DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Dalajlama: homoseksualizm? Tak, ale nie dla buddystów!

Dalajlama: homoseksualizm? Tak, ale nie dla buddystów!
Pete Souza [Public domain], via Wikimedia Commons

Zachodnie media w ostatnich dniach szeroko piszą o wypowiedzi Dalajlama dotyczącej „małżeństw” homoseksualnych. Podczas programu telewizyjnego Larry’ego Kinga powiedział, że nie widzi przeciwskazań. Dalajlama stwierdził także, naciskany przez prowadzącego, że decyzja o ewentualnym zalegalizowaniu związków jednopłciowych powinna należeć do danego kraju.


Jak zauważa australijski dziennikarz Zac Alstin na łamach mercatornet.com, poglądy Dalajlamy na kwestię homoseksualizmu mogą wydawać się sprzeczne. W 1994 r. Tybetańczyk powiedział, że aktywność homoseksualna nie musi być czymś niewłaściwym, pod warunkiem, że homoseksualistów nie wiążą śluby o charakterze religijnym i że obaj wyrażają zgodę na kontakt seksualny.


W wydanej dwa lata później książce „Beyond Dogma” tybetański przywódca stwierdził, że akt seksualny jest właściwy tylko wtedy, gdy narządów płciowych używa się zgodnie z przeznaczeniem, co wyklucza homoseksualizm. Sprawę postanowił wyjaśnić w wywiadzie udzielonym w 1999 r. dla pisma „The Age”. - Jestem buddystą i dla buddysty relacje seksualne między dwoma mężczyznami są złe - powiedział. - Jeśli ktoś jest niewierzący, to sprawa ma się jednak inaczej. Gdy dwóch mężczyzn naprawdę się kocha i nie są oni wierzący, to nie mam nic przeciwko temu - dodał.


Zac Alstin zauważa, że Dalajlama cieszy się dużą popularnością ponieważ jest zupełnie „bezpieczny” w roli egzotycznego mędrca. „To najbliższy żyjący odpowiednik Yody z Gwiezdnych Wojen”. „Postępowi ludzie z Zachodu oczekują od Dalajlamy oświęconych moralnych wskazówek, oczekując potwierdzenia ich własnych wartości w jego rozumiejących oczach. W końcu, buddyzm nie jest taki jak te wszystkie biblijne religie” – zauważa.


Opinie buddyjskiego przywódcy w kwestii dzielącej zachodnie społeczeństwa wydają się sprzeczne, ale tak nie jest. Najzwyczajniej, buddyjski przywódca prezentuje różne stanowiska: jedno dotyczy moralności buddystów, drugie reszty świata. Wymagania moralne stawiane wyznawcom jego szkoły buddyzmu nie przypadłyby jednak do gustu „wyzwolonym” ludziom Zachodu.


Jak zauważa Alstin, rozróżnienie to ma tak religijne jak i pragmatyczne przyczyny i sprowadza się do rady: „jeśli chcesz jedynie doczesnego szczęścia to przynajmniej sam nikogo nie krzywdź”. W perspektywie buddyzmu los człowieka wiąże się z szeregiem wcieleń, w perspektywie Objawienia Bożego z życiem, którego kres oznacza zbawienie lub potępienie nieśmiertelnej duszy.Źródło: mercatornet.com

Mjend


DATA: 2014-03-13 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

stecu "A czego dobrego można się spodziewać po czcicielach demonów?" dalajlama jak sam oświadcza jest ateistą
ponad 4 lata temu / JAWA
 
A czego dobrego można się spodziewać po czcicielach demonów?
ponad 6 lat temu / stecu
 
Trochę się Dalajlamie popitoliło od politpoprawności i chodzenia bez skarpetek w naszym klimacie. A może to już demencja starcza, kiedy człowiek ma tyle pamięci, żeby pamiętać tylko to, co usłyszał od chwili przebudzenia? No cóż, można powiedzieć, że globaliści skutecznie wyeksterminowali największe autorytety, podstawiając w ich miejsce pajaców w typie Dalajlamy, Obamy, Dody, Siwców, Misiów Kamińskich, Lisów, czy innych aktorów. Nie znamy współczesnych odkrywców, naukowców, prawdziwych twórców. media mnożą zło, nie pokazują dobra, jakby go nie było.
ponad 6 lat temu / 166 bojkot TVN
 
Hitler myślał podobnie: skrobanki tak, ale nie dla Niemek.
ponad 6 lat temu / Ewa
 
Dalaj-lama jednak rozróżnia mądrość uniwersalną od głupoty dzikich. Buddyści tak mają bo nie znają Objawienia, trudno im się dziwić.
ponad 6 lat temu / circ
 
@ Anno pytasz któż to? hmm......to taka - dalej lama, lama ino nieco dalej... ;)
ponad 6 lat temu / olo13jcb
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.