DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Demokracja w praktyce: zobacz, ile zapłacisz za referendum, którego nie będzie

Demokracja w praktyce: zobacz, ile zapłacisz za referendum, którego nie będzie
Jerzy Dudek / FORUM

600 tys. zł – tyle kosztowało budżet państwa referendum prezydenta Andrzeja Dudy, którego nie będzie. Głowa państwa wydała te pieniądze lekką ręką na inicjatywę, która niemal od samego początku skazana była na porażkę.

 

Większym absurdem w ostatnich latach było na pewno referendum prezydenta Bronisława Komorowskiego, który postanowił o jego rozpisaniu w ciągu jednej nocy, by poprawić sobie humor po przegraniu pierwszej tury wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą. Chciał w ten sposób zdobyć głosy żarliwego zwolennika referendów, Pawła Kukiza. Za dobre samopoczucie Komorowskiego zapłaciliśmy wówczas 118 mln zł. W referendum (które przynajmniej się odbyło, choć to marne pocieszenie) wzięło udział… 7 proc. uprawnionych do głosowania.

 

O ile jednak wiadomo, która inicjatywa była bardziej kosztowna, o tyle trudniej już ocenić, która z nich okazała się bardziej absurdalna. Prezydent Komorowski przynajmniej wykazał się pewną polityczną skutecznością i doprowadził do przegłosowania przez Senat swojego pomysłu na referendum. Andrzej Duda nawet tego nie potrafił. I tylko dlatego wydał znacznie mniej pieniędzy niż Komorowski. Znacznie mniej, ale za to wyrzucił je spektakularnie w błoto. Bo w przypadku obecnie urzędującego prezydenta zapłaciliśmy za ponad rok jego poczciwych marzeń o referendum konstytucyjnym.

 

Na co dokładnie Duda wydał 600 tys. zł? 100 tys. złotych poszło na 37 konferencji, podczas których pracowano nad pytaniami. 180 tys. złotych kosztowała impreza na Stadionie Narodowym, 330 tys. złotych wydano na promocję w mediach i ulotki. Pieniądze wydano też na delegacje pracowników KPRP, jednak te - jak wyjaśniają rozgłośni urzędnicy prezydenta - zostały wliczone do ogólnej puli wydatków.

 

O tym, że referendum prezydenckie nie odbędzie się, zdecydował Senat, w którym większość mandatów posiada PiS. Część senatorów tej partii odmówiło poparcia dla pomysłu Andrzeja Dudy.

 

 

Źródło: dziennik.pl

ged

 

  


DATA: 2018-08-07 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i dobrze,że referendum padło, bo klekot pytań zagmatwałby odpowiedzi. Niestety, te d u d y coraz gorzej grają.Trza instrument wymienić na nowy.
ponad 1 rok temu / Wołynianka
 
Wstyd i hańba że nas tak wykorzystujecie kasę podatników
ponad 1 rok temu / Bartek
 
Duduś i tak już jest skończony!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Pan Duda powinien sam zapłacić za swoje pomysły,jak każdy z nas.
ponad 1 rok temu / Waltek
 
Uwaga. Coś się kroi. Gen Różański chce niejawnego powrotu WSI do debaty publicznej. Na YT - Złowróżbne słowa na festiwalu Owsiaka. Gen. Różański uważa, że politycy mogą nas wpędzić w wojnę
ponad 1 rok temu / Uwaga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.