DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Czy wiceprzewodnicząca KE dopilnuje praworządności w Niemczech? Stacja ZDF wciąż nie przeprosiła za kłamstwo o „polskich obozach”

Czy wiceprzewodnicząca KE dopilnuje praworządności w Niemczech? Stacja ZDF wciąż nie przeprosiła za kłamstwo o „polskich obozach”
Bundesarchiv, B 285 Bild-04413 / Stanislaw Mucha / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Stowarzyszenie Patria Nostra, które od lat na drodze sądowej walczy z kłamstwami o „polskich obozach”, skierowało do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourovej petycję z prośbą, aby zainterweniowała ws. niewykonywania na terenie Niemiec wyroku polskiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sąd ten już 3 lata temu nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie przeprosin Pana Karola Tendery za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”.


Petycja skierowana została do Věry Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, która obecnie odpowiada w tej instytucji „za wartości i przejrzystość”, a więc m.in. za sprawę nie wykonania prawomocnego wyroku polskiego sądu na terenie Republiki Federalnej Niemiec. „W związku z doniesieniami medialnymi na temat tego, że planuje Pani wizytę w Polsce, zwracamy się z prośbą o poparcie i pomoc w sprawie podjęcia działań w celu zapewnienia wykonania na terenie Niemiec wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2016 r.” – czytamy w petycji Patria Nostra.


W wyroku tym krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie na jej stronie internetowej przeprosin Karola Tendery za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”. W listopadzie 2017 roku również niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Jednak ZDF odwołał się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który anulował decyzję sądu niższej niemieckiej instancji w tej sprawie i uznał, że niemiecka telewizja ZDF nie musi wykonywać polskiego wyroku nakazującego jej przeprosić na swojej głównej swojej stronie internetowej Karola Tenderę, który domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się określeniami fałszującymi historię.


Decyzja niemieckiego sądu spotkała się z oburzeniem polskiej opinii publicznej, a wyrok FTS został odczytany jako dalszy ciąg kampanii oszczerstw prowadzonej od wielu lat wobec polskiego narodu. Głosy krytyczne wobec tego wyroku napływają nawet ze środowiska naukowego Niemiec. Przypomnijmy, że tak premier jak i kanclerz Niemiec podczas niedawnych wizyt w Polsce jednoznacznie mówili o winie i odpowiedzialności Niemiec za Holokaust.


W petycji skierowanej przez Patria Nostra do Věry Jourovej jest natomiast odwołanie do jej słów: „Ponieważ w jednym z wywiadów deklarowała Pani, że „sprawdzimy stan praworządności we wszystkich krajach członkowskich” ufamy, że można liczyć na Pani zapał także w sprawie wykonania wyroku w sprawie Pana Tendery. Wzajemne uznawanie wykonalności wyroków jest wszak jedną z fundamentalnych wartości na których zbudowany jest porządek prawny Unii Europejskiej. (...) Istnieje ryzyko, że nieuznanie wyroku polskiego sądu w przedmiotowej sprawie może stworzyć niebezpieczny precedens nieuznawania wyroków przez inne państwa członkowskie” – czytamy w petycji podpisanej przez Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych oraz mec. Lecha Obarę, prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra.


Niemiecka telewizja ZDF pod koniec września 2019 wycofała z polskiego Sądu Najwyższego skargę kasacyjną na wyrok krakowskiego sądu, który swoim wyrokiem nakazał jej przeprosić Karola Tenderę – byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Do tej pory jednak ZDF nie umieściła przeprosin na swojej stronie internetowej, co nakazał jej polski sąd. Karol Tendera już tego nie doczeka. Zmarł 1 października 2019 roku w swoim rodzinnym Krakowie.

 


Adam Białous


 


DATA: 2019-12-13 13:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przy tych rządach i tym Prezydencie, to sobie możemy żądać. Kpią z nas w żywe oczy a rządzący nawet nie na kolanach ale nawet plackiem na ziemi leżą przed starszymi w wierze, to i Niemcy nas dołują. Na pochyłe drzewo nawet koza wlezie.
9 miesięcy temu / ot co
 
Używanie sformułowania "kłamstwo o 'polskich obozach śmierci'" utwierdza ignorantów w przekonaniu, że te obozy były polskie, tylko coś tam o nich skłamano. Należałoby poszukać innej formy. Może np "kłamliwe nazwanie niemieckich obozów śmierci polskimi".
9 miesięcy temu / czloax
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.