DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Decyzja papieża wywołuje sprzeczne reakcje. Komentarze po likwidacji komisji Ecclesia Dei

Decyzja papieża wywołuje sprzeczne reakcje. Komentarze po likwidacji komisji Ecclesia Dei
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Decyzja papieża o przekazaniu kompetencji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary wywołała zróżnicowane komentarze. Pojawiają się głosy, jakoby mogło na niej skorzystać Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X i inne instytucje tradycjonalistyczne. Z drugiej strony istnieje też niepokój o losy tradycyjnych zgromadzeń zakonnych.

 

Jak zauważa Hilary White [whatisupwiththesynod.com], komisja Ecclesia Dei zajmowała się do tej pory nie tylko dialogiem z FSSPX. Nadzorowała bowiem również niektóre tradycyjne zgromadzenia zakonne. Dzięki temu nie trafiały one pod nadzór Kongregacji ds. Zakonów, uchodzącej na nieprzyjazną wobec tradycjonalistów. 

 

Czas pokaże, jak wyglądać będzie nadzór Kongregacji Nauki Wiary. Jak pisze publicystka, nie jest to właściwa instytucja do nadzorowania życia zakonnego. Hilary White zapowiada przyglądanie się tej sprawie w kontekście instrukcji Cor Orans. Jej zdaniem ta instrukcja Watykanu o życiu zakonnym zagraża tradycyjnym zakonom. 

 

Z kolei według związanego z Bractwem Świętego Piusa X portalu FSSPX News „chociaż tak zwane wspólnoty Ecclesia Dei zachowały swoje tradycje duchowe i liturgiczne, z pewnością nie liczą się w dyskusji. Jeśli pozostaną przywiązane do sekcji Kongregacji Nauki Wiary, to będzie to miało charakter incydentalny. Mogą zachować Mszę, lecz nie całą związaną z nimi doktrynę”.

 

Z kolei Nicola Gori na łamach L’Osservatore Romano (cytowana przez ncregister.com) twierdzi, że okoliczności w sprawie dialogu z FSSPX uległy zmianie.  Dodała, że rozmowy trwają. Jej zdaniem główną osią dialogu są obecnie kwestie doktrynalne. Dlatego też Franciszek zdecydował się na przeniesienie komisji Ecclesia Dei do Kongregacji Nauki Wiary. Według publicystki nie chodzi tu o całkowitą likwidację komisji, lecz o „transfer kompetencji”.

 

Edward Pentin z „National Catholic Register” powołuje się także na niewymienione z nazwiska poinformowane źródło watykańskie. Według tegoż źródła decyzja Franciszka jest zasadniczo dobra, w kontekście nadziei na powrót Bractwa świętego Piusa X do pełnej jedności z Rzymem. Przysłuży się także innym grupom tradycjonalistycznym.

 

Portal Life Site News również powołuje się na dobrze poinformowane źródła w Rzymie. Zgodnie z cytowanymi wypowiedziami w decyzji papieża nie chodzi o atak na tradycjonalistów, a jedynie zmianę o charakterze formalnym. Jednak jak zauważa cytowane źródło, prawdziwym „newsem” jest dokonane de facto odwołanie sekretarza komisji arcybiskupa Guido Pozzo.

 

Inny rozmówca LifeSiteNews zauważa natomiast, że Kongregacja Nauki Wiary jest bardziej biurokratyczną organizacją niż Ecclesia Dei i częściej podejmuje decyzje na podstawie czysto formalnych kryteriów. Nie wiadomo na razie czy skorzysta na tym ruch tradycjonalistyczny.

 

W swym „motu proprio” Franciszek przekazał wszystkie kompetencje Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary. Na dokumencie widnieje podpis datowany na 17 stycznia, a opublikowano go 2 dni później.

 

Jan Paweł II utworzył Papieską Komisję Ecclesia Dei w 1988 roku. Chodziło o pomoc w zachowaniu pełnej jedności kościelnej duchownym związanym wcześniej z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X. Przełożony tego ostatniego arcybiskup Marcel Lefebvre (powołując się na stan wyższej konieczności) dokonał w 1988 roku nielegalnych święceń 4 biskupów.

 

W 2007 roku Benedykt XVI rozciągnął kompetencje Komisji na zgromadzenia zakonne przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i żyjące według dawnych tradycji życia konsekrowanego. Dwa lata później ten sam papież zreorganizował tę komisję, dostosowując ją do nowej sytuacji (jaka zapanowała po zdjęciu ekskomuniki z 4 biskupów wyświęconych przez arcybiskupa Lefebvre’a).

 

Benedykt XVI związał ponadto Ecclesia Dei Kongregacją Nauki Wiary. Z kolei w ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła z wnioskiem, by dialog z Bractwem św. Piusa X był prowadzony bezpośrednio przez tę dykasterię. Franciszek zaaprobował tę prośbę.

 

Źródła: fsspx.news / whatisupwiththesynod.com / ncregister.com / lifesitenews.com / L’Osservatore Romano / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2019-01-21 14:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spokojnie. Gdy zaatakujemy Iran, zaczną się w Polsce inne problemy.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Decyzja papieża Franciszka spowoduje, że wiele zgromadzeń i środowisk związanych z rozwiązaną komisją przybliży się do Bractwa św. Piusa X. I może to spowodować wzmocnienie pozycji tego Bractwa.
ponad 1 rok temu / razar
 
Do tego momentu, nowa sytuacja na pewno nie szkodzi FSSPX. Natomiast, bardzo niepewnie robi się po stronie wspólnot spod znaku "Ecclesia Dei". Potwierdzają się dużo wcześniejsze plotki, że Watykan zmienia taktykę i w pierwszym ruchu, chce "zagonić" wszystkich spowrotem do FSSPX. Dopiero potem, uderzyć w osłabione niepewnym "elementem" bractwo. Wówczas można zastosować ten sam scenariusz jaki się "sprawdził" najpierw na Petrystach, potem na Franciszkanach Niepokalanej a ostatnio na Joannitach. Możemy jeszcze mieć nadzieję, że być może nie starczy im czasu na realizację.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Reformacja Lutra reformacja Franciszka
ponad 1 rok temu / x
 
ciągłe zmiany.... reformujące...
ponad 1 rok temu / reformacja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.