26 października 2019

Naukowcy domagają się parytetu płciowego dla wypchanych zwierząt w muzeach

(fot.Fot. Maciej Jarzebinski / Forum)

W muzeach historii naturalnej jest za mało wypchanych zwierząt płci żeńskiej – krytykuje grupa naukowców. Taki „brak parytetu” skutkuje niewłaściwym przedstawieniem bioróżnorodności świata natury – uważają specjaliści pracujący w muzeach.

 

„Gdy nie dostrzega się samic, to nie otrzymujemy pełnego obrazu życia” – ubolewa jedna z autorek badania, Natalie Cooper z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. „Przypuszczaliśmy nawet, że możemy stwierdzić faworyzowanie samców” – dodała. „Nauka jest robiona przez ludzi – i ludzie wnoszą ze sobą głęboko zakorzenione faworyzowanie istot płci męskiej” – dodała.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Cooper tłumaczy, że zespół naukowców przebadał niemal 2,5 mln eksponatów w muzeach historii naturalnej w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago. Samice stanowiły wyraźną mniejszość. Najgorsze według autorów badania jednak jest to, że gdy idzie o wypchane wróble czy nietoperze, jedynie 10 proc. to samice. Bardzo niezadowalająca badaczy sytuacja dotyczy też owiec oraz łasic (po 24 proc.).

 

Naukowcy uważają, że w przyszłości muzea historii naturalnej muszą znacznie bardziej świadomie i uważnie dobierać eksponaty. To miałoby z jednej strony podnieść wiarygodność badań i nauki, z drugiej – lepiej odzwierciedlić bioróżnorodność – twierdzą.

 

 

Źródło: jungefreiheit.de

 

Pach

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram