DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Dania: koniec z wolnością słowa

Dania: koniec z wolnością słowa

Lars Hedegaard, prezes Duńskiego Stowarzyszenia „Free Press” został niedawno uniewinniony przez Sąd Najwyższy za „przestępstwo” jakim miała być niepochlebna opinia wobec islamu. Wciąż ma się jednak czego obawiać. W zachodnich krajach pod żadnym pretekstem nie należy negatywnie wypowiadać się na temat islamu i społeczności muzułmańskiej. Można za to do woli krytykować i naśmiewać się z chrześcijan.

 

Sąd uniewinniając Hedegaarda podkreślił, że dopuścił się on publicznej krytyki islamu. Problemy prawne rozpoczęły się w grudniu 2009 roku, kiedy zarejestrowano jego wypowiedź o tym, że w obszarach zdominowanych przez kulturę muzułmańską odnotowuje się wysoki wskaźnik gwałtów wśród dzieci i wysoki wskaźnik przemocy domowej. Zdanie to zostało upublicznione i z urzędu wszczęto postępowanie.

 

Duńska prokuratura oświadczyła, że Hedegaard dopuścił się naruszenia art. 266 punkt b kodeksu karnego, który zabrania publicznego rozpowszechniania wypowiedzi lub stosowania innej formy komunikacji, w której określona grupa osób jest zagrożona, obrażana lub oczerniana ze względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie narodowe lub etniczne, religię lub orientację seksualną. Za to przestępstwo przewiduje się karę grzywny lub więzienia do dwóch lat.

 

W styczniu 2011 roku sąd niższej instancji uniewinnił Hedegaarda ale prokuratura odwołała się od wyroku i sprawa w maju trafiła do sądu wyższej instancji, który uznał go winnym. Hedegaard odwołał się do Sądu Najwyższego, który 20 kwietnia zdecydował, że prokuratura nie udowodniła, iż Hedegaard był świadom, że jego oświadczenie zostanie opublikowane. Chociaż został uniewinniony, sędziowie zaznaczyli w orzeczeniu, że publiczna krytyka islamu jest pogwałceniem art. 266 b. Tym samym Sąd Najwyższy potwierdził prawne ograniczenia wolności słowa w Danii.

 

Sprawa Hedegaarda jest podobna do wielu innych dot. krytyki islamu toczonych w sądach w Austrii, Finlandii, Francji, Włoszech czy Holandii. Wskazują one na rosnące stosowanie zakazu tzw. mowy nienawiści w celu uciszenia publicznej dyskusji na temat narastającego problemu muzułmańskiej imigracji. W Austrii sąd apelacyjny w grudniu 2011 roku skazał na grzywnę Elisabeth Sabaditsch-Wolff, wiedeńską gospodynię domową i działaczkę zwalczającą islam. Sędziowie uznali, że „dyskredytuje ona przekonania religijne" w swoich wykładach, poruszających kwestię zagrożeń związanych z radykalnym islamem. Sprawa ta wykazała ponadto, że chrześcijaństwo może być dyskredytowane bezkarnie w postmodernistycznej wielokulturowej Austrii.

 

W styczniu 2009 r. również w Austrii skazana została na wysoką grzywnę polityk Susanne Winter, która stwierdziła, że „w dzisiejszym systemie” islamski prorok Mahomet byłby uznany za sprawcę „molestowania dzieci", odnosząc się do małżeństwa Mahometa z dziewięcioletnią Aishą. Nazwała także islamską imigrację „tsunami”, za co spotkały ją sankcje: grzywna w wysokości 24 tys. euro. Skazano ją również na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu.

 

W Danii polityk Jesper Langballe został uznany winnym szerzenia nienawiści w grudniu 2010 roku za to, że powiedział, iż zabójstwa honorowe i wykorzystywanie seksualne odbywa się w muzułmańskich rodzinach. Langballe nie mógł dowieść swoich racji przed sądem, gdyż zgodnie z duńskim prawem nie ma znaczenia, czy to co się mówi jest prawdą czy fałszem. Za nieprzychylne wypowiedzi na temat islamu, grozi postępowanie karne z tytułu podżegania do nienawiści. Langballe został doraźnie skazany na zapłacenie grzywny w wysokości 5 tys. koron duńskich lub spędzenie dziesięciu dni w więzieniu.

 

W Finlandii Jussi Halla-Kristian Aho, polityk i znany komentator polityczny został pozwany do sądu w marcu 2009 roku za „podżeganie przeciwko grupie etnicznej” i za „naruszenie świętości religii”. Fiński polityk oskarżył islam, że sprzyja pedofilii. Sąd odrzucił zarzuty o bluźnierstwo i nakazał politykowi zapłacić grzywnę. Prokurator, oburzony tą decyzją, skierował sprawę do Sądu Najwyższego, gdzie wciąż jest prowadzone postępowanie.

 

We Francji, pisarz Michel Houellebecq został aresztowany po tym, jak nazwał islam „najgłupszą religią” i stwierdził, że Koran jest „źle napisany”. W sądzie Houellebecq powiedział, że choć nigdy nie gardził muzułmanami, zawsze czuł pogardę dla islamu. Pisarz został uniewinniony w październiku 2002 roku. Również we Francji, aktorka Brigitte Bardot została skazana w czerwcu 2008 roku za „podżeganie do nienawiści rasowej” po tym, jak zaczęła się domagać, by muzułmanie znieczulali zwierzęta przed ubojem. Znana piosenkarka i aktorka Marie Laforet została pozwana do sądu za to, że w swoim ogłoszeniu o pracę dopuściła się „dyskryminacji”. Aktorka zaznaczyła, by nie starały się o posadę ogrodnika osoby zmagające się z alergią i ortodoksyjni muzułmanie, ze względu na psa, którego posiada. Pies przez muzułmanów postrzegany jest jako zwierze nieczyste.

 

Źródło: GatestoneInstitute, AS

 

Komentarz pch24.pl:

Pod pozorami przeciwdziałania dyskryminacji otwarcie ogranicza się wolność wypowiedzi. Polityczna poprawność wymaga prawnych sankcji, potwierdzają to ostatnie wydarzenia.


DATA: 2012-04-30 20:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

europa nie tyle jest zagrozona przez islam co przez rzady krajow europy zachodniej sprowadzajace to barbarzynstwo i promujace kulture smierci
ponad 7 lat temu / darek
 
Niestety :(
ponad 7 lat temu / Asia
 
I tu jest ten błąd że jak potrącisz samochodem białego to odpowiadasz za wypadek .A jak potrącisz islamistę to odpowiadasz podwójnie za wypadek i za rasizm.Stąd Europa jest zagrożona przez islamizację i teraz oni zakładają getta ale już niedługo biali będą żyli w zamkniętych gettach.Już czas to zmienić i przepisy i prawo.
ponad 7 lat temu / Roman
 
Nieistotne, czy ktoś jest katolikiem ,czy ateistą ( Ja jestem katolikiem) Islam to ina kultura, inne prawa itp. I paradoksalnie- najbardziej zgniłe są najstarsze wiary. Islam jest dużo młodszą wiarą od Chrześcijaństwa, a bywa tak karykaturalnie wykorzystywany, że graniczy to z sektą. Czyli jak świadkowie jehowy
ponad 7 lat temu / Michał
 
No tak, pedalow, islamistow i innych wykolejencow to nie mozna ruszac, ale na Katolikow to mozna cisnac do bolu. Dlaczego mam tolerowac kogos, kto nie toleruje tego, ze ja go nie toleruje... Przepraszam za brak polskich znakow, ale telefonu pisze.
ponad 7 lat temu / Bloomkvist
 
Paradoksalnie te działania pokazują, że katolicyzm jest religią prawdziwą - tylko on może być bezkarnie obrażany. Fałszywe religie są chronione przez organy państwowe! Świat broni islamu, judaizmu, buddyzmu, wierzeń protestanckich. Do katolicyzmu dzika nienawiść i od razu tłumaczenie, że "nie wolno ograniczać wolności wypowiedzi/sztuki itp". Chrystus Pan powiedział - świat będzie was nienawidził. Gdybyście byli ze świata świat by was kochał....
ponad 7 lat temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2189"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.