DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Dekada wzrostu liczby powołań

Dekada wzrostu liczby powołań
fot. Lumen roma / commons.wikimedia.org, licencja cc

Ostatnie dziesięciolecie wskazuje na stały wzrost liczby kapłanów, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych. Zwrócił na to uwagę ks. Vittorio Formenti, szef watykańskiego Centralnego Urzędu Statystyki Kościoła przy Sekretariacie Stanu. Okazją do podania odpowiednich liczb i podsumowania Roku Kapłańskiego było kończące się 17 czerwca w Bari spotkanie Serra International. Jest to świeckie stowarzyszenie o zasięgu międzynarodowym, działające na rzecz wspierania powołań kapłańskich.

 

Ks. Formenti powiedział, że w przekazie medialnym przeważa podkreślanie kryzysu powołań, co nie ma pokrycia w danych statystycznych, jakimi dysponuje Kościół. Zwrócił uwagę, że w latach 2000-2010 liczba duchownych wzrosła z 405 tys. do 413 tys. Dochodzą do tego diakoni stali, których posługuje już 35 tys.

Odnosząc się natomiast do wystąpień ze stanu kapłańskiego statystyk watykański zauważył, że jest ich niespełna tysiąc przypadków, co jest nowym zjawiskiem, patrząc na minione pół wieku. Dodał jednocześnie, że podobnie nową tendencją jest wzrost próśb o powrót do stanu kapłańskiego. Był to swoisty prezent z okazji Roku Kapłańskiego dla Benedykta XVI. O powrót poprosiło bowiem 460 księży, podczas gdy rocznie pojawia się tylko kilkadziesiąt takich podań. Komentując powody tych powrotów, ekspert zwrócił uwagę, że jest to pewna łaska z góry i owoc modlitwy.

W spotkaniu wziął udział prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski, któremu podlegają seminaria duchowne. W swym referacie mówił on o nowości w kapłaństwie Chrystusa. Do uczestników spotkania w Bari zwrócił się również Benedykt XVI. Przypomniał on, że to Bóg jest wychowawcą do życia dobrego i pełnego. Zapewnił zarazem o modlitwie o nowe powołania kapłańskie.

 

 

KAI


DATA: 2012-06-25 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Panu! Niech będzie błogosławiony Bóg Zastępów!
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
+ Potrzeba naprawdę dużo modlitwy, postu, duchowego wysiłku, za Kościół, za osoby przygotowujące się do kapłaństwa, do życia zakonnego, do małżeństwa!!
ponad 7 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.