DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Dachowy pech polskich stadionów

Dachowy pech polskich stadionów
fot.Michał Bulsa/GNU/creative

Nie tylko warszawski Stadion Narodowy ma, jak się okazuje, problemy z dachem, polegające na problemach z jego rozsuwaniem. Na Stadionie Śląskim dach jeszcze w ogóle nie powstał, zaś eksperci od 1,5 roku nie są w stanie ustalić, czy kiedy wreszcie powstanie w ogóle będzie nadawał się do użytku. Niezależnie od tego, ostatnie ekspertyzy dotyczące konstrukcji istniejącego póki co tylko w wyobraźni dachu kosztowały podatników (właścicielem jest Urząd Marszałkowski w Katowicach), bagatela, 1,6 miliona złotych.

 

Trwający niemal bez przerwy od 1994 roku remont areny to sytuacja jak z „Misia” Barei”: miś, czyli stadion, nie musi w ogóle być skończony, ważne, żeby był drogi. I jest – ogólny koszt remontu słynnego obiektu ma zamknąć się kwotą 700 milionów złotych. Tymczasem przez całe lata nie było nawet jasnej wizji, jak po zakończeniu prac ma wyglądać, dość wspomnieć, że dopiero przed trzema laty pojawiła się koncepcja urządzenia bieżni lekkoatletycznej, choć wcześniej budowano stadion przeznaczony wyłącznie na imprezy piłkarskie.

 

- Największym problemem Śląskiego jest to, że ciągle nie jest dokończony. Gdyby zgodnie z terminami został oddany w 2011 roku, w tej chwili byliśmy po imprezach, które łącznie zgromadziłyby pół miliona ludzi - mówi Marek Szczerbowski, dyrektor stadionu. - Dzięki bieżni na murawę podczas atrakcyjnego koncertu może u nas wejść 10-12 tysięcy ludzi więcej niż na Narodowy.

 

Marszałek województwa z kolei asekuruje się, twierdząc, iż gdyby w przypadku podległego mu obiektu zdecydowano się na takie samo rozwiązanie jak w Warszawie (wyburzenie Stadionu Dziesięciolecia i rozpoczęcie od nowa), to sprawą od razu zająłby się prokurator. Zresztą, według marszałka, stadion w 80-ciu procentach jest gotowy, a brakuje „tylko” dachu.

 

Dach miał być, ale jego budowa została nagle przerwana w lipcu ubiegłego roku.  Podczas podnoszenia konstrukcji linowej pękły wówczas dwa elementy łączące liny.

 

- Gdyby zdecydowano się ze Śląskim na to samo co ze Stadionem Dziesięciolecia, czyli wyburzenie i budowanie od nowa, to sprawą od razu zająłby się prokurator. Zresztą dziś stadion jest gotowy w 80 proc. Brakuje nam tylko dachu - uważa Matusewicz. Według Instytutu Techniki Budowlanej projekt dachu spełniał normy tylko na granicy bezpieczeństwa. W efekcie inspektor nadzoru budowlanego zażądał dodatkowych badań, których wyniki mają zostać w najbliższych dniach ogłoszone. Wykonywali je eksperci Politechniki Gdańskiej.

 

Dyrektor Szczerbowski zapewnia, że po zakończeniu prac obiekt nie będzie stał pusty mimo dużej konkurencji (w międzyczasie zbudowano cztery stadiony na Euro). Już dziś  zarządzający Śląskim twierdzi, że rozmawia z organizatorami koncertów i dużych wydarzeń. Według niego zaawansowane są też negocjacje w sprawie przenosin na stadion Ruchu Chorzów, mogłyby się na nim odbywać Wielkie Derby Śląska, czyli spotkania między Ruchem i Górnikiem Zabrze. To właśnie spotkanie w 2008 roku zgromadziło na Stadionie Śląskim 42 tysiące ludzi – na żaden mecz ligowy w XXI wieku nie przyszło tylu kibiców.

 

Na Śląskim mają się także odbywać najciekawsze mecze polskich drużyn futbolu amerykańskiego (trwają negocjacje), sporty motorowe oraz mityngi lekkoatletyczne. Miałby się tam kończyć Silesia Marathon, jeden z największych maratonów w Polsce. Na razie rozmowy jednak rozmowy ze związkiem lekkiej atletyki są zawieszone, bo działaczy, o dziwo, interesuje kiedy stadion będzie gotowy, ale na to pytanie dyrektor nie potrafi odpowiedzieć.

 

Zbigniew Boniek, prezes PZPN nie kryje, że według niego, za pieniądze zainwestowane dotąd w remont chorzowskiego obiektu można postawić dwa lub trzy nowoczesne stadiony. Przypomina, że nawet Anglicy zburzyli swoją piłkarską „świętość”, czyli Wembley, aby postawić go od nowa.

 

W tej sytuacji pozostaje mieć nadzieję, że eksperci znajdą wreszcie odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do awarii, i jak zadaszyć stadion. Dach wedle obecnych szacunków ma kosztować 161 milionów złotych.

 

Ciekawe, czy będzie używany.

 

Źródło: slask.sport.pl

 

Piotr Toboła

 


DATA: 2012-11-30 10:51
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.