DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Decyzja o przyszłości świątyni Hagia Sophia w rękach prezydenta

Decyzja o przyszłości świątyni Hagia Sophia w rękach prezydenta
Fot. Pixabay

Najwyższy Sąd Administracyjny (Daniştay) Turcji ogłosił w czwartek rozstrzygnięcie dotyczące świątyni Hagia Sophia w Stambule. Jej obecny status jako kompleksu muzealnego, który nie służy kultowi religijnemu, jest w pełni zgodny z obecną sytuacją prawną opartą na decyzji rządu z 1934 r. Wówczas to obiekt kultu będący przedmiotem kontrowersji między chrześcijanami i muzułmanami został przekształcony w muzeum. Sytuacja ta mogłaby być, zgodnie z prawem, zmieniona dekretem prezydenckim.

 

 

Według katolickiej agencji prasowej Fides, posiedzenie Daniştay trwało tylko pół godziny. Decyzją Najwyższego Sądu Administracyjnego (zwanego również „Radą Państwa”) odpowiedzialność za zmianę statusu Hagii Sophii została przekazana w ręce prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Decyzja sądu potwierdziła obecny status Hagii Sophii, a także ważność jego wcześniejszego orzeczenia z 2004 roku, odrzucającego wniosek Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zabytków, które zaproponowało między innymi ponowną islamizację świątyni. Jednocześnie „Rada Państwa” przyznała możliwość bezpośredniej interwencji prezydenta. Upłynie kilka dni, zanim tekst decyzji wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowany.

W ostatnich tygodniach z napięciem oczekiwano decyzji sądu, ponieważ oczekiwano, że dostarczy ona wskazówek, czy presja sił politycznych w Turcji – w tym prezydenta – na przekształcenie Hagii Sophii w meczet może zakończyć się sukcesem.

Poświęcona w 537 r. za panowania cesarza Justyniana, do zdobycia przez Osmanów w 1453 r. bazylika Mądrości Bożej (Hagia Sophia), przez niemal tysiąc lat była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych Konstantynopola. Po zdobyciu miasta w 1453 r. przez Turków osmańskich, przez kolejnych 500 lat służyła jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego. W Republice Tureckiej od 1934 r. Hagia Sophia jest pomnikiem kultury i muzeum. Od tamtego czasu nie mogli jej wykorzystywać do celów religijnych ani chrześcijanie, ani muzułmanie; zabronione też były w niej wszelkie symbole religijne. Przepisom tym musieli się podporządkować także trzej papieże, którzy odwiedzili Hagia Sophia. Jedynie św. Pawłowi VI w 1967 r. udało się uklęknąć na krótką modlitwę.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-07-02 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Klekajac papiez nie oddawal czci figurce czlowieku tylko Bogu, ktorego figurka uosabia. Chrzescijanie w przeciwienstwie do starotestamentowych pogan nie utozsamiaja figurki majacej przedstawiac Boga z samym Bogiem !!
1 miesiąc temu / @second
 
Bazylika Hagia Sophia jest arcydziełem myśli naukowej, technicznej i artystycznej. Powstała w VI wieku, w czasie rozkwitu kultury i nauki Imperium Romanum. Europa zachodnia osiągnęła ten poziom dopiero tysiąc lat później, dzięki napływowi uczonych, pisarzy i artystów z Konstantynopola, po jego zagarnięciu przez Turków osmańskich.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Przed czym klekal Pawel VI? Klekamy tylko przed Bogiem. Zadne figurki nie sa Bogiem. Bog żyje.
1 miesiąc temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.