16 listopada 2017

Dekomunizacja trwa. Ze Szczecina zniknie pomnik wdzięczności Armii Czerwonej

(źródło: wikimedia.org)

W czwartek, na polecenie władz miasta, rozpoczęto rozbiórkę stojącego od roku 1950 w centrum Szczecina tzw. Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.  Pomnik jest sporych rozmiarów, dlatego jego demontaż może trwać nawet tydzień.

 

Decyzja o usunięciu radzieckiego pomnika zapadła w maju roku 2016 podczas sesji Rady Miasta Szczecin. Uchwała w tej sprawie została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Za usunięciem pomnika głosowało 23 radnych, przeciw jedynie 3. Demontaż zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Najpierw pocięta i wywieziona zostanie kolumna, później jej podstawa. Wszystko to zostanie zgruzowane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podstawa pomnika i wysoka na 15 metrów  kolumna zbudowane są z żelbetonu obłożonego płytami piaskowca. Na kolumnie jest płaskorzeźba przedstawiająca robotnika i radzieckiego żołnierza, którzy trzymają się za ręce. Ta płaskorzeźba zostanie przewieziona na wojenny cmentarz żołnierzy radzieckich. Na bokach kolumny umieszczone są herby pomorskich miast (m.in. Elbląg czy Gdańsk) oraz daty zdobycia tych miast przez wojsko radzieckie. Pomnik odsłonięto 26 kwietnia 1950 roku, w piątą rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Szczecina. Pierwotnie na kolumnie umieszczona była ogromna czerwona gwiazda. Zdemontowano ją w roku 1992.

 

O demontaż komunistycznego pomnika i przeniesienie go w inne miejsce od wielu lat apelowali przedstawiciele różnych środowisk, m.in. Żołnierze Wyklęci. Pomnik stoi na centralnym placu Szczecina, na Złotym Szlaku – reprezentacyjnej, turystycznej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich. Gdy radziecki pomnik zniknie miasto chce poprowadzić tędy atrakcyjną aleje miejską, z dużą ilością zieleni i ławkami dla odpoczynku. Został już wybrany projekt tej inwestycji.

 

Rozbiórka Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej jest wdrażaniem w życie przez władze Szczecina noweli ustawy dekomunizacyjnej, którą Polski Sejm przeważającą liczbą głosów przyjął 22 czerwca br. Ustawa ta dotyczy zmiany ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innych systemów totalitarnych przez m.in. pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia — z wyjątkiem obiektów położonych na terenie cmentarzy wojennych i innych miejsc spoczynku oraz wpisanych do rejestru zabytków. Na terenie 15 polskich województw (bez mazowieckiego) znajduje się około 450 takich obiektów. Głównie (ponad 230)  są to tzw. pomniki wdzięczności armii czerwonej.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram