DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Czym była kobieta przed przyjściem Najświętszej Maryi Panny?

Czym była kobieta przed przyjściem Najświętszej Maryi Panny?

Tylko ten potrafi ocenić, jakie znaczenie ma kult Maryi, kto zna upokarzające pojęcia czasów przedchrystusowych o kobiecie, kto zna opłakane stosunki społeczne, wśród których żył świat niewieści za czasów pogańskich.


Czym była dawniej kobieta? Niewolnicą mężczyzny. Jakie jest znaczenie kultu Najświętszej Panny w stosunku do żyjących w nas namiętności zwierzęcych, ocenimy tylko wtenczas, jeśli poznamy ohydne bagno niemoralności, nad którem zaświtała pierwsza jutrzenka nadziei — Najświętsza Panna.

Za czasów, kiedy żył Chrystus, panowała straszna rozpusta: córka cesarza była ulicznicą, a Herod za roznamiętniający taniec kazał ściąć głowę św. Jana. Przed przyjściem Panny Maryi toczyła ród niewieści utajona choroba! Człowiek bowiem może być chory, i nie zdawać sobie z tego sprawy, jeśli nie widzi koło siebie ludzi zdrowych i pięknych. Najświętsza Panna zajaśniała jak ideał przypominając każdemu człowiekowi jego chorobę, brzydotę, zachęcając nas jednocześnie do wysiłku, by upodobnić się do Jej niezrównanej piękności i doskonałości.


Chrześcijaństwo w osobie Najświętszej Panny otoczyło kobietę szacunkiem i podniosło ją na wyżyny moralności, o których przedtem nawet marzyć nie mogła. W miarę rozszerzania się kultu Maryi, rozpowszechniało się nowe, szlachetniejsze pojęcie o kobiecie. Poganin lub innowierca, który przyjął chrześcijaństwo i czcił Bogarodzicę, zaczął się odnosić z szacunkiem do kobiety. Kult Najświętszej Maryi Panny podniósł nie tylko samopoczucie godności kobiecej, ale równocześnie w oczach mężczyzn uczynił kobietę godną szacunku, zwrócił uwagę na jej piękno duchowe, o czym w czasach przedchrystusowych nawet najbardziej kulturalne narody nie miały pojęcia. Niestety, w czasach obecnych pojęcie to ginie również wśród ludzi, którzy zerwali z Chrystusem.


Siostry, kobiety, dziewczyny! Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, ile zawdzięczacie Najświętszej Pannie? Czy uświadamiacie sobie, że z chwilą kiedy na świecie zabrzmiało pierwsze Ave Maria, każdą kobietę owiał niewidzialny nimb majestatu?! Że w chwili, kiedy zabrzmiało pierwsze Ave Maria, pękły kajdany niewoli na rękach kobiet, bo któżby śmiał poniewierać siostry Bogarodzicy?


Ks. dr Tihamer Toth, Wierzę w Jezusa Chrystusa, Kraków 1934, s. 242-244.


DATA: 2019-11-05 06:51
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.