DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Darowizna na Bazylikę Narodzenia Pańskiego

Darowizna na Bazylikę Narodzenia Pańskiego
fot. Deror avi / commons.wikimedia.org, licencja cc

Około 100 tys. euro podaruje Stolica Apostolska Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Obietnicę taką złożyli członkowie delegacji Watykanu, która niedawno gościła w Ziemi Świętej. Pieniądze zostaną przeznaczone na gruntowną renowację najstarszego chrześcijańskiego kościoła.

 

Goszczący w Ziemi Świętej przedstawiciele Stolicy Apostolskiej takie zobowiązanie złożyli po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijadem al-Malikiem. Stronę kościelną reprezentował m. in. podsekretarz ds. relacji z państwami, bp Ettore Balestrero W rozmowach na temat liczącej 1700 lat świątyni uczestniczył również doradca palestyńskiego rządu ds. chrześcijan, Ziad Bandak.

 

Bazylika Narodzenia Pańskiego została zbudowana w 333 r. nad grotą uważaną za prawdziwe miejsce narodzin Chrystusa. Inicjatorką wzniesienia kościoła była św. Helena, matka cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Obecny wygląd Bazyliki jest wynikiem przebudowy jakiej dokonano po pożarze w szóstym wieku. Każdego roku Bazylikę Narodzenia odwiedza ponad dwa miliony pielgrzymów i turystów.

 

Ważnym punktem wizyty delegacji Watykanu w regionie były negocjacje jakie Stolica Apostolska prowadzi z władzami Izraela odnośnie statusu ekonomicznego Kościoła w Ziemi Świętej. W ramach prowadzonych rozmów członkowie delegacji watykańskiej rozmawiali 29 stycznia w Jerozolimie z wiceministrem spraw zagranicznych Izraela Danielem Ayalonem. Według Radia Watykańskiego, spotkanie na którym omawiano sprawy podatkowe Kościoła w Ziemi Świętej było „poważne i konstruktywne”.

 

Dwustronna Stała Komisja Robocza wydała wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że w negocjacjach dokonał się „znaczący postęp”. Przedmiotem dyskusji był art. 10 par. 2 Porozumienia Podstawowego podpisanego pomiędzy Stolicą Apostolską a Izraelem w 1993 r., którego celem jest określenie praw Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Obie strony zgodziły się spotkać ponownie na posiedzeniu plenarnym w czerwcu bieżącego roku.

 

Źródła w Watykanie informują, że po ostatniej serii rozmów, Stolica Apostolska i Izrael bardzo zbliżyły się do osiągnięcia prawnego i finansowego porozumienia. Osiągnięcie porozumienia będzie oznaczało, że Kościół w Izraelu będzie zwolniony z płacenia podatków od własności kościelnej, tak jak to było zanim w 1948 r. powstało państwo Izrael.

 


Krzysztof Warecki, CNA


DATA: 2013-02-01 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.