DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   ŚWIAT

Łukasz Stach

Dalekowschodnia łamigłówka


W wieku XXI siła ciężkości polityki światowej zdecydowanie przeniesie się z Europy do Azji. Tam dziś rodzą się przyszłe mocarstwa, których wzajemne stosunki wywrą bezsprzeczny wpływ na kształt całego globu.

 


Jak zauważył Leszek Moczulski w książce Geopolityka – potęga w czasie i przestrzeni, Europa to w rzeczywistości półwysep Azji. Patrząc z polskiej, regionalnej perspektywy, w której kwestie polityki zagranicznej rozpatruje się najczęściej w odniesieniu do Unii Europejskiej i wydarzeń na Ukrainie, łatwo przeoczyć dynamikę zmian w Azji. Tymczasem to na tym kontynencie wyrastają nowe potęgi, przede wszystkim Chiny i Indie. Ponadto trendy w rozwoju gospodarczym, demografii oraz w zbrojeniach wskazują na Azję, jako na najważniejszy rejon świata w XXI wieku. Obecnie mamy do czynienia z dużą dynamiką wydarzeń zachodzących w regionie Dalekiego Wschodu, a tamtejsza układanka polityczno‑gospodarczo‑militarna jest skomplikowana. Sojusze przeplatają się ze sporami, a do tego dochodzi istotny czynnik zewnętrzny w postaci silnej obecności Stanów Zjednoczonych.

Analiza całości problematyki dalekowschodniej jest niemożliwa w tak krótkim tekście, można jednak scharakteryzować kilka istotnych kwestii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

A jeśli nie chcecie cierpliwie znosić cierpień i nieść swojego krzyża z poddaniem, jak wybrani, to będziecie go nieść z szemraniem i niecierpliwie, jak odrzuceni. Będziecie podobni do tych dwojga zwierząt, które rycząc, ciągnęły Arkę Przymierza. Będziecie naśladować Szymona z Cyreny, który wbrew sobie podjął Krzyż Jezusa Chrystusa i tylko szemrał, kiedy go niósł. I wreszcie przydarzy wam się to, co spotkało złego łotra, który z wysokości swojego krzyża spadł na dno otchłani.

 
 

1697 – Karol XII Wittelsbach został koronowany na króla Szwecji. Nowy monarcha okazał się jednym z wybitniejszych wodzów w historii wojskowości. O jego talencie bardzo szybko przekonały się: Dania, Rosja i Saksonia. Państwa te w 1699 r. zawarły sojusz i zaatakowały Szwecję. Karol XII szybko sobie poradził z inwazją, a potem wkroczył na ziemie Rzeczypospolitej, by zdetronizować Augusta II Mocnego.

 

Szwedzka prokuratura zwróciła się do sądu rejonowego w Göteborgu z wnioskiem o wydanie Stefana Michnika polskim władzom. O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa, która dodaje, że wkrótce sąd wyda decyzję w tej sprawie.

 

Polska nie będzie kwalifikowała się do funduszy unijnych dostępnych w ramach europejskiego Zielonego Ładu, jeśli nie poprze unijnych celów klimatycznych – ostrzega francuski prezydent Emmanuel Macron. Wsparcie finansowe uzależnia od deklaracji polskiego rządu o neutralizacji klimatycznej do 2050 roku.

 

Wiceszef SLD Andrzej Szejna przeprosił za wypowiedź polityk tej partii Joanny Senyszyn, która w skandalicznych słowach obraziła chrześcijan, nazywając krzyż „dwiema zbitymi deskami”. „Nie pozwolę na obrażanie uczuć religijnych” – powiedział Szejna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.