17 stycznia 2013

Projekty ustaw o związkach partnerskich godzą w polską rację stanu

(fot. Krzysztof Białoskórksi/ sejm.gov.pl)

Projekty ustaw o związkach partnerskich, o których Sejm będzie debatował na najbliższym posiedzeniu, jakie odbędzie się w dniach 23-25 stycznia, kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie i są sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa – uważają Antoni Szymański i Paweł Wosicki, członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Niebawem w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw o związkach partnerskich, zgłoszonych przez Ruch Palikota, SLD i Platformę Obywatelską.

 

Posłowie RP i SLD przygotowali projekty ustaw oraz osobno projekty przepisów wprowadzających do tych ustaw. Zakładają one, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby pełnoletnie jednocześnie złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenia. Dają one możliwość zawarcia takiego związku zarówno osobom hetero-, jak i homoseksualnym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt autorstwa posła PO Artura Dunina określa związek partnerski jako związek tworzony przez dwoje partnerów (niezależnie od płci), na podstawie umowy związku partnerskiego. Ma być ona zawierana przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

 

„Projekty te zmierzają do nadania dowolnym parom osób pełnoletnich: hetero czy homoseksualnym, praw i obowiązków małżeństwa, przez co kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie. Są one sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa” – napisali w specjalnym oświadczeniu Antoni Szymański i Paweł Wosicki, którzy przypominają w kontekście zbliżającej się debaty, co stanowi Konstytucja RP. Jej art. 18 brzmi: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu podkreślają, że małżeństwo stanowi fundament rodziny i rozwoju społecznego. Tam, gdzie zostało ono zdeprecjonowane, pojawiały się na masową skalę takie zjawiska jak: rozwody, samotne wychowywanie dzieci, ubóstwo czy przestępczość. „Trudno będzie uporać się z dramatem demograficznym, jaki obecnie przeżywamy, gdy małżeństwo będzie nadal osłabiane” – uważają Szymański i Wosicki.

 

Ich zdaniem, zapowiadane w ostatnich tygodniach przez rząd działania polegające na wydłużeniu urlopów rodzicielskich, czy zwiększeniu liczby miejsc w przedszkolach w kontekście uznania roku 2013 rokiem poświęconym rodzinie, powinny być rozszerzane. Podkreślają, że powinien powstać program polityki rodzinnej i przypominają, że rząd zobowiązał się do przygotowania takiego programu w 2008 r. w deklaracji na temat polityki rodzinnej, przygotowanej w ramach Komisji Wspólnej.

 

„Jesteśmy przekonani, że racją stanu Polski jest ochrona rodziny i jej fundamentu, jakim jest małżeństwo oraz sprzyjająca temu racjonalna polityka rodzinna. Projekty związków partnerskich są z tym sprzeczne” – czytamy w oświadczeniu członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

 

Źródło: KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram