23 marca 2020

Wspólne losy, wspólni bohaterowie. 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

(Źródło: pannoniachristiana.hu)

„Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń” – czytamy w przyjętej w marcu 2007 r. przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe oraz polski Sejm uchwale. W dokumencie tym postanowiono, że każdego roku 23 marca będzie obchodzony jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Jak podało Centrum Informacyjne Sejmu, parlamenty obu państw przyjęły uchwałę bez głosu sprzeciwu. W jej tekście przywołano wydarzenia i postaci historyczne łączące Polaków i Węgrów: panowanie pochodzącego z Węgier króla Stefana Batorego, kiedy to Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii, dokonania gen. Józefa Bema w walce o wolność Węgier oraz poparcie Polaków dla powstania w Budapeszcie w 1956 r. i pomoc jego ofiarom.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Więzy przyjaźni między naszymi narodami znajdują swój wyraz także w działaniach w ramach dyplomacji parlamentarnej. Tradycją stały się regularne spotkania szefów izb, zarówno dwustronne, jak i w gronie państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Są one forum dyskusji i uzgadniania stanowiska naszych państw wobec kluczowych problemów regionu, rozmowy dotyczą też relacji Polski i Węgier z Unią Europejską. Aktywności te służą także pielęgnowaniu pamięci o wspólnej historii. Przykładem może być odsłonięcie w Budapeszcie i w Warszawie bliźniaczych pomników upamiętniających bohaterów Polski i Węgier. W obu stolicach w 2017 r. ustawiono monumenty w formie ławeczek, poświęcone pamięci Henryka Sławika i Józsefa Antalla. W czasie II wojny światowej uratowali oni przed śmiercią ze strony Niemców ok. 30 tys. osób. W 2018 r. w Budapeszcie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej – czytamy w komunikacie.

 

W tym roku, z uwagi na pandemię koronowirusa, obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zostały ograniczone.

 

Źródło:sejm.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram