DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Decyzja w sprawie beatyfikacji rodziny Ulmów: proces poprowadzi Archidiecezja Przemyska

Decyzja w sprawie beatyfikacji rodziny Ulmów: proces poprowadzi Archidiecezja Przemyska
#PRZEMYŚL    #KAŹŃ    #PROCES    #BEATYFIKACJA    #MARKOWA    #ULMOWIE

Stolica Apostolska zdecydowała, że proces beatyfikacyjny Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zostanie wyłączony ze zbiorowego procesu męczenników II Wojny Światowej. Sprawa zostanie poprowadzona przez Archidiecezję Przemyską.

 

„Pragniemy z radością poinformować, że Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej reskryptem z dnia 20 lutego 2017 r. przychyliła się do prośby ks. abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego z dnia 31 stycznia 2017 r. i wyraziła zgodę na wyłączenie ze sprawy Sługi Bożego Henryka Szumana i 88 Towarzyszy, prowadzonej przez diecezję pelplińską, sprawy Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci oraz prowadzenie jej przez Archidiecezję Przemyską. Dzieląc się tą radosną wiadomością, polecamy modlitwie naszych Diecezjan sprawę ich rychłej beatyfikacji” – poinformowała Archidiecezja Przemyska.

 

Krajowy etap procesu beatyfikacyjnego grupy Męczenników II Wojny Światowej zakończył się w 2011 roku. Wśród nich była rodzina Ulmów ze wsi Markowa. Decyzja Stolicy Apostolskiej o wyłączeniu ich procesu nie oznacza przyspieszenia procesu beatyfikacyjnego, ale to, że „Aktorem sprawy stanie się Archidiecezja Przemyska”.

 

– Abp Adam Szal zwrócił się do kongregacji o wyłączenie rodziny Ulmów z procesu zbiorowego ze względu na to że w diecezji, a także w Polsce zauważamy większe zainteresowanie tą rodziną. Związane to jest m.in. z powstaniem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta – wyjaśnił sekretarz metropolity przemyskiego i dyrektor ds. kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. Roman Chowaniec w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

 

Teraz arcybiskup wyznaczy nowego postulatora, który będzie reprezentował archidiecezję w Kongregacji. To jego zadaniem będzie przygotowanie Positio – opracowania zebranych dokumentów, informacji i zeznań świadków celem udowodnienia, że cała rodzina Ulmów poniosła śmierć męczeńską.

 

Rodzina Umlów została zamordowana przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów. Niemcy zabili wtedy ośmioro Żydów oraz całą rodzinę Ulmów: Józefa, jego brzemienną żonę Wiktorię oraz sześcioro dzieci. Najstarsza z rodzeństwa Stasia Ulma miała osiem lat.Przeczytaj więcej o rodzinie Ulmów i wydarzeniach z Markowej.

 


Źródło: przemyska.pl, wpolityce.pl

MA
 


DATA: 2017-03-09 13:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieje że proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów przyczyni się do Beatyfikacji Papieża Piusa XII.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Pius XII musi jeszcze poczekać.
ponad 3 lata temu / tym
 
I gdzie są ocaleni z holokaustu i ich potomkowie, gdy łajdak Gross pluje na Polskę i Polaków?
ponad 3 lata temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.