DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Prawda, dobro, piękno

Beata Górecka

Dar ostatniej z rodu


24 marca w salach Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowany został nowo opublikowany katalog malarstwa ze zbiorów Lanckorońskich – owoc kilkunastoletnich badań i prac konserwatorskich. Przekazane Zamkowi Wawelskiemu przez Karolinę Lanckorońską dzieła stanowią prawdziwą jego ozdobę, a zarazem tworzą najcenniejszy zbiór wczesnego malarstwa włoskiego w Polsce.

Głównym twórcą rodzinnej kolekcji Lanckorońskich był hrabia Karol Lanckoroński, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania archeolog i historyk sztuki, mecenas oraz przyjaciel artystów. Do odziedziczonych po przodkach zbiorów dołączył własne, gromadząc, obok okazów sztuki antycznej, głównie dzieła malarstwa włoskiego od XIV do XVI wieku. Po jego śmierci w roku 1933, syn Antoni podjął starania u władz austriackich o uzyskanie zgody na ich wywóz do Polski. Otrzymał ją wiosną 1939 roku. Niestety, wojna pokrzyżowała te plany, a własność Lanckorońskich została przejęta przez władze nazistowskie, których przedstawiciele systematycznie przywłaszczali sobie poszczególne obrazy. Po zakończeniu wojny Antoni Lanckoroński w porozumieniu z siostrami rozpoczął starania o umożliwienie mu wywiezienia kolekcji za granicę. Niestety, w zamian za uzyskanie zgody zmuszono go do oddania kilku dzieł do austriackich muzeów. W roku 1951 zbiory trafiły najpierw do domu Lanckorońskich do Fryburga, a następnie zdeponowano je w jednym z banków w Zurychu. W roku 1994 wolą ostatniej z rodu, prof. Karoliny Lanckorońskiej, najcenniejsze obiekty zostały przekazane dwóm polskim muzeom.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.