DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Delegacja ZEA z oficjalną wizytą w Izraelu. Umowy podpisane pod czujnym okiem USA

Delegacja ZEA z oficjalną wizytą w Izraelu. Umowy podpisane pod czujnym okiem USA
#IZRAEL    #ZEA    #USA    #UMOWA    #RELACJE    #DYPLOMACJA

We wtorek liczna delegacja wysokich rangą urzędników ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odwiedziła Izrael po raz pierwszy od czasu, gdy oba kraje zgodziły się na normalizację stosunków. Podpisano szereg dwustronnych umów mających na celu zacieśnienie relacji.

 

Delegacji arabskiej towarzyszył osobiście Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin, który przyleciał wraz z ministrem finansów ZEA, Obaidem Humaidem al-Tayerem z Abu Zabi do Tel Awiwu. Delegację powitał premier Izraela Binjamin Netanjahu na międzynarodowym lotnisku Ben-Guriona w Izraelu. - Dziś tworzymy historię. Tworzymy historię w sposób, który będzie trwał przez pokolenia - powiedział szef izraelskiego rządu podczas ceremonii w namiocie na płycie lotniska. Delegaci z Emiratów i Izraela podpisali porozumienie na pierwszym szczycie biznesowym Abraham Accords 19 października w obecności Sekretarza Skarbu USA. Ceremonia była zamknięta dla mediów, a delegacja Emiratów miała odbyć wszystkie spotkania na lotnisku.

 

Umowy dotyczyły ruchu bezwizowego. Chociaż Izrael zawarł układy pokojowe z Egiptem i Jordanią, wymaga od obywateli tych krajów uzyskania wiz przed wjazdem.

 

Tayer powiedział, że ZEA dążą do ​​ustanowienia ram prawnych z Izraelem „w celu osiągnięcia dobrobytu zarówno dla naszych gospodarek, jak i dla naszych obywateli”. Jednocześnie wyjaśnił, że jego kraj chce być „regionalnym liderem pod względem reform gospodarczych… handlu międzynarodowego, stabilności politycznej i przywracania pokoju”.

 

Izrael i ZEA w sierpniu zgodziły się znormalizować stosunki w ramach umowy, w zawarciu  której pośredniczyły Stany Zjednoczone. We wrześniu uroczyście podpisano w Waszyngtonie stosowne umowy wstępne. W ich następstwie zawarto porozumienia biznesowe, bankowe i międzyrządowe. ZEA zakończyły długotrwały bojkot Izraela, który pierwotnie miał zmusić Żydów do zawarcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

 

Tak zwane Porozumienia Abrahamowe z września ustanawiają bezpośrednie powiązania gospodarcze między dwiema najlepiej prosperującymi gospodarkami Bliskiego Wschodu – wyjaśnił sekretarz Mnuchin podczas ceremonii, dodając, że jest to szansa na większe bezpieczeństwo.

 

Zgodnie z umową, oba kraje ogłosiły utworzenie Funduszu Abrahamowego, którego celem jest zebranie 3 miliardów dolarów od prywatnych firm na „inicjatywy rozwojowe promujące regionalną współpracę gospodarczą i dobrobyt na Bliskim Wschodzie i poza nim”.

 

Ma powstać biuro rozwoju z siedzibą w Izraelu, które zainicjuje strategiczne projekty, w tym te przyspieszające wzrost gospodarczy, poprawiające standardy życia i tworzące miejsca pracy dla młodzieży. Zarówno USA, Izrael, jak i ZEA wierzą, że inicjatywa stworzy podstawy dla silniejszej współpracy regionalnej opartej na „różnorodności, wymianie i wspólnym braterstwie”.

 

Fundusz ma umożliwić realizację strategicznych projektów infrastrukturalnych i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, poprawić wydajność rolnictwa, ułatwić dostęp do czystej wody w regionie.

 

Podczas transmitowanej na żywo ceremonii, izraelski premier poprosił ministrów z ZEA, by „przekazali księciu koronnemu [szejkowi Mohammedowi bin Zayedowi Al Nahyanowi] nasze wielkie uznanie dla jego przełomowego przywództwa. Pracujemy razem, aby zmienić Bliski Wschód na lepsze. Wszyscy jesteśmy synami Abrahama” - komentował.

 

Przed wyjazdem delegacji ZEA do Izraela, rząd Emiratów zatwierdził rezolucję w sprawie poparcia Porozumień Abrahamowych i nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Abu Zabi a Tel Awiwem.

 

Rząd ZEA zainicjował również procedury konstytucyjne niezbędne do wydania dekretu federalnego ratyfikującego porozumienie pokojowe. Posunięcie to nastąpiło niecały tydzień po tym, jak izraelski Kneset w zdecydowanej większości zatwierdził Porozumienia Abrahamowe 15 października po jednogłośnym głosowaniu Rady Ministrów 12 października.

 

Wkrótce podobne porozumienia handlowe ma podpisać Bahrajn. Jednocześnie 19 października br. prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone usuną Sudan z amerykańskiej listy państwowych sponsorów terroryzmu, torując drogę temu krajowi do znormalizowania relacji z Izraelem.

 

Trump napisał na Twitterze, że nowy rząd Sudanu zgodził się zapłacić 335 mln USD amerykańskim ofiarom terroru i ich rodzinom. „Po zdeponowaniu tej sumy usunę Sudan z listy Państwowych Sponsorów Terroryzmu. Nareszcie SPRAWIEDLIWOŚĆ dla Amerykanów i WIELKI krok dla Sudanu!” – tweetował prezydent USA.

 

Sudan nie może otrzymać pomocy zagranicznej, dopóki nie zostanie usunięty z amerykańskiej listy państwowych sponsorów terroryzmu, na której znajduje się od 1993 r. za udzielenie schronienia Hezbollahowi i palestyńskim terrorystom.

 

Sudańskie wojsko w kwietniu ub. roku obaliło 10-letnią dyktaturę byłego przywódcy Omara al-Baszira. Obecnie władzę sprawuje mieszany rząd wojskowo-cywilny. W 2022 r,. zaplanowano powszechne wybory.

 

Sudan w większości zamieszkany przez wyznawców islamu graniczy z Egiptem od południa i od dawna postrzegany jest jako wróg państwa izraelskiego. Jednak ubiega się o kredyty i inwestycje zagraniczne, by zreformować gospodarkę.

 

Zachodni sąsiad Sudanu, Czad, nawiązał stosunki z Izraelem w 2019 r., a Sudan Południowy, który uzyskał niepodległość od Sudanu w 2011 r., również utrzymuje relacje z Izraelem.

 

Amerykańskie sądy orzekły, że Sudan pomagał i podżegał do ataków Al-Kaidy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 r., a także na niszczyciel USS Cole w 2000 r. Waszyngton domagał się od dawna rekompensaty w wysokości 335 milionów dolarów dla ofiar zamachów. Obecne władze nie były jednomyślne w sprawie nawiązania relacji z Izraelem.

 

Źródło: thearabweekly.com, jns.org

AS


DATA: 2020-10-21 11:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.