DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   TEMAT NUMERU: OBLICZA DEMOGRAFII

Lech Haydukiewicz

Demografia jako broń i środek polityczny


Ostatnie dekady dowodnie wykazały, jak grubo mylą się wszyscy wieszcze końca historii i arkadyjskiego współistnienia kultur, cywilizacji i etnosów. Toczy się dziś bowiem zaciekła batalia, w której najważniejszą bronią – potężniejszą od rakiet i czołgów – okazuje się rozrodczość społeczeństw.

Od wieków zastanawiano się na czym polega potęga państw i sprawa ta nadal pozostaje otwarta. Można wskazywać wiele cech i każdą z nich próbować udowadniać ze sporą dozą racji. Potęga i znaczenie jednych państw, a miałkość innych, zmienne koleje losów organizmów politycznych stanowią wszak splot bardzo wielu czynników o różnym czasie i mocy oddziaływania. Geopolityka przy całej swej różnorodności uwypukla czynniki przyrodnicze i przestrzenne. Nauki humanistyczne oraz ekonomia podkreślają rolę ludzkiego potencjału kulturowego i intelektualnego. Liczni badacze, odwołując się do cech ujmowanych terminem cywilizacji, pojmują go krańcowo odmiennie: od regulacji prawno-religijnych po czystą technologię. Prawie każdy zainteresowany może znaleźć w historii sensowne argumenty na obronę większości z postawionych tez, dotyczących podstaw potęgi politycznej przynajmniej na wybranych przykładach. Istnieje jednak również sfera, którą bezsprzecznie postrzegać można jako broń z opóźnionym zapłonem – demografia – liczba ludności i jej struktura wiekowa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 
 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.