DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Prawda, dobro, piękno

Beata Górecka

Dar ostatniej z rodu


24 marca w salach Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowany został nowo opublikowany katalog malarstwa ze zbiorów Lanckorońskich – owoc kilkunastoletnich badań i prac konserwatorskich. Przekazane Zamkowi Wawelskiemu przez Karolinę Lanckorońską dzieła stanowią prawdziwą jego ozdobę, a zarazem tworzą najcenniejszy zbiór wczesnego malarstwa włoskiego w Polsce.

Głównym twórcą rodzinnej kolekcji Lanckorońskich był hrabia Karol Lanckoroński, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania archeolog i historyk sztuki, mecenas oraz przyjaciel artystów. Do odziedziczonych po przodkach zbiorów dołączył własne, gromadząc, obok okazów sztuki antycznej, głównie dzieła malarstwa włoskiego od XIV do XVI wieku. Po jego śmierci w roku 1933, syn Antoni podjął starania u władz austriackich o uzyskanie zgody na ich wywóz do Polski. Otrzymał ją wiosną 1939 roku. Niestety, wojna pokrzyżowała te plany, a własność Lanckorońskich została przejęta przez władze nazistowskie, których przedstawiciele systematycznie przywłaszczali sobie poszczególne obrazy. Po zakończeniu wojny Antoni Lanckoroński w porozumieniu z siostrami rozpoczął starania o umożliwienie mu wywiezienia kolekcji za granicę. Niestety, w zamian za uzyskanie zgody zmuszono go do oddania kilku dzieł do austriackich muzeów. W roku 1951 zbiory trafiły najpierw do domu Lanckorońskich do Fryburga, a następnie zdeponowano je w jednym z banków w Zurychu. W roku 1994 wolą ostatniej z rodu, prof. Karoliny Lanckorońskiej, najcenniejsze obiekty zostały przekazane dwóm polskim muzeom.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.