DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Decyzje ws. apostazji dotyczyły poprawienia, a nie wykreślenia danych

Decyzje ws. apostazji dotyczyły poprawienia, a nie wykreślenia danych
fot. forwardcom / sxc.hu

Decyzje w sprawie apostazji wydane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych na podstawie orzeczenia NSA dotyczyły poprawienia danych nieprawidłowych, a nie ich wykraślania. Takie decyzji GIODO podejmować nie zamierza – mówi Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.


Wczoraj pojawiła się w mediach informacja, że GIODO „nakazał” proboszczom odnotowanie w Księdze Chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego. Jaka była podstawa prawna, która skłoniła Pana do wydania takich decyzji?


Wojciech Wiewiórowski: Rzeczywiście, takie decyzje zostały wydane, o czym informowałem podczas sprawozdania z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych za rok 2012, które przedstawiałem 10 stycznia 2014 r. w parlamencie.


Podstawą prawną jest ustawa o ochronie danych osobowych z 1997 r., natomiast powodem zmiany sposobu podejścia GIODO do tego typu spraw były orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydane wcześniej decyzje GIODO zostały bowiem zaskarżone do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny je podtrzymał, natomiast NSA, do którego zostały zaskarżone, w orzeczeniach najpierw z marca, a potem szczególnie z października 2013 roku, nakazał zmianę tej praktyki decyzyjnej ze strony GIODO, uznając, że w sytuacjach, w których osoba nie należy do Kościoła lub związku wyznaniowego, Generalny Inspektor ma prawo wydawać decyzje, a nawet przeprowadzać inspekcje w sytuacji, jeśli jej dane znajdują się w zbiorach prowadzonych przez Kościół lub związek wyznaniowy.


Wcześniej jednak GIODO umarzał sprawy, uznając, że nie ma prawa do wydania takich decyzji.


- To jest dokładnie taka sama sytuacja i ten sam stan prawny. Ustawa o ochronie danych osobowych wyłącza możliwość wydawania przez GIODO decyzji w sprawie zbiorów danych prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe. Generalny Inspektor wychodził z założenia, że dotyczy to wszystkich danych, które znajdują się w zbiorach. Natomiast NSA skorygował tę interpretację, uznając, że owszem, wydawanie decyzji jest wyłączone, ale tylko w stosunku do tych osób, które należą do Kościoła lub związku wyznaniowego.


Mamy do czynienia z sytuacją, w której przepisy ustawy z 1997 r. są po prostu mało precyzyjne. GIODO jako organ administracji nie może przyjmować rozszerzającej interpretacji tych przepisów, stąd też wydawał decyzje o umorzeniu spraw dotyczących apostatów. Ale decyzje GIODO podlegają ocenie sądu, a ta ocena została przeprowadzona – w sposób odmienny niż ten, w jaki robił to wcześniej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W związku z orzeczeniami NSA, GIODO musiał zmienić swoją dotychczasową praktykę.


Według jednego z ekspertów, który wypowiadał się w tej sprawie dla KAI, przepisy o NSA mówią, że organ ten nie ma kompetencji do zajmowania się administracją kościelną, a jedynie państwową.


- Mam wrażenie, że ten ekspert nie czytał orzeczeń. Orzeczenia te nie dotyczą administracji kościelnej, lecz decyzji GIODO. Odnoszą się więc do decyzji administracyjnej wydanej przez organ administracji publicznej, jakim jest GIODO. Natomiast prawdą jest, że zbiory danych, które prowadzone są przez Kościoły i związki wyznaniowe, podlegają przepisom ustawy o ochronie danych osobowych. Od zawsze im podlegały, nikt tego nie kwestionował, również Konferencja Episkopatu Polski.


Instrukcja „Ochrona danych osobowych w działalności Kościoła Katolickiego w Polsce”, opracowana i podpisana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski w 2009 r. wyraźnie stwierdza, że zbiory prowadzone przez Kościół katolicki podlegają ustawie o ochronie danych osobowych, natomiast z niektórych uprawnień w stosunku do tych zbiorów GIODO nie może korzystać. Wśród tych ostatnich są m.in. uprawnienia do wydania decyzji administracyjnych czy przeprowadzania inspekcji w zakresie, w jakim dane dotyczą osób należących do Kościoła.


Spytałem o tę podstawę prawną, bo istnieją stosowne zapisy Konstytucji, Konkordatu, ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego czy ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. W ich świetle nakazanie przez GIODO lub sąd administracyjny wykreślenia takich danych z ksiąg metrykalnych prowadzonych przez jednostki Kościoła, np. parafie, jest sprzeczne z zasadą autonomii i niezależności państwa i Kościoła.


- Organy publiczne mogą wydawać decyzje w stosunku do Kościołów i związków wyznaniowych w różnych sprawach, które wynikają z faktów prawa powszechnie obowiązującego i jest to rzecz zupełnie oczywista.

Proszę nie mylić dwóch zdarzeń: wszystkie wydane do tej pory decyzje GIODO dotyczyły poprawienia danych nieprawidłowych, które znajdowały się w zbiorze prowadzonym przez Kościół. Nie dotyczyły wykreślenia danych – takiej decyzji nie było, i takiej decyzji GIODO podejmować nie zamierza. W przypadku ewentualnego wykreślania danych ze zbioru rzeczywiście w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania istnieje wyjątek, który przewiduje, że Kościoły i związki wyznaniowe mogą prowadzić archiwa. W ramach działalności archiwalnej mogą przechowywać te dane, które zebrały.


Z ustawy o ochronie danych osobowych wynika natomiast uprawnienie każdej osoby do tego, by poprawiła w zbiorze danych, jaki jej dotyczy, dane, które są nieprawidłowe lub zebrane bez podstawy prawnej. W przypadku wydanych orzeczeń chodzi o osoby, które uważają, że dane wskazujące o ich przynależności do Kościołów są nieprawidłowe i dlatego powinny być poprawione. Wszystkie pięć decyzji jest do siebie podobnych. Nakazuje się w nich dokonanie wpisu zgodnego z wolą osoby skarżącej. Wpisy mówią o tym, że dana osoba wystąpiła z Kościoła z danym dniem. Żadna ze spraw nie dotyczyła wykreślenia danych.


Powtórzę: jeżeli ktoś żąda wykreślenia danych ze zbiorów prowadzonych przez Kościoły lub związki wyznaniowe, mamy do czynienia z przepisem mówiącym, że Kościoły i związki mogą prowadzić działalność archiwistyczną. Moim zdaniem oznacza to tyle, że jeśli dane zostały zebrane legalnie, w czasie przynależności osoby do Kościoła lub związku wyznaniowego, to mogą być one przechowywane. Po wystąpieniu takiej osoby z Kościoła, nie mogą być pozyskiwane, gromadzone ani przechowywane nowe dane.


Art. 25 ust. 4 i 5 Konstytucji RP mówi o tzw. zasadzie bilateralności w stosunkach państwa ze związkami wyznaniowymi. Wyłącza ona możliwość jednostronnego określania przez państwo przepisów mających istotny wpływ na wewnętrzną organizację i działalność związków wyznaniowych.


- Nie widzę problemu odnośnie do wydanych przez NSA orzeczeń. Decyzje te nakazują dokonanie dodatkowego wpisu do zbioru danych. Nie jest natomiast moim zadaniem jako GIODO ocenianie tego, jak powinny wyglądać stosunki Państwo-Kościół. Od tego powołany jest ustawodawca i ustrojodawca, którzy tworzyli obecnie obowiązujące przepisy prawne. Jeżeli strona kościelna uważa, że te przepisy naruszają ową autonomię, to zapewne powinna podejmować kroki dotyczące ich zmiany. Obowiązują one od 1997 r. i od tamtego czasu nie uległy żadnej istotnej zmianie.Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Łukasz Kasper


KAI


mat


DATA: 2014-01-15 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Janusz. Służą zawyżaniu statystyk na które potem można się powoływać w przypadku stanowienia prawa Państwa Polskiego i pozyskiwaniu środków finansowych na działalność Kościoła Katolickiego. Nie wierzę, że o tym nie wiesz lub choćby nie zakładasz takiej ewentualności w działaniach Kościoła.
ponad 4 lata temu / Janusz
 
Kompletnie nie rozumiem, czemu te utrudnienia wypisania się służą. Po co komu ateiści w Kościele Katolickim? Trzeba im ułatwić wystąpienia i wypisywać ich jak leci. Nawet niech listownie się wypisują, jeśli chcą. Kościół powinien być jak skała i powinni należeć do niego wszyscy którzy chcą.
ponad 5 lat temu / Janusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.