zgorszenie.

 

Wydawany przez jezuitów portal od lat współpracuje z amerykańskim, progresywnym pismem „America Magazine”, również wydawanym przez Towarzystwo Jezusowe. Najbardziej znanym redaktorem pisma jest prominentny promotor homoseksualizmu, ojciec James Martin. Deon.pl od czasu do czasu przedrukowuje teksty z tego amerykańskiego pisma. Jednym z takich tekstów był artykuł Michaela S. Neubecka, nauczyciela, który opowiadał uczniom o Matce Bożej.

 

Jako, że Neubeck uczył chłopców, twierdził, że miał trudność w opowiadaniu im o Maryi – gdyż jest ona kobietą. Z pomocą przyszły mu więc obrazy przedstawiające Matkę Bożą. Wśród nich znalazł się obraz Edvarda Muncha, „Madonna”. To znane dzieło, obrazujące nagą kobietę w ekstazie, przedstawioną w taki sposób, by kojarzyła się w absolutnie niedwuznaczny sposób – podkreślali to już pierwsi recenzenci prac Muncha.

 

Autor zdaje się o tym wiedzieć, ale najpewniej nasiąkł modernizmem do tego stopnia, że w niczym mu to nie przeszkadza. „Munch próbuje zrównoważyć napięcie pomiędzy aktywną i bierną stroną obrazu. Erotyzm widoczny na obrazie pozwala zobaczyć nam postać świadomie zaangażowaną, a także skłonną do podążania za kimś. Cała scena należy do Maryi, która łączy w sobie erotyczną ekstazę z fenomenem jej wyjątkowej pozycji w historii” – pisze autor.

 

Tak, tak, cały czas mowa o tekście z katolickiego portalu! Neubeck dodaje: „obraz przedstawia chwilę ekstazy. Maryja z pewnością miała w swoim życiu momenty, kiedy zdawała sobie sprawę z tego, że ma do spełnienia wzniosłą rolę. Ta wzniosłość jednakże w swoim centralnym punkcie skupia się na kondycji ludzkiej. Maryja Muncha jest osobą dorosłą i jest partnerem - kimś, kto nie tylko raz podejmuje decyzję, ale wciąż kontynuuje podejmowanie decyzji. Jest wrażliwa, ale chętnie dzieli się swoją wrażliwością”.

 

Nie ma złudzeń co do intencji autora, który w dodatku dzieli się swoimi chorymi przemyśleniami w kontekście… zbliżającego się święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny! A więc dnia, który szczególnie uświadamia nam, że Matka Boża wolna była od jakiegokolwiek grzechu, łącznie z pierworodnym. A autor jezuickiego magazynu, przedrukowany na jezuickim portalu, pochwala i sugeruje „celebrowanie” wulgarnych wizerunków! Nazywa je wartościowymi!

 

Czy zakon jezuitów upadł już naprawdę aż tak nisko, że nikt nie był w stanie zainterweniować? O ile mniej dziwi nas postawa amerykańskich duchownych, przesiąkniętych duchem protestantyzmu, nihilizmu i progresywizmu, o tyle świadome przetłumaczenie tego artykułu dla polskich czytelników i okraszenie go reprodukcją rzeczonego obrazu, stanowić miało zapewne po prostu wyjątkowo nędzą prowokację. Tyle, że nosi ona znamiona grzechu, koledzy redaktorzy.

 

Naprawdę chcecie w ten właśnie sposób szerzyć wiarę katolicką? Tak chcecie odpowiadać na wezwanie papieża Franciszka? To są metody podejmowanej przez was ochoczo „nowej Ewangelizacji”? Czy w Polsce brakuje wizerunków Matki Bożej, które mogłyby być dla Was bardziej inspirujące niż obrazy, które dziś spokojnie mogłyby stać się częścią „pism dla dorosłych”?

 

Mam nadzieje, że Ten, który się narodził z Maryi Dziewicy, wybaczy Wam tę żałosną prowokację. Wszystkich Czytelników zachęcam do modlitwy o to za wstawiennictwem świętego Józefa, Jej jedynego Oblubieńca, patrona czystości.

 

Krystian Kratiuk

***

Po naszej publikacji portal deon.pl usunął teskt ze strony głównej oraz wyciął z niego skandaliczne grafiki.

 


DATA: 2017-11-29 11:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzieło Muncha przedstawia zapewne jego własną, artystyczną wizję Madonny i ma się do świętej Madonny jak na przykład artystyczny wizerunek piosenkarki Madonny do Świętej Madonny - nijak. Czy Madonna Muncha jest w ekstazie? Skoro znawcy twórczości malarza tak twierdzą, to zapewne jest, ale ja również widzę w postaci jedynie nagą kobietę i gdyby nie tytuł, niczego innego bym się nie dopatrywała. Tytuł i... coś na kształt aureoli - czy to wystarczy by wizerunek ten, jako rzekomo jeden z wielu obrazów Maryi umieszczać w chrześcijańskim portalu? Na pewno nie w takim kontekście.
ponad 2 lata temu / Agnieszkas.
 
Tobie na pewno :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@do Ewa: freski i rzeźby Michała Anioła też spaczają religijność? :-D
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Ktoś chyba powinien przeczytać ze zrozumieniem ten artykuł zanim go skrytykował. Deon nie chcąc sie użerać z pieniaczami usunął z publikacji kontrowersyjny obraz i przeprosił w specjalnym wyjaśnieniu ewentualnie urażonych słynną pracą Muncha zwłaszcza, że nie było żadnej jej celebracji. Tekst Neubeck'a nadal jest dostępny na stronie. Polecam się z nim zapoznać.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Jeśli nie widzisz kontrastu między tym co widzisz a tym kogo malarz miał na myśli, to może masz spaczoną religijność?
ponad 2 lata temu / do Ewa
 
A ja nie widziałam w tym obrazie niczego, oprócz nagiej kobiety. Może wyobraźnie niektórzy mają spaczoną...
ponad 2 lata temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.