DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Czym jest życie? Zdaniem abp. Paglii dotychczasowe jego rozumienie trzeba przedefiniować

Czym jest życie? Zdaniem abp. Paglii dotychczasowe jego rozumienie trzeba przedefiniować
Fotos Presidencia El Salvador / Flickr.com / Wikimedia Commons / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Szef Papieskiej Akademii Życia i Instytutu Jana Pawła II wygłosił przemówienie w prywatnym jezuickim uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles. Zapewnił, że obydwie instytucje będą chronić i promować ludzkie życie i czynić to w ramach katolickiej ortodoksji.

 

Jednocześnie stwierdził, że papież pragnie, by akademia i instytut poszerzyły swą refleksję, nie ograniczając jej do „konkretnych kwestii etycznego, społecznego czy prawnego konfliktu”. Ponadto zalecił ogłoszenie odpowiedniej antropologii i upewnienie się, że posiada narzędzia niezbędne do krytycznej oceny nauki oraz technologii i ich związku z życiem.

 

Arcybiskup Paglia podkreślił, że papież przestrzega przed patrzeniem na „życie” oderwanym od doświadczenia i redukującym go do sfery biologicznej lub abstrakcji. Stwierdził, że określenie życie należy zredefiniować „przechodząc od abstrakcyjnego pojęcia do osobowego wymiaru: życie to ludzie, mężczyźni i kobiety, zarówno w indywidualności osoby, jak i jedności rodziny ludzkiej”.

 

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Vincenzo Paglię przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia pod koniec 2016 roku. Również w 2016 roku arcybiskup Paglia stanął na czele Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. W 2017 roku instytut zmienił nazwę na Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Dążenia do redefinicji pojęcia życia i nieograniczania się do konkretnych kwestii konfliktowych budzą obawy, jakoby chodziło o odstawienie na dalszy plan tradycyjnej nauki Kościoła w kwestiach bioetycznych. Zarówno bowiem wokół Instytucie Jana Pawła II, jak i w Papieskiej Akademii Życia istnieje konflikt pomiędzy zwolennikami dziedzictwa Jana Pawła II a „postępowymi” teologami. 

 

Arcybiskupa Paglię zalicza się do tej drugiej grupy. Sam hierarcha twierdzi jednak, że nie dojdzie do naruszenia ortodoksji.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Pamiętajmy zatem o słowach Matki Bożej z Fatimy, która powiedziała: „na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. I módlmy się!

 

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-09-06 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli z Polski płyną pieniądze na ten instytut, to natychmiast powinny przestać płynąć. Kościół jest powszechny i różne kraje nie mogą, rzecz jasna zawłaszczać sobie jego "narodowych kawałków" - Niech inne kraje też o tym pamiętają - Ale mam głębokie przekonanie, że jako Polacy jesteśmy zobowiązani do obrony zgodnego z nauczaniem Kościoła dorobku naszego Rodaka- św. Jana Pawła II.
13 dni temu / dla porządku
 
Co to za pomysły? O co w ogóle tu chodzi?
13 dni temu / Zbigniew
 
Życie to Bóg i wszystko, co od Niego pochodzi. A przedefiniowania dla współczesnych hierarchów Kościoła Katolickiego to normalka, tylko, że te ,,przedefiniowania,, prowadzą nas w przeciwną stronę, raczej bardziej od Boga niż do Niego, na przykład: zdecydowanie bardziej popularne przyjmowanie Komunii Świętej w pozycji stojącej niż na kolanach.
14 dni temu / Weronika
 
Prawa ręka papieża Franciszka: "... obydwie instytucje będą chronić i promować ludzkie życie i czynić to w ramach katolickiej ortodoksji". To ja mam w takim razie pytanie - co łączy papieża Franciszka np. z tymi nazwiskami ? - Nigel Biggar, Emma Bonino, Lilianne Ploumen. I ta ciągła dezorientacja, to metoda - jak widać się sprawdza. Sapienti sat.
14 dni temu / tak tylko
 
PRZEDEFINIOWANIE. Skąd my to znamy? Jakie to proste i SKUTECZNE w stosunku do ufnych i prostych wiernych . Niby TA SAMA NAUKA i TE SAME SŁOWA a w rzeczywistości coś zupełnie INNEGO w znaczeniu, nawet przeciwnego. Tak, tak to już było. II Sobór Watykański. WIELKA MANIPULACJA skutkująca WIELKĄ APOSTAZJĄ i BUDOWĄ NOWEGO "Kościoła". Jak przepowiadał B.XVI SAMOZNISZCZENIEM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Zachęcam naszych Pasterzy do przeczytania dalszego ciągu "IOTA UNUM" Romano Amerio p.t. "STAT VERITAS" i Dzieła Świadka manipulacji abp M. Lefebvre p.t. "W obronie Prawdy Katolickiej" s.145 - dlaczego ? - aby Polscy Pasterze odrzucili FAŁSZYWĄ POKORĘ i mieli ODWAGĘ dać ŚWIADECTWO WIARY i ODWAGĘ stanięcia w PRAWDZIE przed WIERNYMI. Przymiotem Pana Boga jest Mądrość. Dlatego każde kłamstwo i manipulacja zostanie ODKRYTE a Kościół Katolicki odrzuci herezje i z pomocą Bożą OBRONI się i ODRODZI. Zbyt mocno? Ważna jest WOLA Pana Boga a nie eksperymenty p.Franciszka.
14 dni temu / iskierka
 
"Jedność rodziny ludzkiej" czyli kolektywizm, a zatem NWO. Niestety.
14 dni temu / :(
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.