DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Dekada „Summorum Pontificum”. Rzymskie obchody rocznicowe potrwają do niedzieli [NASZA RELACJA]

Dekada „Summorum Pontificum”. Rzymskie obchody rocznicowe potrwają do niedzieli [NASZA RELACJA]
fot. wdtprs.com

W katolickiej liturgii nie chodzi o człowieka. To nie teatr, rozrywka, czy okazja do rozmów. W jej centrum musi znajdować się Bóg. Aby tak się stało potrzeba nauczyć się ciszy – mówił kardynał Robert Sarah do wypełnionej po brzegi auli rzymskiego Uniwersytetu świętego Tomasza z Akwinu. We czwartek w wiecznym mieście rozpoczęły się uroczyste obchody dziesięciolecia papieskiego motu proprio Summorum Pontificum.

 

Ponad 300 osób wzięło udział w V Rzymskim Colloquium zorganizowanym na Uniwersytecie świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) z okazji dziesięciolecia papieskiego motu proprio Summorum Pontificum.

 

Wśród zabierających głos znaleźli się m.in. kardynał Grehard Mueller, były Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp. Guido Pozzo, Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, Dom Jean Pateau, francuski benedyktyn, opat klasztoru Matki Bożej w Fontgombault, Martin Mosebach, pisarz i eseista oraz ekonomista Ettore Gotti Tedeschi.

 

Na sali obecni byli także kardynał Raymond Leo Burke oraz prof. Roberto de Mattei.

 

Szczególne, niemilknące przez długi czas owacje, uczestnicy sympozjum zgotowali kardynałowi Gerhardowi Mullerowi, którego odejście z Kongregacji Nauki Wiary zaskoczyło wielu katolików na całym świecie.

 

Dostojni goście podkreślali zarówno doniosłość papieskiego dokumentu, od którego wydanie minęło już 10 lat jak i wyjątkowość rzymskich obchodów tej rocznicy. Są one niepowtarzalną okazją do spotkania i wymiany doświadczeń wszystkich, którym droga jest Msza Trydencka.

 

- Chciałbym wyrazić wdzięczność za 10 lat wdzięczności Bogu Wszechmogącemu za Summorum Pontificum i Benedykta XVI, który ten dokument wydał – mówił kardynał Sarah w swym wystąpieniu poświęconemu miejscu ciszy w liturgii.

 

Hierarcha w swym pasjonującym wystąpieniu wielokrotnie podkreślał spychaną na margines prawdę, że w liturgii najważniejszy jest Bóg. - Katolicka liturgia to nie jest zwykłe spotkanie ludzi, bo nie o nich tu chodzi. Podczas liturgii nie świętuje się jakiś osiągnięć, nie czci się lokalnych tradycji, to Bóg jest najważniejszy – przypominał.

 

Jak podkreślił „liturgia to nie jest teatr, rozrywka, czy okazja do rozmów. Nie może być w niej obecny hałas, jak dzieje się w miejscach gdzie w trakcie liturgii pojawiają się tańce. Szczególnie łatwo dostrzegalne jest to w Afryce, czy Ameryce Południowej, gdzie uzasadnia się to włączaniem regionalnej tradycji”.

 

Kardynał Sarah zauważył również, że „cisza oznacza otwartość i oczekiwanie”. - Życie liturgią zaczyna się wtedy kiedy nauczysz się ciszy. Gdyż tylko cisza buduje i wspiera celebrację. Dlatego tak ważne jest eliminowanie hałasu z liturgii, bowiem on nie tylko zabija modlitwę, ale oddala od Boga i od nas samych. Cisza natomiast uzdrawia umysł, serce i duszę - mówił

 

Kardynał Sarah zaapelował do duchowych, a przede wszystkim do biskupów, aby otworzyli serca dla wiernych chcących uczestniczyć w Mszy Świętej sprawowanej w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Jak podkreślił hierarcha, choć są to małe grupy, to mogą być traktowane jako „wierni drugiej kategorii”. Duchowny prosił także, aby nie dochodziło na tle uczestniczenia w nadzwyczajnym, czy zwyczajnym rycie rzymskim do rywalizacji.

 

Na zakończenie sympozjum głos zabrał Ettore Gotti Tedeschi, który przypomniał, że współczesny kryzys jaki dotyka świat wynika z nędzy moralnej, zatem niemożliwym jest wyjście z niego bez gruntownej odnowy duchowej świata.

 

Pierwszy dzień rocznicowych obchodów zakończyły uroczyste nieszpory w Bazylice świętego Marka Ewangelisty.

 

 


 Łukasz Karpiel, Rzym 

DATA: 2017-09-15 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A mnie osobiście te obchody kojarzą się z X rocznicą schizmy w FSSPX.
ponad 2 lata temu / Mrucuś
 
Ale epokowe odkrycie !: "W katolickiej liturgii nie chodzi o człowieka" ; "Aby w centrum znalazł się Bóg potrzeba ciszy"."W liturgii najważniejszy jest Bóg." Cóż za ODWAGA wiekowych hierarchów uczestniczących w aggiornamento - soborach / synodach Kościoła. Mówienie o "spychaniu Prawdy na margines" na Angelicum w czasie gdy odstępstwo i kłamstwo zakrólowało nie jest już bohaterstwem , podobnie jak wymiana doświadczeń emerytów, których "wątły" głos niewiele się liczy. To tylko dyplomacja. Nie rozumiem jak się się można cieszyć z 10 rocznicy wydania Dokumentu zezwalającego na sprawowanie Mszy św. w nadzwyczajnym rycie ? Jak to , wcześniej nie odprawiano Mszy św. Trydenckich ? - i TO co święte od zawsze - zwyczajne stało się nadzwyczajne ?
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Ciekawe z jakimi uczuciami przyjął informację o tym wydarzeniu papież Franciszek?
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Jak się ma instrukcja SP do Instrukcji Redemtionis Sakramentum: Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia. Instrukcję tę, opracowaną na polecenie Ojca świętego Jana Pawła II przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary, tenże Papież zatwierdził dnia 19 marca 2004 roku, w uroczystość świętego Józefa, oraz nakazał ją wydać, aby niezwłocznie była zachowywana przez wszystkich, do których jest skierowana. W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Rzymie, dnia 25 marca 2004 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. + FRANCISZEK KARD. ARINZE Prefekt + Dominik SORRENTINO Arcybiskup Sekretarz Więc, może dla wzmocnienia Wiary, poznajmy ten ostatni dokument, ratyfikowany przez JPII . . . Redemtionis Sakramentum - owocnej lektury>
ponad 2 lata temu / AndrzejBR
 
Bogu niech będą dzięki. Oby powstawało jak najwięcej Mszy Trydenckich. Dopominajmy się o nie, prośmy u naszych Kapłanów, mówmy ludziom. Niech coraz więcej ludzi pozna piękno Mszy Wszechczasów.
ponad 2 lata temu / Filip
 
Pięknie.
ponad 2 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]4.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.