18 marca 2020

Solidarność w czasie kryzysu. Jak epidemia wyzwala w nas dobro

W trudnym czasie epidemii nadzieje budzą społeczne akcje pomocowe, organizowane przez ludzi dobrej woli. Członkowie grup zawiązywanych najczęściej poprzez media społecznościowe, osobom starszym, samotnym, chorym i będącym na kwarantannie dostarczają żywność, robią zakupy, rozmawiają z nimi, wspierając na duchu. Również Caritas we wszystkich polskich diecezjach prowadzi akcję pod wymownym hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”.

 

Informacje o rodakach, którzy nie boją się wyjść z domu aby pomóc osobom bardzo mocno dotkniętym obecną sytuacją, są jak kolorowe, pełne życia pierwiosnki pojawiające w szarym jeszcze lesie. Jedna z takich grup pomocowych powstała w Białymstoku. Osoby do niej należące „skrzyknęły się” na portalu Facebook, tworząc profil „Widzialna Ręka – Białystok”. Na profilu tym pojawia się coraz więcej ofert bezinteresownej pomocy, oferowanej przez ludzi o dobrym i miłosiernym sercu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Deklarują się oni zrobić zakupy, pójść z receptą po leki do apteki, „pogadać” czy wyprowadzić psa na spacer. Deklaracje te umieszczane są w internecie i w formie kartek eksponowanych na klatkach schodowych bloków oraz ogrodzeniach domów. Co najważniejsze, za tymi ofertami idą realne działania i pomoc. W grupie jest już ponad tysiąc osób.

 

Podobne ekipy powstają w całej Polsce. Świadczona przez nie pomoc jest dla wielu osób prawdziwym błogosławieństwem. Szczególnie często korzystają z niej samotne osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawni ruchowo, osoby zamknięte w czterech ścianach z powodu odbywanej kwarantanny. Szczególnie ważna, jest dla tych osób, jak same to mówią, szczera rozmowa z drugim człowiekiem. To daje siłę i wiarę.

 

Piękną akcję prowadzą też w całej Polsce właściciele lokali gastronomicznych. Nazwali ją „Gastro Pomaga”. Jako że punkty żywienia zbiorowego są zamknięte i osoby, które z nich korzystały, często nie mają gdzie zjeść ciepłego posiłku, restauratorzy przychodzą im z pomocą. Pierwszą grupą, która otrzymuje taką pomoc, są lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny. Obecnie są oni tak zapracowani, ponosząc ten trud dla naszego dobra, że często nie mają czasu pokrzepić się w ciągu dnia ciepłym daniem. W Białymstoku do szlachetnej akcji „Gastro Pomaga” włączyło się już kilkadziesiąt lokali.

 

Posiłki dostarczają m.in. szpitalowi w Łomży, który został przeznaczony do leczenia jedynie pacjentów dotkniętych koronawirusem. Trwa również społeczna zbiórka pieniędzy, które trafią do tej samej placówki. Będą one przeznaczone na zakup rzeczy potrzebnych do hospitalizowania chorych. Ciepłe posiłki od podlaskich restauratorów trafiają też do personelu medycznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Białostockiego Centrum Onkologii i Szpitala Chorób Zakaźnych, który leży na peryferiach miasta, gdzie nie ma nawet sklepów spożywczych.

 

Inna cenna akcja polega na szyciu w domowym zaciszu maseczek higienicznych, których tak dziś brakuje. Akcję zainicjował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Władze placówki postanowiły działać, zamiast czekać na dostawę. Administracja zorganizowała materiał, a panie, dobre dusze z przyległej do szpitala szwalni ruszyły z ręczną produkcją. Później dołączyli mieszkańcy m.in. Bielska-Białej, Krakowa, Kielc, Kętrzyna, całego Pomorza i innych części Polski. Umawiają się oni za pośrednictwem internetu, kto posiada odpowiedni materiał, a kto ma maszynę do szycia i potrafi wykonać maseczkę. Akcja nabiera rozpędu. Wprawna krawcowa – wolontariuszka potrafi uszyć maseczkę w ciągu minuty. Pracownicy szpitali są tą inicjatywą zachwyceni.

 

W szerzenie dobra w trudnym czasie włącza się też Caritas Polska, która od wielu lat zajmuje się pomocą żywnościową. Wcześniej robiła to ramach akcji Spiżarnia Caritas, Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej oraz zbiórek „Tak. Pomagam!”. Rocznie przekazywała w ten sposób ponad 15 tysięcy ton żywności, która trafia do ponad 350 tysięcy potrzebujących wsparcia ludzi w różnych rejonach Polski. W ostatnich dniach, ze względu na zagrożenie koronawirusem i związane z nim zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, zapadła decyzja o odwołaniu zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” zaplanowanej na 20 i 21 marca.

 

Dlatego obecnie Caritas we wszystkich polskich diecezjach prowadzi szeroką informacyjną akcję pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”. Caritas, nie mogąc sama prowadzić zbiorki żywności, zachęca do finansowego wspierania społecznych akcji zakupu i dystrybucji żywności, które pozwolą objąć pomocą żywnościową tych, którzy mają do niej obecnie utrudniony dostęp. – Ani koronawirus, ani żadne inne wyzwanie współczesności, nie zwalnia nas od solidarności i poczucia odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Seniorzy, szczególnie chronieni w obliczu zagrożenia koronawirusem, wymagają teraz od nas wszystkich dodatkowego wsparcia – apeluje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

 

Adam Białous

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram