DZIŚ JEST:   15   CZERWCA   2019 r.

Św. Wita, męczennika
Bł. Jolanty, księżnej
 
 
 
 

De Mattei: pontyfikat pełen paradoksów

De Mattei: pontyfikat pełen paradoksów
fot. vANSA / FORUM

„Franciszek prezentuje się jako konserwatysta, nie mówi niczego przeciwnego dogmatom, ale jego strategia duszpasterska jest – sama w sobie – rewolucyjna. Podporządkowuje prawdę praktyce, co więcej, w przypadku gorącej kwestii rodziny. W historii papiestwa oznacza to głęboką nieciągłość, nieznaną w ciągu ostatnich 50 lat” – mówi włoski historyk Kościoła, prof. Roberto de Mattei, w rozmowie z „Il Giorno”.

 

Profesor Roberto de Mattei w rozmowie z „Il Giornale” odniósł się do wypowiedzi kardynała Raymonda Burke’a, który zapowiedział, że będzie się opierał wszelkim zmianom w katolickim nauczaniu o nierozerwalności małżeństwa. – Nie wspominał on o schizmie, zwyczajnie zauważył, że w trakcie synodu będzie się opierał każdej zmianie dotyczącej prawdy o małżeństwie. Dla mnie to uczciwe i przejrzyste stanowisko – tłumaczył prof. de Mattei.

 

„Kościół nie jest gotowy na taką zmianę” – kontynuował dziennikarz „Il Giorno”. – Sam z całą pewnością nie zamierzam wspierać takiej zmiany. Uważam, że raczej trzeba byłoby powiedzieć, że papież Franciszek wprowadza zamieszanie wśród kardynałów, biskupów, księży i w parafiach. Wystarczy zwrócić uwagę na synowską prośbę do papieża Franciszka, podpisaną przez 120 tysięcy wiernych z całego świata, proszących papieża o jasną wypowiedź potwierdzającą nierozerwalność małżeństwa – powiedział de Mattei.

 

Włoski dziennikarz zauważył, że ostatniej sesji synodu towarzyszyło starcie między progresistami a konserwatystami. – Prawdziwą nowością w trakcie tego zgromadzenia był silny sprzeciw wobec reform ze strony afrykańskich i wschodnioeuropejskich episkopatów. Innymi słowy, biskupi z peryferii, których Franciszek nie przestaje wychwalać. Mamy tu do czynienia z jednym z paradoksów obecnego pontyfikatu – tłumaczy włoski historyk Kościoła.

 

To nie jedyny z paradoksów ostatnich dwóch lat. – W październiku papież spotkał się z przedstawicielami ruchów ludowych z Ameryki Południowej, prezentował się jako peronista, szczególnie zainteresowany problemami społecznymi. Równocześnie, kto kontrolować będzie konta Instytutu Dzieł Religijnych? Instytucja globalnego kapitalizmu, jaką jest Ernst & Young. Jeszcze inny problem: Bergoglio mówi o decentralizacji Kościoła, z drugiej strony okazuje się być centralizatorem – tłumaczy de Mattei.

 

Papież Franciszek cieszy się dużym wsparciem ze strony świata mediów i poza Kościołem. – Pod względem popularności przewyższył nawet Jana Pawła II. Ale wewnątrz katolickiego świata nie jest już tak kochany. Liczba osób uczestniczących w audiencjach i Aniele Pańskim spada – zauważa włoski historyk.

 

 

Źródło: „Rorate Caeli”

mat

 


DATA: 2015-03-17 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

prof. De Mattei to jeden z tych naukowców, którym zdarzają się bardzo nienaukowe wypowiedzi. Raz wydaje się, że widzi rzeczywistość jasno i precyzyjnie, innym razem - że nie potrafi wyciągnąć najprostszych wniosków z danych, jakimi dysponuje. Jak to papież Franciszek mówi ortodoksyjnie? A kto jest autorem monstrualnej bzdury, że korupcja jest gorsza niż grzech? Ten ktoś chyba nawet nie zna definicji grzechu i nie wie, że grzech to ogólna kategoria zła moralnego i nie ma nic gorszego od niego.A takich przykładów jest więcej Jest jeszcze szereg wypowiedzi otwartych na nieprawowierne interpretacje, jak np. to, że nie może osądzać homoseksualistów albo sugestia że prezent z milionów różańców to oznaka pelagianizmu. W adhortacji apostolskiej widać, że co trzecie zdanie jest z ducha niekatolickie np. że każda ze stron dialogu religijnego ma zachować tożsamość. A nawrócenie?! Czy prof. De Mattei tego nie widzi?!!
ponad 4 lata temu / jk
 
papież jako myśliciel jest bardzo słaby, daleko mu do poprzedników. chce nadrobić czymś innym np. ubóstwem ale nie o to już chodzi. potrzebna jest jasna wykładnia nauki kościoła zwłaszcza w tych czasach.
ponad 4 lata temu / raf
 
"Nie jest gotowy"????????????????????????????? Nie jest i nigdy nie będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ponad 4 lata temu / don marco
 
Strzyże, goli i zamula aby osiągnąć swoje. Bardzo nieuczciwe.
ponad 4 lata temu / Wacek
 
Papież Franciszek mówiąc o biskupach z peryferii miał chyba raczej na myśli peryferie nauczania katolickiego. To by się zgadzało i tu akurat nie ma żadnej sprzeczności między jego deklaracjami a czynami.
ponad 4 lata temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "34624"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.