DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Davies i kard. Stickler - prekursorzy Summorum Pontificum

Davies i kard. Stickler - prekursorzy Summorum Pontificum
fot. vedala / sxc.hu

Pielgrzymce tradycjonalistów do Rzymu w pierwszy weekend listopada towarzyszyła konferencja, zorganizowana przez Centro Culturale Lepanto. Została zatytułowana „Żyli w oczekiwaniu na Summorum Pontificum: kard. Aflons Stickler (1910-2007), doktor Michael Davies (1936-2004)”. Davies, według oceny kard. Hoyosa, był jednym z prekursorów powrotu „starego” rytu.

 

Jak napisał Alberto Carosa dla „La Stampy”, jej celem było „upamiętnienie dwóch osobistości, kardynała i pisarza-samouka, którzy dzięki ich pracy położyli fundamenty” dla późniejszego uwolnienia Mszy „trydenckiej”. Jak ocenił kard. Hoyos, obydwaj, dzięki ich „nieustającym wysiłkom z pewnością stali się autentycznymi prekursorami czasu łaski, w którym żyjemy od wprowadzenia w życie motu proprio Summorum Pontificum”.

 

Leo Darroch, aktualny przewodniczący Foederatio Internationalis Una Voce (FIUV) stwierdził, że praca oraz walory osobiste i intelektualne Daviesa uczyniły z niego jednego z „najbardziej wpływowych autorów piszących o liturgii i tradycji Kościoła w ciągu ostatnich 50 lat”. Jak dodał, działalność Daviesa cieszyła się wsparciem ówczesnego kardynała Ratzingera.

 

W kondolencjach złożonych po śmierci autora „The Liturgical Revolution”, „Liturgical Time Bombs in Vatican II”, „The Second Vatican Council and Religious Liberty”, kardynał Ratzinger stwierdził, że Davies był „człowiekiem głębokiej wiary, wszystkie swoje siły zaangażował w służbę wierze i pozostawił nam ważne publikacja, zwłaszcza te dotyczące świętej liturgii… zawsze był człowiekiem Kościoła. Możemy być naprawdę pewni, że Pan szeroko otworzył dla niego bramy nieba”.

 

Kardynał Raffaele Farina przypomniał także osobę salezjanina - kardynała Sticklera - „wiernego sługę Kościoła i nauki”. Żył wierny ideałom św. Franciszka Salezego: czcząc Maryję Wspomożycielkę Wiernych, świętą Eucharystię, wierny Ojcowi świętemu i św. Józefowi, wobec którego miał szczególne nabożeństwo.

 

Wystąpienie hospitalizowanego Ignacio Barreiro Carambula, dyrektora Human Life International Roman, przeczytał ks. Mark Hausmann. Jak w przesłaniu zauważył, dziś FIUV, w której Davies odegrał szczególną rolę, jest organizacją globalną, obecną w 33 krajach na pięciu kontynentach. Kardynał Stickler - jak przypomniał - zawsze stał na stanowisku, według którego „tradycyjny” ryt nie był nigdy zakazany, sam regularnie celebrował według Mszału Jana XXIII. W roku 1992 na zaproszenie kardynała Johna O'Connora odprawił mszę pontyfikalną w Nowym Jorku, w której uczestniczyło 4 000 wiernych z całej Ameryki.

 

Adrian Davies, syn Micheala przypomniał, że jego ojciec był konwertytą, oddanym Kościołowi. – Jestem pewien, że mój ojciec byłby zachwycony częściową rehabilitacją starego rytu przez papieża Benedykta, którego darzył wielkim szacunkiem jeszcze jako kardynała Ratzingera – stwierdził. – Jest mi smutno, że mój ojciec nie żył wystarczająco długo, by zobaczyć jego wybór na tron piotrowy. Z pewnością spoglądał na to z aprobatą z nieco bardziej uprzywilejowanej pozycji – dodał.

 

 

źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat


DATA: 2013-01-03 19:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.