DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Decyzja belgijskiego zakonu o dopuszczeniu eutanazji w swoich ośrodkach pod lupą Watykanu

Decyzja belgijskiego zakonu o dopuszczeniu eutanazji w swoich ośrodkach pod lupą Watykanu
Zdjęcie ilustracyjne. Johannes Jansson/norden.org [CC BY 2.5 dk (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/dk/deed.en)], Wikimedia Commons

Watykan zbada decyzję o umożliwieniu lekarzom uśmiercania pacjentów w ośrodkach opieki psychiatrycznej, prowadzonych przez katolicki zakon w Belgii.


Brat Rene Stockman, przełożony generalny Braci Miłosierdzia powiedział katolickiej agencji informacyjnej CNS, że kard. Pietro Parolin, watykański Sekretarz Stanu osobiście bada sprawę.

 

Brat Stockman interweniował bezpośrednio w Watykanie po tym, jak zarząd 15 ośrodków psychiatrycznych, należących do belgijskiej gałęzi zakonu Braci Miłosierdzia zgodził się na dokonywanie eutanazji w należących do niego placówkach.


Decyzja o uśmiercaniu pacjentów nieuleczalnie chorych została podjęta wbrew stanowisku rzymskich władz zakonu, którym kieruje Flamand br. Rene Stockman. Jego zdaniem, doszło do tragedii. Dodał, że zarząd ośrodków psychiatrycznych to w większości osoby świeckie. – Ale sekularyzacja zatruła także zakon w Belgii – tłumaczył.

 

Szef rzymskiego oddziału zakonu zwrócił się do belgijskiego episkopatu z prośbą o zdecydowane potępienie działań grupy belgijskiej. Nawiązał też kontakt z watykańską Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także z Sekretarzem Stanu, który poprosił go o dodatkowe informacje.

 

- Mam nadzieję, że otrzymają jasną odpowiedź od belgijskich biskupów i Watykanu – stwierdził br. Stockman. - Ufam, że tak się stanie – dodał.

 

Zakon Braci Miłosierdzia powstał w roku 1807 w Gandawie w Belgii dzięki inicjatywie ks. Piotra Józefa Triesta. W 2001 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Zainspirowany duchowością św. Wincentego a Paulo i poświęcając się pracy z osobami starszymi, a także chorymi psychicznie, zakon początkowo był znany jako bracia szpitalnicy św. Wincentego i rozprzestrzenił swoją działalność na 30 krajów.

 

W regionie Flandrii w Belgii grupa ta jest uważana za najważniejszego dostawcę usług opieki zdrowotnej, oferując pomoc 5 tys. pacjentów rocznie. Oprócz tego bracia prowadzą szkoły zatrudniające około 12 tys. pracowników w całym kraju.


Belgijski zarząd Braci Miłosierdzia zapowiedział w marcu umożliwienie wykonywania przez lekarzy eutanazji, rok po tym, jak inny katolicki dom opieki w Diest został ukarany grzywną w wysokości 6 tys. 600 euro za odmowę uśmiercenia 74-letniej kobiety cierpiącej na raka płuc.

 

O eutanazję w ośrodkach prowadzonych przez zakon w Belgii miało do tej pory poprosić – w ciągu ostatniego roku - 12 pacjentów psychicznie chorych. Dwóch z nich zostało przeniesionych gdzie indziej, aby otrzymać zabójcze zastrzyki.


Nowy dokument zgromadzenia przyjęty w marcu miał „zharmonizować” dotychczasową praktykę ośrodków z przepisami ogólnokrajowymi zezwalającymi na „wspomagane samobójstwo”.

 

Brat Stockman zdecydowanie przestrzegł zakonników belgijskich, mówiąc, że  „szacunek do życia jest absolutny i eutanazja nie może być oferowana pod pretekstem potrzeby zapewnienia autonomii pacjentowi”. Dodał, że bracia nigdy nie będą mogli zaakceptować eutanazji, która zawsze jest zabójstwem, jako „aktu  medycznego”. Niedopuszczalne jest więc uśmiercanie pacjentów w ośrodkach prowadzonych przez zakon.

 

Odrzucił sugestie, że wielu braci opowiedziało się za eutanazją. Wskazał im na doktrynę Kościoła, która „wyklucza uznanie prawa do eutanazji”.

 

– Cała mentalność w Belgii zmienia się bardzo szybko i istnieje presja rządu wobec każdej odmowy eutanazji. Ale do tej pory instytuty miały prawo sprzeciwu wobec tego typu polityki – podkreślił brat Stockman.

 

- Widzę, że to prawdziwy kryzys i otwarto drzwi, które już nie można zamknąć – mówił. – To będzie miało wpływ na inne grupy i zgromadzenia. Zaczęło się od cierpienia somatycznego, teraz mamy cierpienia psychiczne, potem będą osoby z ciężkim upośledzeniem, starsze itd. – kontynuował.

 

Eutanazję w Belgii zalegalizowano w 2003 r. rok po tym, jak Holandia stała się pierwszym krajem od czasów nazistowskich Niemiec, który wprowadził tę zabójczą praktykę.

 

Teoretycznie eutanazja w Belgii pozostaje przestępstwem, ale prawo chroni lekarzy przed ściganiem, jeśli spełnią określone kryteria. W 2014 r. prawo zostało rozszerzone i dopuszcza uśmiercanie ciężko chorych dzieci. Lekarze coraz częściej dają śmiertelne zastrzyki osobom niepełnosprawnym i chorym psychicznie.

 

 

Źródło: nationalcatholicherald.co.uk.,

AS

DATA: 2017-07-21 09:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Patrząc matematycznie na trend w tej sprawie - problem zakonu w Belgii zostanie rozwiązany wkrótce bez udziału Watykanu. Do ciągle rozszerzanej listy uśmiercanych ludzi w końcu zostaną włączone wszystkie grupy społeczne, np. ze względu na zły humor lub smutek, który dopada przecież każdą osobę, co jakiś czas. W ten sposób pomysłodawcy i protektorzy zabijania sami zostaną zabici. Ostatni Belg wstrzyknie sobie truciznę z opóźnionym działaniem i tak sprawa osiągnie swój finał na tej Ziemi... '...z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, ... przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota'.
ponad 2 lata temu / wmo
 
ZADAĆ każdemu zakonnikowi proste pytanie : Bracie jesteś za eutanazją czy przeciw ? Za , ściągaj habit won za brame !
ponad 2 lata temu / sten
 
Co tu badać? Kasata belgijskiej gałęzi zakonu i tyle. A jeżeli episkopat nie potępi, to nałożyć na biskupów ekskomuniki.
ponad 2 lata temu / Skanderbeg
 
Bez względu jaka będzie decyzja Watykanu to i tak "postęp" w Kościele w pełnym natarciu. W ogóle fakt, że takie decyzje są możliwe to to oznacza, że Kościół jest w rozsypce. To się św. Piotr "w grobie przewraca" jak widzi co się dzieje z organizacją, za którą "położył głowę na szafot".
ponad 2 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.