DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Czym jest życie? Zdaniem abp. Paglii dotychczasowe jego rozumienie trzeba przedefiniować

Czym jest życie? Zdaniem abp. Paglii dotychczasowe jego rozumienie trzeba przedefiniować
Fotos Presidencia El Salvador / Flickr.com / Wikimedia Commons / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Szef Papieskiej Akademii Życia i Instytutu Jana Pawła II wygłosił przemówienie w prywatnym jezuickim uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles. Zapewnił, że obydwie instytucje będą chronić i promować ludzkie życie i czynić to w ramach katolickiej ortodoksji.

 

Jednocześnie stwierdził, że papież pragnie, by akademia i instytut poszerzyły swą refleksję, nie ograniczając jej do „konkretnych kwestii etycznego, społecznego czy prawnego konfliktu”. Ponadto zalecił ogłoszenie odpowiedniej antropologii i upewnienie się, że posiada narzędzia niezbędne do krytycznej oceny nauki oraz technologii i ich związku z życiem.

 

Arcybiskup Paglia podkreślił, że papież przestrzega przed patrzeniem na „życie” oderwanym od doświadczenia i redukującym go do sfery biologicznej lub abstrakcji. Stwierdził, że określenie życie należy zredefiniować „przechodząc od abstrakcyjnego pojęcia do osobowego wymiaru: życie to ludzie, mężczyźni i kobiety, zarówno w indywidualności osoby, jak i jedności rodziny ludzkiej”.

 

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Vincenzo Paglię przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia pod koniec 2016 roku. Również w 2016 roku arcybiskup Paglia stanął na czele Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. W 2017 roku instytut zmienił nazwę na Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Dążenia do redefinicji pojęcia życia i nieograniczania się do konkretnych kwestii konfliktowych budzą obawy, jakoby chodziło o odstawienie na dalszy plan tradycyjnej nauki Kościoła w kwestiach bioetycznych. Zarówno bowiem wokół Instytucie Jana Pawła II, jak i w Papieskiej Akademii Życia istnieje konflikt pomiędzy zwolennikami dziedzictwa Jana Pawła II a „postępowymi” teologami. 

 

Arcybiskupa Paglię zalicza się do tej drugiej grupy. Sam hierarcha twierdzi jednak, że nie dojdzie do naruszenia ortodoksji.

 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką. Pamiętajmy zatem o słowach Matki Bożej z Fatimy, która powiedziała: „na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. I módlmy się!

 

 

Źródła: lifesitenews.com / komentarz pch24.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-09-06 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli z Polski płyną pieniądze na ten instytut, to natychmiast powinny przestać płynąć. Kościół jest powszechny i różne kraje nie mogą, rzecz jasna zawłaszczać sobie jego "narodowych kawałków" - Niech inne kraje też o tym pamiętają - Ale mam głębokie przekonanie, że jako Polacy jesteśmy zobowiązani do obrony zgodnego z nauczaniem Kościoła dorobku naszego Rodaka- św. Jana Pawła II.
3 miesiące temu / dla porządku
 
Co to za pomysły? O co w ogóle tu chodzi?
3 miesiące temu / Zbigniew
 
Życie to Bóg i wszystko, co od Niego pochodzi. A przedefiniowania dla współczesnych hierarchów Kościoła Katolickiego to normalka, tylko, że te ,,przedefiniowania,, prowadzą nas w przeciwną stronę, raczej bardziej od Boga niż do Niego, na przykład: zdecydowanie bardziej popularne przyjmowanie Komunii Świętej w pozycji stojącej niż na kolanach.
3 miesiące temu / Weronika
 
Prawa ręka papieża Franciszka: "... obydwie instytucje będą chronić i promować ludzkie życie i czynić to w ramach katolickiej ortodoksji". To ja mam w takim razie pytanie - co łączy papieża Franciszka np. z tymi nazwiskami ? - Nigel Biggar, Emma Bonino, Lilianne Ploumen. I ta ciągła dezorientacja, to metoda - jak widać się sprawdza. Sapienti sat.
3 miesiące temu / tak tylko
 
PRZEDEFINIOWANIE. Skąd my to znamy? Jakie to proste i SKUTECZNE w stosunku do ufnych i prostych wiernych . Niby TA SAMA NAUKA i TE SAME SŁOWA a w rzeczywistości coś zupełnie INNEGO w znaczeniu, nawet przeciwnego. Tak, tak to już było. II Sobór Watykański. WIELKA MANIPULACJA skutkująca WIELKĄ APOSTAZJĄ i BUDOWĄ NOWEGO "Kościoła". Jak przepowiadał B.XVI SAMOZNISZCZENIEM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Zachęcam naszych Pasterzy do przeczytania dalszego ciągu "IOTA UNUM" Romano Amerio p.t. "STAT VERITAS" i Dzieła Świadka manipulacji abp M. Lefebvre p.t. "W obronie Prawdy Katolickiej" s.145 - dlaczego ? - aby Polscy Pasterze odrzucili FAŁSZYWĄ POKORĘ i mieli ODWAGĘ dać ŚWIADECTWO WIARY i ODWAGĘ stanięcia w PRAWDZIE przed WIERNYMI. Przymiotem Pana Boga jest Mądrość. Dlatego każde kłamstwo i manipulacja zostanie ODKRYTE a Kościół Katolicki odrzuci herezje i z pomocą Bożą OBRONI się i ODRODZI. Zbyt mocno? Ważna jest WOLA Pana Boga a nie eksperymenty p.Franciszka.
3 miesiące temu / iskierka
 
"Jedność rodziny ludzkiej" czyli kolektywizm, a zatem NWO. Niestety.
3 miesiące temu / :(
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.