DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Demokraci i impeachment Donalda Trumpa. Prezydent zapowiada krok wyprzedzający

Demokraci i impeachment Donalda Trumpa. Prezydent zapowiada krok wyprzedzający
fot. Mikhail Palinchak/Press Office of the President of Ukraine/TASS/FORUM

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł Demokratów przed próbą wykorzystania procedury impeachmentu, by usunąć go ze stanowiska. Zamierza ich uprzedzić i złożyć sprawę do Sądu Najwyższego.

 

„Jeśli stronnicy Demokratów kiedykolwiek chcieliby mnie oskarżyć, ja najpierw udam się do Sądu Najwyższego” – oświadczył Trump w środę na Twitterze. Prezydent odniósł się do raportu Muellera i stanowczo zaprzeczył jakoby miał na sumieniu jakiekolwiek „przestępstwa i wykroczenia”.

 

Sprawozdanie specjalnego śledczego, prowadzącego dwuletnie dochodzenie, mające wykryć jakikolwiek związek między kampanią wyborczą Trumpa w 2016 r. a Rosją, budzi wielkie poruszenie wśród przeciwników prezydenta, starającego się o reelekcję. Raport Muellera został przygotowany przez nienawidzących Trumpa Demokratów. Na dochodzenie wydano rekordową kwotę 35 mld USD!

 

Trump kpił w serii wpisów w mediach społecznościowych, sugerując, że pomimo nieograniczonych środków na śledztwo, nie wykazano, by dopuścił się jakiegokolwiek przestępstwa. Wręcz przeciwnie, ujawnił on „wszystkie zbrodnie popełnione przez Oszustkę Hillary, Demokratów, DNC i Dirty Cops”. Dodał, że wszyscy zostali złapani na gorącym uczynku. Teraz Demokraci „wściekają się i patrzą na Kongres jako ostatnią nadzieję!”

 

Od czasu upublicznienia wniosków raportu, Demokraci, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów debatują, czy rozpocząć procedurę impeachmentu przeciwko prezydentowi.

 

Przewodnicząca Izby Nancy Pelosi nalega na ostrożność, choć niektórzy członkowie jej partii martwią się, że Demokraci zapłacą cenę polityczną i stracą poparcie liberalnych wyborców, o ile nie rozpoczną procedury, mającej doprowadzić do usunięcia prezydenta ze stanowiska.

 

Groźba Trumpa dotycząca zaangażowania SN w przypadku impeachmentu budzi wątpliwości prawne. Prof. Laurence Tribe z Harvard Law School zapewnia, że rola sądu jest ograniczona jedynie do przewodniczenia przez szefa sądu w procesie oskarżania prezydenta, sama zaś konstytucja odrzuca możliwość bezpośredniego zaangażowania SN w tę procedurę.

 

Inny prawnik, prof. Robert Pushaw z Uniwersytetu Pepperdine chociaż przekonuje, że „impeachment jest kwestią polityczną”, a nie „uzasadnioną kwestią prawną dla sądów”, ma pewne wątpliwości, czy prośba prezydenta Trumpa, by to SN zajmował się procesem  „na pewno zostałaby odrzucona”. - Konstytucja mówi, że Izba ma wyłączną władzę w sprawie impeachmentu i ma uprawnienia do określania własnych zasad postępowania. Zdaje się ona wykluczać sądy – mówił z kolei prawnik z Heritage Foundation, Thomas Jipping, były szef doradców senackiej komisji sądowej.

 

Dodał, że na członkach Izby ciąży obowiązek dopilnowania, by konstytucyjne uprawnienia nie zostały wykorzystane dla stronniczych celów politycznych. Sąd Najwyższy orzekł w 1993 r., że sądy nie mogą odgrywać żadnej roli w procesie impeachmentu.

 

Gdyby niższa Izba zdecydowała się pozbawić prezydenta immunitetu i postawić go w stan oskarżenia, to i tak to Senat kontrolowany przez Republikanów wydałby ostateczną decyzję, czy złożyć prezydenta z urzędu. Tylko dwa razy w historii Ameryki Senat głosował nad tym, czy usunąć prezydenta ze stanowiska. Miało to miejsce w przypadku Andrew Johnsona w 1868 r., jak i Billa Clintona w 1999 r. Obaj zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów.

 

Trump, od czasu rozpoczęcia kampanii prezydenckiej w 2015 roku jako nowicjusz polityczny, łamał wszelkie konwencje, zarówno retoryczne, jak i w działaniu, zachwycając swoich zwolenników i denerwując krytyków.

 

„Niezależnie od tego, czy będzie obecnie oskarżony czy nie, jasne jest, że prezydent przynajmniej zaangażował się w wysoce nieetyczne i pozbawione skrupułów zachowanie, które nie przynosi honoru urzędowi przez niego sprawowanemu” – orzekła szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w liście skierowanym w poniedziałek do swoich kolegów z partii.

 

Prezydent oskarżył prawodawców partii opozycyjnej o wykorzystywanie śledztw powołanych przez nich komisji jako strategii do atakowania go w związku z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

 

Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów wezwała na przesłuchanie byłego doradcę Białego Domu, Dona McGahna, podczas gdy Komitet Nadzoru Izby Reprezentantów zamierza zatrzymać byłego dyrektora ds. bezpieczeństwa administracji prezydenckiej Carla Kline’a. Przewodniczący Komisji Nadzoru Elijah Cummings powiedział we wtorek w oświadczeniu: „wygląda na to, że Prezydent uważa, że ​​Konstytucja nie ma zastosowania do Białego Domu, że może nakazać urzędnikom, aby naruszali ich obowiązek prawny i że może utrudniać prowadzenie dochodzenia Kongresu”.

 

Demokraci usiłowali nawet oskarżyć prezydenta Trumpa o malwersacje podatkowe. Jednak żądania Izby Reprezentantów w sprawie informacji dot. zeznań podatkowych Trumpa obejmujących okres sześciu lat, zostały odrzucone przez Departament Skarbu.

 

Wielu Demokratów wykorzystuje raport Muellera, liczący blisko 500 stron, a dotyczący domniemanego wtrącania się Rosjan w wybory prezydenckie w USA, by próbować wykazać niekompetencję władzy wykonawczej i nieetyczne postępowanie prezydenta. Raport miał za zadanie posunąć kwestię impeachmentu naprzód. Faktem jest, że mówi się o tej procedurze więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Zdominowała ona doniesienia mediów głównego nurtu.

 

Raport Muellera - opublikowany w ub. czwartek - okazał się niewystarczający jednak, by udowodnić, że kampania Trumpa z 2016 r. była skoordynowana z działaniami Kremla. Prokurator generalny William Barr i zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein ustalili, że raport nie wykazał, iż Trump popełnił przestępstwo.

 

Jednak coraz większa liczba demokratycznych kandydatów na prezydenta wzywa do uruchomienia procedury impeachmentu wobec Trumpa, by pozbyć się konkurenta w walce o fotel prezydencki. Kongresmeni mieliby wykazać, że obecny przywódca Ameryki postępuje „nieetycznie” i „jest niekompetentny”.

 

Przywódcy partii wahają się jednak przed uruchomieniem procedury sygnalizując, że mogłoby to zagrozić ich programowi ustaw, które chcą przeforsować i niekorzystnie wpłynąć na sondaże, a nawet zagrozić szansom Demokratów na pokonanie Trumpa w 2020 roku. Ponieważ przynajmniej na razie zaledwie co trzeci Amerykanin chciałby impeachmentu, trwa „urabianie” opinii publicznej, by zmieniła zdanie. W celu usunięcia Trumpa, potrzebne byłoby wsparcie dwóch trzecich senatorów. 

 

Ankieta opublikowana w poniedziałek Morning Consult i „Politico” wykazała, że ​​zaledwie 34 proc. wyborców popiera oskarżenie Trumpa – to spadek o 5 punktów procentowych od stycznia, nawet pomimo spadku poparcia dla niego do 39 proc.

 

Wszczęcia procedury domaga się jeden z mega darczyńców Demokratów, Tom Steyer, który także ma apetyt na fotel prezydencki. Od 2017 r. wydał na ten cel wiele milinów. - Mamy wszystkie potrzebne informacje, a czas na przeciąganie sprawy skończył się. Naród amerykański i konstytucja domagają się odwagi politycznej i odpowiedzialności – mówił Steyer, który zastrzegł, że jeśli Kongres nie spełni swojej roli, będzie to oznaczało „wielkie bezprawie”.

 

Źródło: voanews.com, cnbc.com

AS


DATA: 2019-04-26 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli tamta opozycja taka sama jak nasza to stawką jest cały kraj. Ale w złym sensie.
3 miesiące temu / xyz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.