DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Darmowe obiady nie istnieją. Restauracje z dobrowolnymi opłatami upadły

Darmowe obiady nie istnieją. Restauracje z dobrowolnymi opłatami upadły
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Amerykański biznesmen i idealista Ron Shaich chciał zapewnić ludziom posiłki, nawet tym, których nie było na to stać. Postanowił, że w kilku restauracjach płatność za danie nie będzie obowiązkowa. Liczył zapewne na dobrą wolę ludzi. Niestety przeliczył się, a eksperyment zakończył się fiaskiem. Zdaniem konserwatywnego komentatora pokazuje to, że socjalistyczne eksperymenty skazane są klęskę.

 

Otwarta w Stanach Zjednoczonych grupa restauracji Panera Cares działała w 5 miastach: Bostonie, Chicago, Dearborn, Portland i St. Louis. Ostatnia zachowała się w Bostonie. Jednak 15 lutego 2019 roku zamknięto również tę ostatnią. Grupa była związana z „normalną” komercyjną siecią Panera.

Pomysłodawca liczył na to, że zapewni ona dobre jedzenie ubogim. Pragnął, by posiłki w Panera Care były równie dobre, jak te w komercyjnych restauracjach Panera. Różnica polegała jednak na płatnościach. W Panera Care każdy płacił tyle, ile chciał. Albo nie płacił w ogóle. 

 

Wskutek częstych odwiedzin bezdomnych i studentów nieskorych do płacenia działalność restauracji pokrywała jedynie 60-70 procent kosztów. Pojawiły się problemy finansowe, a właściciel sprzedał sieć nowej firmie. Ta zaś zdecydowała się na zamknięcie przynoszących straty placówek.

Zdaniem Edwina Bensona z portalu „Return to Order” Panera Cares działała zgodnie z maksymą Karola Marksa „od każdego według zdolności, każdemu według potrzeb”.

 

Nie oznacza to, że właściciel restauracji był komunistą. Jednak w praktyce placówki Panera Care stanowiły eksperyment z marksizmu w skali mikro. Ich porażka dowodzi nierealizowalności tej ideologii. Zdaniem Edwina Bensona socjalizm nie nagradza bowiem postawy odpowiedzialnej, lecz wręcz przeciwnie.

 

O ile zatem rynek zachęca do rozwoju odpowiedzialności, o tyle socjalizm wypacza charakter, promując liczenie wyłącznie na pomoc innych. W efekcie prowadzi do upadku, czego dowodzi właśnie przykład Panera Cares.

 

Trudno nie zgodzić się ze spostrzeżeniami Eda Bensona. Warto pamiętać, że o ile w skali mikro doszło co najwyżej do upadku restauracji, o tyle w skali makro próba realizacji marksistowskich utopii doprowadziła do niewymownych cierpień i śmierci dziesiątek milionów osób. Socjaliści i inni „marzyciele” nie uwzględniają bowiem tego, że człowiek jest skłonny w pierwszej kolejności do troski o siebie i najbliższych.

 

Zapominają też o tym, że reaguje na bodźce. Wynagradzanie postaw aspołecznych zachęca do nich i prowadzi do wypaczenia charakteru. W efekcie socjalizm powoduje nie tylko biedę materialną, lecz również niszczy dusze. 

 

Źródła: returntoorder.org / komentarz własny pch24.pl

mjend


DATA: 2019-03-01 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szukajcie, a znajdziecie. Nigdy idealnie. Pomysł dobry. Ludzie wszędzie inni.
11 miesięcy temu / Tropem
 
Panera Cares to typowy przykład marksizmu. Rozdysponowali swoje środki zgodnie ze swoją wolną wolą. Dlatego, jako frajerzy, zasługują na wyśmianie. Zwłaszcza przez mentalnych naśladowców pewnej nacji słynącej z wyłącznie interesownej miłości do mamony.
11 miesięcy temu / Popieram Całko
 
Zupełnie nie rozumiem Pana komentarza. Socjalizm polega na niedobrowolnym zbieraniu podatków i wydawaniu przez grupę osób, która jeszcze za to pobiera wynagrodzenie. Skutkiem czego nie decydujemy i nawet nie wiemy o wielu wydatkach. Mówi się nam, że to jest wspaniała dobroczynność, bo mogą iść do lekarza nawet ci, których nie stać, ale nie zauważa się, że najbiedniejsi też płacą podatki. Nie zauważa się też nieefetywności takiej pomocy. Okazuje się, że "potrzebującymi" chcą zostać artyści, działacze na rzecz równości, ludzie chcący brać tabletki antykoncepcyjne na koszt podatnika, itd. W przykładzie z artykułu chodzi raczej o nieefektywność takiej niby pomocy. Gdyby ktoś tyle samo pieniędzy, co na te resrauracje, przeznaczył na ratowanie życia ludzkiego, byłaby to charytatywność, a tak mamy miły pomysł, dzięki któremu być moze ktoś głodny i biedny się najadł, a być moze nie
11 miesięcy temu / Do Emil M.
 
@trooper - a na świecie są miliony barów/restauracji z właścicielem i obsługą i ludzie też płacą i też są zadowoleni. Po co zawracać kijem Wisłę? : A z ciekawości - gdzie jest ten bar w górach?
11 miesięcy temu / Akwin
 
A w górach jest bar samoobsługowy bez właściciela i ludzie płacą. W Australii sprzedawca pomidorów podaje cenę, zostawia wagę i pomidory i ludzie płacą.
11 miesięcy temu / trooper
 
Socjalizm czyli nazwa komunizmu "soft" jest wbrew Bożemu Porządkowi. I jest z Piekła rodem. Z Panem Bogiem+
11 miesięcy temu / Em.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.