DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

De Mattei: synodalna dyskusja pokazuje alarmujący stan Kościoła

De Mattei: synodalna dyskusja pokazuje alarmujący stan Kościoła
Fot. Jacqueline Fouche / freeimages.com

Debaty przed i podczas obecnego Synodu Biskupów pokazują, w jak bardzo alarmującym stanie znalazł się Kościół. Niektórzy prałaci chcą wymazać istotną część katolickiego nauczania - analizuje prof. Roberto de Mattei.

 

To opinia, którą wygłosił Roberto De Mattei w Rzymie 10. października, uczestnicząc w spotkaniu „Małżeństwo i rodzina. Pomiędzy dogmatem a praktyką Kościoła” zorganizowanym przez Fundację Lepanto i Stowarzyszenie Rodzina Dzisiaj. Wystąpienie De Mattei, wykładowcy historii Kościoła i chrześcijaństwa na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie, referuje katolicki publicysta i działacz z Niemiec, Mathias von Gersdorff.

 

Historyk „narzekał, że nawet wysocy rangą prałaci katoliccy podważają fundamentalne treści nauki Kościoła na temat małżeństwa i moralności seksualnej. Od dawna zdefiniowane prawdy, jak nierozerwalność małżeństwa, dziś są przedmiotem dyskusji” – czytamy na blogu von Gersdorffa. De Mattei „skrytykował bezpośrednio niemieckiego kardynała Waltera Kaspera. [Kardynał] swoim przemówieniem na konsystorzu otworzył polemiczną debatę, która z czasem osiągnęła niszczycielską dynamikę” – dodaje autor relacji.

 

„Główne tezy Kaspera: 1. Żyjemy w świecie zsekularyzowanym. 2. Kościół musi przyjąć do wiadomości, że wielu ludzi nie kształtuje już swojego życia według katolickiej nauki o małżeństwie. 3. Kościół musi się do tego dopasować” – referuje wystąpienie historyka von Gersdorff. „Nie chodzi tylko o nauczanie Kościoła o małżeństwie i seksualności, ale także o relację między Kościołem a światem oraz o relację między kościelnym nauczaniem a codzienną praktyką. Kościołowi grozi forsowanie tej debaty także po Synodzie, bo zbyt silne jest zainteresowanie niektórych kręgów kościelnych zniesieniem katolickiego nauczania o małżeństwie i seksualności” – czytamy dalej na blogu.

 

„Historyk de Mattei wskazał na dwa wydarzenia, które zdają się być paralelne do obecnej sytuacji: Akceptację rozwodów przez Kościół prawosławny oraz anglikańską schizmę za króla Henryka VIII. W obu tych sytuacjach odpowiednie wyznania (prawosławie/anglikanizm) ostatecznie dopasowały się do sytuacji, która wcześniej stała się świeckim mainstreamem” – pisze dalej von Gersdorff.

 

„Kościół katolicki nie może jednak w żadnym wypadku poświęcić swojej doktryny duchowi czasu, mówił De Mattei: to nie Kościół musi zmienić się podług świata, ale świat musi zmienić się podług wskazań Kościoła. To nie prawda ma się zmienić, ale życie ludzi musi dopasować się do prawdy, którą głosi Kościół” – kończy publicysta.

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

pach

 


DATA: 2015-10-21 14:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zawsze zadawałam sobie pytanie dlaczego ludzie piją teraz już wiem pije człowiek który jest nieszczęśliwy bo szczęśliwy człowiek nie będzie pił bo już ma szczęście w sobie .TYLKO NIESZCZĘŚLIWI LUDZIE PIJĄ !!! Pijącego trzeba się zapytać jak jest trzeżwy dlaczego jest nieszczęśliwy czy ma jakieś podpowiedzi w sobie że coś w nim jest nie tak czy komuś czegoś nie wybaczył kiedyś bo nieszczęśliwy człowiek to też ten który nie wybaczył zadry komuś trzeba wszystko wybaczać bez tego nie będzie się człowiek dobrze czuł.
ponad 4 lata temu / wierząca
 
Wajdelota jeszcze jedno jak byłam panną to jak zawsze widziałam w domu pijaństwo to kiedyś chyba nawet tylko raz powiedziałam Panie Boże proszę Cię daj mi męża który nigdy nie będzie pił który będzie miał wstręt do wódki żeby nie dał się skusić nawet na weselach i powiem Ci że właśnie takiego męża dostałam wódka jest dla niego niepotrzebną rzeczą .Sama nie mogę pojąć jak to się stało .
ponad 4 lata temu / wierząca
 
Wajdelota do mnie to napisałaś do mnie która tyle w życiu nagrzeszyła oj to przesadziłaś .Tłumaczę Ci tylko że jeśli grzeszyłam to miałam okropne życie a teraz jak nie grzeszę ciężko to mam lepsze życie lżej mi się żyje o to mi chodzi oczywiście grzechy dalej popełniam ale jestem z dala od grzechów ciężkich bo one są dla nas największym obciążeniem przez nie żle nam się żyje .Co do małżeństwa z kimś nieodpowiednim to zawsze mówię trzeba co najmniej 3 lata pochodzić ze sobą żeby dobrze kogoś poznać nie od razu się żenić bo to głupota a potem w związku trzeba się dobrze zachowywać co jest też podstawą do dobrych relacji między sobą jest dużo na ten temat w internecie wykładów ale nic po wykładach jeśli dwoje ludzi w związku nie będzie się modlić i przestrzegać przykazań wtedy związek jest na straconej pozycji może się wydawać że wszystko okej a potem może przyjść rozpad .Ktoś powiedział że w związek wchodzą zazwyczaj dwie osoby poranione duchowo .Jest w tobie
ponad 4 lata temu / wierząca
 
do wajdelota Kościół nie nakazuje nikomu narażać swojego życia i zdrowia w toksycznym związku, mówi tylko o zachowaniu czystości po rozstaniu, unikaniu grzechu cudzołóstwa.
ponad 4 lata temu / kw
 
W polskim kościele jest nie lepiej - "nasi" biskupi listem pasterskim "Wspólne duchowe dziedzictwo chrześcijan i Żydów" właśnie rozpoczęli kolejny etap judaizacji chrześcijaństwa. Jak tak dalej pójdzie to żmijowe plemie za kilka lat rozwali kościół od środka, lub obwieści, że Kościół Katolicki przechodzi na judaizm. Nie dziwi złość z jaką środowisko GW zareagowało na coming out księdza Charamsy - na swoim stanowisku mógł powoli zmieniać nauczanie KK, a tak jest tylko "zwykłym" gejem. Co innego abp Gądecki, ten trzyma się planu i ostatnio strasznie ostentacyjnie udaje "konserwatystę", ten jest dla nich na wagę złota...
ponad 4 lata temu / wars
 
Tylko cię postawić na świeczniku i oprawić w ramkę.A co byś zrobiła gdybyś była związana i z mężem rozpustnikiem i pijakiem, który by cie maltretował .Też byłabyś radosna od tego przestrzegania dziesięciorga przykazań ?
ponad 4 lata temu / wajdelota
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.