6 września 2019

Czym jest życie? Zdaniem abp. Paglii dotychczasowe jego rozumienie trzeba przedefiniować

(Fotos Presidencia El Salvador / Flickr.com / Wikimedia Commons / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)

Szef Papieskiej Akademii Życia i Instytutu Jana Pawła II wygłosił przemówienie w prywatnym jezuickim uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles. Zapewnił, że obydwie instytucje będą chronić i promować ludzkie życie i czynić to w ramach katolickiej ortodoksji.

 

Jednocześnie stwierdził, że papież pragnie, by akademia i instytut poszerzyły swą refleksję, nie ograniczając jej do „konkretnych kwestii etycznego, społecznego czy prawnego konfliktu”. Ponadto zalecił ogłoszenie odpowiedniej antropologii i upewnienie się, że posiada narzędzia niezbędne do krytycznej oceny nauki oraz technologii i ich związku z życiem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Arcybiskup Paglia podkreślił, że papież przestrzega przed patrzeniem na „życie” oderwanym od doświadczenia i redukującym go do sfery biologicznej lub abstrakcji. Stwierdził, że określenie życie należy zredefiniować „przechodząc od abstrakcyjnego pojęcia do osobowego wymiaru: życie to ludzie, mężczyźni i kobiety, zarówno w indywidualności osoby, jak i jedności rodziny ludzkiej”.

 

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Vincenzo Paglię przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia pod koniec 2016 roku. Również w 2016 roku arcybiskup Paglia stanął na czele Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. W 2017 roku instytut zmienił nazwę na Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Dążenia do redefinicji pojęcia życia i nieograniczania się do konkretnych kwestii konfliktowych budzą obawy, jakoby chodziło o odstawienie na dalszy plan tradycyjnej nauki Kościoła w kwestiach bioetycznych. Zarówno bowiem wokół Instytucie Jana Pawła II, jak i w Papieskiej Akademii Życia istnieje konflikt pomiędzy zwolennikami dziedzictwa Jana Pawła II a „postępowymi” teologami. 

 

Arcybiskupa Paglię zalicza się do tej drugiej grupy. Sam hierarcha twierdzi jednak, że nie dojdzie do naruszenia ortodoksji.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Pamiętajmy zatem o słowach Matki Bożej z Fatimy, która powiedziała: „na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. I módlmy się!

 

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram