DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 68  >   KOŚCIÓŁ

Decentralizacja na rzecz czarownika?

Decentralizacja na rzecz czarownika?

Papież Franciszek wielokrotnie zapowiadał, że zamierza podzielić się władzą Następcy świętego Piotra z innymi biskupami – i konsekwentnie, choć wbrew wielowiekowej Tradycji, wprowadza Kościół na „drogę synodalności”. Progresiści widzą w tym nadzieję na „pójście z duchem czasu” i dostosowanie „przestarzałej struktury Kościoła” do nowoczesnego świata, a tradycjonaliści dostrzegają zagrożenie radykalną fragmentaryzacją, skutkującą nie tylko parlamentaryzacją Kościoła, ale przede wszystkim zaprzeczeniem jego powszechności. Ojciec Święty o zbawiennej decentralizacji pisał już w swym pierwszym, programowym dokumencie, Evangelii gaudium z 2013 roku, oznajmiając: Nie uważam także, że należy oczekiwać od papieskiego nauczania definitywnego lub wyczerpującego słowa na temat wszystkich spraw dotyczących Kościoła i świata. Nie jest rzeczą stosowną, żeby papież zastępował lokalne episkopaty w rozeznaniu wszystkich problemów wyłaniających się na ich terytoriach. W tym sensie dostrzegam potrzebę przyjęcia zbawiennej „decentralizacji”.

 

Natomiast w roku 2015 papież mówił, że Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia drogi synodalności. W największym skrócie chodzi więc o to, by biskupi w lokalnych konferencjach episkopatów sami decydowali o kształcie lokalnych Kościołów oraz o tym, czego będzie się w nich nauczać. Jeden z najważniejszych współpracowników papieża Franciszka, kardynał Oscar Maradiaga w marcu tego roku potwierdził, że reforma kurii rzymskiej, według której konferencje lokalnych episkopatów otrzymać mają zdecydowanie szersze uprawnienia, jest już gotowa i niebawem zostanie ogłoszona. Droga synodalności, co oczywiste, realizować ma się poprzez synody (stanowiące quasi‑parlamenty). Szeroko relacjonowaliśmy już zarówno synod o rodzinie, jak i synod poświęcony młodzieży – oba dotyczyły jednak Kościoła w ogólności. Najbliższy zaplanowany synod dotyczyć już będzie jednak (przynajmniej teoretycznie) konkretnego terytorium, a mianowicie – Amazonii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że w latach 2021–2025 przeznaczy 300 mln euro na GAVI – Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień.

 
 

Greckie władze obawiają się nasilenia migracji. Na granicy w Evros – jak donoszą greckie media – zgromadziło się około 6 tys. migrantów. Stopniowo przybywają kolejne osoby, budząc obawy w Atenach, że Ankara zamierza powtórzyć działania, jakie miały miejsce pod koniec lutego, co pozwoliło tysiącom migrantów wjechać na terytorium UE.

 

Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy opublikowało na swojej stronie internetowej listę zawierającą dane osobowe 190 tysięcy osób represjonowanych przez władze sowieckie, od czasu wybuchu wojny do roku 1953. Bardzo wiele nazwisk z tej listy należy do Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Amerykańskie miasta w ostatnich dniach coraz bardziej przypominają komiksowe Gotham City: zamieszki, nonszalanckie łamanie prawa, nieokiełznana przemoc. Wszystko to w imię protestu, ale czy to można te wydarzenia zwyczajnie usprawiedliwić śmiercią człowieka, choćby z pozoru niewinnego?

 

„Aktywiści skrajnie lewicowego ruchu Antifa już od dłuższego czasu planowali wzniecenie ogólnonarodowej rebelii antyrządowej” – poinformował amerykański dziennik „Washington Times”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.