DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Dekomunizacja w praktyce. Ruszyły demontaże tablic poświęconym utrwalaczom władzy ludowej

Dekomunizacja w praktyce. Ruszyły demontaże tablic poświęconym utrwalaczom władzy ludowej
Fragment tablicy ze ściany Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

Tablica poświęcona utrwalaczom władzy ludowej, zainstalowana na ścianie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku została w poniedziałek zdemontowana. Podobne tablice, tego samego dnia, zostaną zdjęte w trzech innych miastach Polski.

 

W poniedziałkowym demontażu tablicy w Białymstoku wziął udział m.in. Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, dr hab. Piotr Kardela dyrektor oddziału IPN w Białymstoku oraz mieszkańcy miasta.

 

Na tablicy zainstalowanej w 1990 roku na ścianie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku umieszczono słowa: „W hołdzie policjantom i milicjantom poległym w walce o wolność ojczyzny i narodu”. Jest to treść zakłamująca historię, gdyż milicja nie walczyła o wolną Polskę, ale zwalczała polskich patriotów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, a później działaczy opozycji solidarnościowej. Informacja na tablicy zainstalowanej w roku 1990 o policjantach poległych po wojnie w walce o wolną Polskę ma się też nijak do rzeczywistości, gdyż po wojnie Policja powstała na nowo dopiero w marcu 1990 roku.

 

Właściwie nikt z decydentów Policji nie wie dziś, kto i po co kazał powiesić tę tablicę. Razi ona tym bardziej, że od roku na ścianie budynku stojącego naprzeciw komendy wojewódzkiej Policji wymalowany jest piękny mural poświęcony prawdziwym obrońcom wolnej Polski - Żołnierzom Niezłomnym. 

 

Także w poniedziałek odbędzie się demontaż tablic upamiętniających funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu (ul. Grudziądzka 17), Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku Białej (ul. Rychlińskiego 17) oraz  w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaczowie (ul. Słowackiego 14).

 

Już rok temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało Policji polecenie wykonania spisu tablic, obelisków, pomników upamiętniających funkcjonariuszy Milicji, ORMO, ZOMO i SB. W każdym z województw Policja znalazła takie relikty komunizmu. Wśród nich są upamiętnienia funkcjonariuszy państwa komunistycznego, którzy zginęli w walce z żołnierzami podziemia niepodległościowego m.in. AK, NSZ, WiN. Między nimi jest obelisk w gminnej miejscowości Świętajno na Mazurach, upamiętniający funkcjonariusza MO Jana Dutkowskiego, który zginął w roku 1946 w starciu Milicji z żołnierzami oddziału NZW. Obecnie MSWiA rozpoczęło usuwanie wszystkich tych upamiętnień utrwalaczy władzy ludowej.

 

Adam Białous


DATA: 2017-07-17 14:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Super! Oby tak dalej!
11 miesięcy temu / Sienki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.