Nakaz misyjny Jezusa Chrystusa obowiązuje stale i wszystkich Jego wyznawców. Nikt zatem nie może nas z niego zwolnić. Co więcej, byłoby nieszczęściem, gdyby nawiązywanie dialogu religijnego miało zastępować dynamizm misyjny Kościoła albo go osłabiać – mówi ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, były współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.
Księże Profesorze, czy wolno nam jeszcze nawracać żydów? Czy niedawno opublikowany w Watykanie dokument z okazji pięćdziesiątej rocznicy powstania deklaracji Nostra aetate rzeczywiście kończy misję Kościoła wobec nich?
– W watykańskim dokumencie mówi się o nieplanowaniu zinstytucjonalizowanej formy nawracania wyznawców judaizmu. Takie przedsięwzięcia podejmowano w bliższej i dalszej przeszłości, jednak ich rezultaty okazywały się mizerne, a czasami wręcz odwrotne do zamierzonych. To jednak wcale nie oznacza końca misji Kościoła wobec żydów, lecz kładzie nacisk na dawanie naszego osobistego świadectwa o Jezusie Chrystusie. To świadectwo, odzwierciedlone w przekonaniach, którym dajemy publicznie wyraz, oraz w życiu i postępowaniu wyznawców Chrystusa, może skutecznie skłonić żydów do pytania, kim jest Jezus i jaka jest Jego rola w planie zbawienia zapoczątkowanym wraz z wybraniem Abrahama i jego potomstwa.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Każdy kto nadal uważa kwestię jedzenia mięsa za indywidualne preferencje żywieniowe, powinien zobaczyć z jakimi reakcjami spotykają się wpisy na facebookowym profilu Wydawnictwa Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. W ostatnim czasie, pod postami potwierdzającymi dotychczasowe nauczanie Kościoła w kwestii jedzenia mięsa, ekologii czy praw zwierząt można było zauważyć niespotykany do tej pory poziom krytyki i hejtu.
Udaje mi się czasem wpływać na ludzi. Po książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wiele osób do mnie pisało, że dzięki lekturze przestało jeść mięso – mówiła Olga Tokarczuk podczas konferencji noblowskiej w Sztokholmie. Dodała także, że jej apele „mogły nieco wpłynąć na wynik wyborów”.
Podczas pobytu w Londynie prezydent Turcji Tayyip Recep Erdoğan wziął udział w otwarciu „pierwszego w Europie meczetu ekologicznego” w Cambridge. Jest to „najlepsza odpowiedź na coraz większą islamofobię” i „symbolem solidarności przeciw dyskryminacji” – przytoczyły brytyjskie media 6 grudnia słowa polityka z jego przemówienia z tej okazji.
Jak podaje włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w tym roku Rzym wydalił z terytorium Italii 91 osób – islamskich radykałów.
Dzisiaj pójdziemy dalej, pójdziemy od śmierci do sądu Bożego. Następny trudny temat. Można powiedzieć, że jeszcze trudniejszy, bo – jak mówiłem w I konferencji – my się może nie tyle boimy śmierci, co tego wszystkiego, co po śmierci nas czeka. A to co nas czeka zaraz po śmierci to Sąd Boży, spotkanie z naszym kochającym Zbawicielem, ale również sprawiedliwym Sędzią, który będzie wynagradzać za dobre, ale – jak mówi jedna z sześciu Prawd Wiary – za zło będzie karać – zauważa ks. Grzegorz Bliźniak w II części rekolekcji adwentowych portalu PCh24. Zapraszamy!
Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI