DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

De Mattei: przykład kardynała Mullera uczy, że nie warto być powściągliwym

De Mattei: przykład kardynała Mullera uczy, że nie warto być powściągliwym
Kard. Gerhard Ludwig Müller. FOT.Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Kardynał Gerhard Muller stracił okazję szczerej krytyki Amoris laetitia jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. To szkoda, bo strategia zachowawczości w przypadku papieża Franciszka nie działa – pisze włoski historyk, profesor Roberto de Mattei.


Usunięcie z urzędu kardynała Gerharda Mullera stanowi decydujący moment w historii pontyfikatu papieża Franciszka. Mueller, który mianowany przez Benedykta XVI objął jako prefekt kierownictwo Kongregacji Nauki Wiary 2 lipca 2012 roku, ma dopiero 69 lat. Nie zdarzyło się jeszcze, by kardynałowi na pięć lat przed osiągnięciem kanonicznego wieku emerytalnego (75 lat) nie przedłużono sprawowania urzędu na kolejne pięciolecie – pisze Roberto de Mattei na łamach włoskiego portalu „La Corrispondenza Romana”.

 

Historyk przypomina, że nie brakuje przecież prałatów starszych od Müllera nawet o 10 lat, a mimo tego dalej pełniących wysokie stanowiska. Należy do nich kardynał Francesco Coccopalmerio, przewodniczący  Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych, którego sekretarza zatrzymała niedawno in flagranti w należącej do Watykanu nieruchomości podczas narkotycznej homo-orgii papieska żandarmeria. Coccopalmerio obwieścił jednak swoje uznanie dla Amoris laetitia i wyjaśnił, że Kościół zawsze był azylem grzeszników, podczas gdy Müller nie ukrywał swojej irytacji z powodu otwarcia [dokonanego] przez papieski dokument, nawet jeżeli w krytyce był ostrożny – twierdzi uczony.

 

Jego zdaniem usunięcie Müllera jest „autorytarnym aktem, który rzuca wyzwanie tej części konserwatywnych kardynałów, którzy stali blisko prefekta”. De Mattei przypomina, że Franciszek zwolnił niedawno trzech najwierniejszych współpracowników kardynała. Teraz wreszcie zastąpił jego samego. Choć nowym prefektem nie został żaden wyrazisty liberał w rodzaju abp. Bruno Forte, a jedynie arcybiskup jezuita z Hiszpanii, to tylko próba uśpienia czujności konserwatystów. – Oto, czego niektórzy [w papieżu] nie rozumieją: Tym, czego Franciszek oczekuje, nie jest ideologia współpracowników, ale ich wierność wobec planu nieodwracalnej reformy Kościoła – pisze de Mattei.

 

Historyk przekonuje, że Muller próbował ratować swoje stanowisko, zabierając głos w sposób umiarkowany. Nie krytykował nigdy samej Amoris laetitia, ale jedynie jej interpretacje; wypowiedział się też przeciwko publikacji dubiów. Na nic się to jednak nie zdało.

 

Zachowawczość staje się w strategii niektórych konserwatystów mniejszym złem przeciwstawionym większemu, utracie stanowiska, które zostałoby wówczas przejęte przez przeciwnika. Ta strategia utrzymania przynajmniej własnej posady nie przynosi jednak w przypadku papieża Franciszka skutku. Jaki jest bowiem efekt całej tej sprawy? Kardynał Muller stracił cenną okazję otwartej i wyraźnej krytyki Amoris laetitia, a ostatecznie i tak został zwolniony, w dodatku bez zwykłej wcześniejszej zapowiedzi – twierdzi włoski uczony.

 

Müller może teraz, wskazuje de Mattei, wyrazić własną opinię, nie jest już jednak prefektem ważnej kongregacji Kurii Rzymskiej. Tymczasem „wsparcie Kongregacji Nauki Wiary dla czterech kardynałów od dubia, postępujących naprzód na swojej drodze, byłoby wyniszczające dla wszystkich, którzy prowadzą dziś w Kościele rewolucję. Papieżowi Franciszkowi udało się tego uniknąć” – pisze de Mattei.

 

 

 

 

Pach

Źródło: Katholisches.info, corrispondenzaromana.it

 


DATA: 2017-07-05 16:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ani nalezytego wyraznego stanowiska ani zachowanej posady... Takie dyplomatyczne dzialania koncza sie totalna kleska...a jesli juz ginac to tylko z honorem
ponad 3 lata temu / mitek
 
~nela~Kosciol nie tylko za nieusłuchanie podanych do wiadomości polecen M.Bozej w Fatimie przezywa i cierpi zamieszanie w swoim Zyciu.Otoz,podczas obchodow stulecia Objawień,nie podjęto nauczania, czym jest modlitwa Zdrowas Maryjo. Konsekwencja owego zaniechania, jest pominiecie, drugiej jej części, modlitwy ofiarniczej Maryi M. Bozej,wypowiedzianej w Jej Imieniu,przez Anioła Stróża:Ojcze Przedwieczny ofiaruje Ci Ciało i Krew,Dusze i Bóstwo Najmilszego Twojego Syna,na przebłaganie za grzechy całego świata,będąca zapowiedzią Koronki do M.Bozego. Jak zapisał świątobliwy neapolitański ks Ruotolo Dolindo, Pan Jezus ogłasza modlitwy Swej Matki,na Jej pokorne Prośby.W tym świetle,modlitwa Maryi swiadczy o całościowym wypełnieniu Posłannictwa Maryi Panny, wypowiedzianego Fiat, z ofiarowaniem Swego Syna,Ojcu Przedwiecznemu ,na przebłaganie za grzechy całego świata.Stad,za nasza Matka Maryja,mamy przystęp do ofiarniczej modlitwy Koronka.
ponad 3 lata temu / stan
 
Może to tym wydarzeniem rozpocznie się początek proroczego tygodnia ???
ponad 3 lata temu / Servus
 
Trafna diagnoza prof. de Mattei. Dziś im głośniejsza i odważniejsza opozycja przeciw niszczeniu Kościoła "od góry" tym lepiej. Przypomnę, że podczas wizyty u luteran w Lund papież nie chciał nawet odprawić mszy, dopiero dzięki naciskowi miejscowych katolików zmienił zdanie. Czas "strategów", "taktyków", "dyplomatów" i innych kunktatorów minął. Dziś potrzeba Apostołów, głoszących odważnie prawdę "w porę i nie w porę".
ponad 3 lata temu / Romeus
 
100/100. Letniość jest najgorsza.
ponad 3 lata temu / des
 
zwykły tchórz
ponad 3 lata temu / mex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.