DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Decyzja sądu w sprawie Janusza Walusia już wkrótce! Jego powrotu do Polski chce grupa posłów

Decyzja sądu w sprawie Janusza Walusia już wkrótce! Jego powrotu do Polski chce grupa posłów
Janusz Waluś. FOT.Grzegorz Roginski/FORUM

Dla jednych bohater i obrońca Republiki Południowej Afryki przed „czerwoną” ekspansją, dla innych morderca antyrasistowskiego działacza komunistycznego. Sprawa Janusza Walusia znów wywołuje emocje. Niewykluczone, że Polak wkrótce wyjdzie z afrykańskiego więzienia. Jego powrót nad Wisłę znajduje poparcie między innymi wśród posłów-narodowców (z klubu Kukiz’15 i z poza niego). Zdecydowanie wroga Walusiowi jest natomiast „Gazeta Wyborcza”.

 

Medium z Czerskiej w tekście pt. „Waluś wyklęty. Zabójca wróci do Polski?” nie pisze o polskim emigrancie do RPA inaczej, jak „morderca” i „zabójca”. Dla tych, którym nie jest wszystko jedno, wszystko jest oczywiste, gdyż o komentarz poprosili prof. Monikę Płatek – znaną między innymi z popularnej w internecie i wyśmianej przez internautów wypowiedzi o dzieciach rzekomo liczniej rodzących się w parach homoseksualnych niż normalnych.

 

Sprawa Walusia nie jest jednak tak oczywista, jakby tego chcieli lewicowcy. Nad problemem południowoafrykańskiego działacza politycznego polskiej narodowości pochylają się posłowie, a morderca Chrisa Haniego cieszy się popularnością na prawicy i wśród patriotycznie nastawionych kibiców.

 

Nie był bowiem Hani wyłącznie wrogiem rasistowskiego systemu apartheidu, ale również liderem marksistowskiej Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej oraz terrorystycznej grupy Włócznia Narodu. I chociaż nie sposób pochwalać morderstwa – Waluś nie pozbawił Haniego życia na przykład w walce, a zaskoczył go pod domem – to należy brać pod uwagę szeroki kontekst polityczny w RPA na przełomie lat 80. i 90. Południowoafrykańskie państwo odchodząc od systemu społecznej selekcji opartej o kryteria rasowe mogło wpaść w sidła komunizmu i na przykład podzielić los swojego sąsiada – Zimbabwe. Ta niegdyś zamożna kolonia brytyjska dręczona jest dzisiaj rakiem hiperinflacji, gdyż władzę przejął tam marksistowski dyktator, Robert Gabriel Mugabe. Kłopoty ekonomiczne tego kraju nabrały rozmachu między innymi za sprawą państwowego ataku na własność białych. Państwo założone przez europejskich (głównie holenderskich) kolonizatorów nie poszło taką drogą.

 

Za swój czyn Waluś został skazany na karę śmierci. W obliczu jej likwidacji w RPA, wyrok zamieniono na dożywocie. W roku 2016 sąd w Pretorii orzekł o możliwości warunkowego zwolnienia Polaka. Odwołanie od decyzji wniósł południowoafrykański minister sprawiedliwości. Ostatecznie o wolności lub niewoli urodzonego w Zakopanem polskiego emigranta do RPA zdecyduje sąd 5 maja.

 

Jeszcze w czasach rządów PO-PSL resort sprawiedliwości kierowany przez Borysa Budkę zwrócił się do RPA z prośbą o przekazanie Warszawie materiałów dotyczących sprawy Walusia, w tym dokumentów potrzebnych, by mógł on odbywać karę nad Wisłą. Do teraz Ministerstwo nie otrzymało odpowiedzi, a na takie rozwiązanie musiałby się w pierwszej kolejności zgodzić polski sąd.

 

Aby zwiększyć swoje szanse na powrót do Ojczyzny po 36 latach od wyjazdu, Janusz Waluś zrzekł się obywatelstwa RPA. Wsparcie dla przyjazdu emigranta nad Wisłę wyrażają niektórzy posłowie: z klubu Kukiz’15, Ruchu Narodowego oraz senator PiS prof. Jan Żaryn.

 

„Gazeta Wyborcza” wytyka im takie zaangażowanie. Medium piętnuje również kibiców zbierających pieniądze na adwokatów dla Walusia i przekonujących o bohaterstwie Polaka, który zamordował lidera partii komunistycznej. Niektóre środowiska planują 5 maja wziąć udział w manifestacji poparcia dla uwolnienia Janusza Walusia. Wydarzenie organizuje w Warszawie Centrum Edukacyjne „Powiśle”.

 


Źródło: „Gazeta Wyborcza”

MWłZOBACZ RÓWNIEŻ:


Janusz Waluś. Śladem Wyklętych
 


DATA: 2017-04-21 11:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Waluś sam nie pochwala tego co zobił
ponad 1 rok temu / wb
 
Kolejny przykład na to, jak wiele ten portal ma wspólnego z chrześcijaństwem. Nie wiem w jak pokrętny sposób ktoś sobie wytłumaczył zgodność nauczania Chrystusa z pochwałą politycznego mordercy. A "trzeba zabić kogoś, żeby ochronić innych" to czysty sanhedryn. Dziwcie się potem, że mówią o was "faryzeusze".
ponad 1 rok temu / asdf
 
Czasem niestety trzeba pozbawić kogoś życia, aby ochronić innych, wtedy nie ma mowy o morderstwie z punktu widzenia katolickiego.
ponad 1 rok temu / rebeliant80
 
Morderstwo jest morderstwem i koniec. Waluś jest zabójcą. Nie zmienia to faktu, że hipokryzja, obłuda i zakłamanie sanhedrynu Gazety Wyborczej wyraża się w takich tekstach. Dlaczego Adam Michnik - Szechter nic nie pisze o innym emigrancie z Polski do Szwecji i nie używa takich uzasadnionych określeń, jak ?morderca? i ?zabójca? w stosunku do Stefana Michnika. Jego brat to zbrodniarz stalinowski, działacz komunistyczny, informator i rezydent Informacji Wojskowej. Był sędzią w procesach, faktycznie mordach sądowych: min. por. Andrzeja Czaykowskiego, w którego egzekucji uczestniczył, płk. Stanisława Weckiego - wykładowcy Akademii Sztabu Generalnego, który zmarł torturowany itd. 25-02-2010 Wojskowy Sąd w Warszawie na wniosek IPN, wydał nakaz aresztowania Michnika, na podstawie którego wydany został Europejski Nakaz Aresztowania. Sąd w Uppsali odmówił jego wydania tłumacząc, że jego czyny są w Szwecji przedawnione. S.Michnik żyje tam i kpi z Polski, tak jak Adam Michnik.
ponad 1 rok temu / wmo
 
Rzeczy należy nazywać po imieniu. Morderstwo jest morderstwem i żadne zasługi tego zmienić nie mogą. Hołdujący Walusiowi, w tym przypadku strzelają sobie w kolano.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.