DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   ŚWIAT

Łukasz Stach

Dalekowschodnia łamigłówka


W wieku XXI siła ciężkości polityki światowej zdecydowanie przeniesie się z Europy do Azji. Tam dziś rodzą się przyszłe mocarstwa, których wzajemne stosunki wywrą bezsprzeczny wpływ na kształt całego globu.

 


Jak zauważył Leszek Moczulski w książce Geopolityka – potęga w czasie i przestrzeni, Europa to w rzeczywistości półwysep Azji. Patrząc z polskiej, regionalnej perspektywy, w której kwestie polityki zagranicznej rozpatruje się najczęściej w odniesieniu do Unii Europejskiej i wydarzeń na Ukrainie, łatwo przeoczyć dynamikę zmian w Azji. Tymczasem to na tym kontynencie wyrastają nowe potęgi, przede wszystkim Chiny i Indie. Ponadto trendy w rozwoju gospodarczym, demografii oraz w zbrojeniach wskazują na Azję, jako na najważniejszy rejon świata w XXI wieku. Obecnie mamy do czynienia z dużą dynamiką wydarzeń zachodzących w regionie Dalekiego Wschodu, a tamtejsza układanka polityczno‑gospodarczo‑militarna jest skomplikowana. Sojusze przeplatają się ze sporami, a do tego dochodzi istotny czynnik zewnętrzny w postaci silnej obecności Stanów Zjednoczonych.

Analiza całości problematyki dalekowschodniej jest niemożliwa w tak krótkim tekście, można jednak scharakteryzować kilka istotnych kwestii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Coraz głośniej wokół naklejek z hasłem „Strefa wolna od LGBT”, dołączonych do najnowszego numeru tygodnika związanego z obozem rządzącym. Po Empiku, wycofanie najnowszego numeru pisma ze swojej sieci sprzedażowej zapowiedział koncern zajmujący się dystrybucją paliw.

 
 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec chciałby pozwolić świeckim głosić kazania. Jego zdaniem to właściwa odpowiedź na niski poziom części homilii.

 

„Pomimo dewastacji dokonanej przez Państwo Islamskie, wiara jest mocna” – powiedział nowy katolicki metropolita Mosulu w wywiadzie dla „National Catholic Register”.

 

W ostatnich dniach internet obiegło zdjęcie kobiety z zakrwawioną twarzą. Fotografię wykonano przy okazji homoseksualnej „parady równości” w Białymstoku, która była blokowana przez środowiska kibicowskie. Ranna kobieta miała być ofiarą agresji przeciwników „tęczowej” imprezy, jednak w ostatnich godzinach pojawiły się doniesienia, że znalazła się ona w centrum wydarzeń z zupełnie innego powodu.

 

Uważający się za kobietę Jonathan „Jessica” Yaniv wystąpi na forum rady miejskiej kanadyjskiego Langley z oburzającym pomysłem. Chodzi o zorganizowanie przyjęcia „topless” dla osób „LGBT w wieku 12+”. Miałoby się ono odbyć na należącym do gminy basenie. Według pomysłodawcy, udział rodziców w tej imprezie byłby zakazany.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.