DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Czy Walentynki muszą być pogańskie?

Czy Walentynki muszą być pogańskie?
Pocztówka z 1910 r. Repr. Granger/Forum

Lizak w kształcie serca, kubek z napisem „I love you”, czerwona bielizna i ckliwe piosenki o miłości to tylko spreparowany wymiar „święta zakochanych”. 

 

14 lutego to dla romantyków okazja, aby powiedzieć najbliższej osobie: Kocham Cię. Dla nieśmiałych - właściwy moment na odwagę. Dla sprzedawców to też okazja, aby sporo zarobić. Jednak dla coraz liczniejszych przedstawicieli pokolenia singli to właśnie kwintesencja miłości – czyli puste słowa, jednodniowe gesty, słowem tandeta i kicz. Czy więc Walentynki to kolejny po Halloween importowany zza wielkiej wody produkt popkultury?

 

Historia wycinanego serduszka z podpisem "Twój Walenty" ma swój początek jeszcze w pogańskim Rzymie. To właśnie wówczas zauważono, że w połowie lutego ptaki ćwierkają do siebie jakoś inaczej i powoli łączą się w pary. Ten symboliczny gest przyczynił się do tego, że 15 lutego mieszkańcy Wiecznego Miasta urządzali festyn ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa.

 

Dzień wcześniej jednak odbywało się coś niezwykle ekscytującego dla dziewcząt i chłopców. To właśnie wtedy miała miejsce pełna emocji miłosna loteria. Kobiety zapisywały swoje imiona na kartkach papieru, losowanych następnie przez mężczyzn. W ten sposób nikt podczas festynu nie bawił się sam. Jednak połączone pary często wiązały się z sobą na znacznie dłuższy czas. Czasem nawet na całe życie.

 

Kiedy chrześcijaństwo stało się religią panującą w cesarstwie rzymskim, papież Galezy I w 496 r. zniósł ten pogański zwyczaj. Jednak samo celebrowanie miłości nie zostało zanegowane. Nadano mu tylko nową, stosowną rangę, zastępując pogańskie obrządki wspomnieniem człowieka, dla którego miłość dwojga ludzi była czymś niezwykle ważnym. Na tyle istotnym, że nie wahał się za nią oddać swojego życia.

 

Miało to miejsce za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Swój rozkaz opierał na niechęci mężczyzn do służby wojskowej. Św. Walenty widząc niedorzeczność zakazu, udzielał potajemnych ślubów. Miało to oczywiście swoje konsekwencje.

 

Cesarz nakazał wtrącić Walentego do więzienia i bić go kijami. Warto jeszcze wspomnieć o słynnej legendzie. Głosi ona, że Walenty podczas pobytu w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika. Kobieta pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał ściąć głowę Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Tak wziął się zwyczaj wysyłania anonimowych laurek w kształcie serca do osoby, na której nam zależy.

 

W Polsce to święto z roku na rok zyskuje na popularności, jednak jego wymiar sprowadza się do zakupowego szału i wyścigu na przesłodzone misie i najdłuższe pocałunki.

 

Cielesny i zmysłowy wymiar tego święta z jednej strony, zaś komercyjny z drugiej, sprawiły, że wielu zagubiło prawdziwy wymiar świętowania i świadomość, czym w istocie jest miłość. Promocja erotycznych gadżetów, seksownej bielizny wynika z chęci zysku, ale i chęci wmówienia przede wszystkim młodym ludziom, że współżycie stanowi nieodłączony element miłości. Stawianie znaku równości pomiędzy darem, jakim ona jest w istocie a współżyciem seksualnym to jedna z największych niedorzeczności postępowego świata. Przez miłość człowiek rozwija się, wyzbywa się egoizmu, odkrywa sens własnego człowieczeństwa. Miłość nie tylko daje człowiekowi metaforyczne skrzydła, ale ta czysta i prawdziwa przybliża go do samego Boga.

 

Czy więc Walentynki są potrzebne katolikom? Czy zakochanie potrzebuje celebracji?

Potrzebuje. I to bardziej niż kiedykolwiek. Warto tylko zwrócić uwagę na prawdziwy sens tego święta. Kwiaty, papierowe serduszka, kolacja przy świecach nie są same w sobie niczym złym – chociaż ozdobne opakowanie nie powinno przysłaniać tego, co naprawdę istotne.

 

W tym dniu Kościół modli się o szczególne łaski dla zakochanych. W księdze obrzędów błogosławieństw jest także specjalne błogosławieństwo dla narzeczonych. Warto może w tym dniu znaleźć czas na prawdziwe celebrowanie miłości.

 

W tym kontekście aktualne są wciąż słowa Jana Pawła II, wygłoszone podczas homilii w Sandomierzu. „Dziś cywilizacja śmierci proponuje wam, między innymi, tak zwaną wolną miłość. Dochodzi w tym wypaczeniu miłości do profanacji jednej z najbardziej drogich i świętych wartości, bo rozwiązłość nie jest ani miłością, ani wolnością. «Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża, co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe» (Rz 12, 2) — napomina nas święty Paweł. Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z Bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości! Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wielką cenę, cenę nieuleczalnych często zranień lub nawet złamanego życia [własnego i cudzego]!”

 

W środkach masowego przekazu jest wiele porad na oryginalne świętowanie miłości, często oderwanych od jakikolwiek norm i wartości. Katolik powinien pamiętać o aspekcie chrześcijańskim tego święta. O nawiązaniu osobowej relacji z drugim człowiekiem, o zdolności do dawania siebie, uzupełnianiu i szacunku, o rozmowie, wspólnej modlitwie o dziękowaniu Bogu za dar, jakim jest miłość.

 

W codzienności, w której coraz bardziej zatracamy tak naturalny kontakt z drugim człowiekiem, w którym esemesy stają się namiastką rozmowy, a wieczornym przyjacielem jest kieliszek wina – tak rzadką łaską jest prawdziwa cnota miłości.

 

W dniu św. Walentego warto się zatrzymać nad tym darem, podziękować Bogu za doświadczenie cudu miłości w naszym życiu. Dzisiejsze święto jest dobrą okazją do poproszenia odważnego męczennika o otwarte oczy, abyśmy w porę tę miłość dostrzegli.

 

Magdalena Wiciak

 

*****

Modlitwa

 

Święty Walenty,

opiekunie tych, którzy się kochają i darzą przyjaźnią,

Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś

i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju,

Ty, który dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości

zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci,

wysłuchaj naszą modlitwę.

 

W obliczu rozdarć i podziałów na świecie

daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,

abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga.

 

Niech ożywiają w nas miłość, przyjaźń i zaufanie,

które pozwolą nam przezwyciężyć życiowe przeszkody.

 

Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga,

który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna

i który żyje i króluje

na wieki wieków.

 

Amen.

 


DATA: 2013-02-15 16:00
AUTOR: MAGDALENA WICIAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

naprawde potrzebujemy w tym dniu obdarowywac sie tandetnymi serduszkami? Milosc to nie sa walentynki tylko Krzyz z Chrystusem. Kosciol nie potrzebuje afirmowac poganstwa. autorce tekstu polecam tekst o milosci J13.
ponad 1 rok temu / robert
 
W Anglii obchodzono Walentynki i przed XX wiekiem. A wzmiankowane w artykule rzymskie święto Luperkalia było brutalne i niemoralne (chłostanie kobiet itp).
ponad 7 lat temu / JAQ
 
Bardzo dobrze! Chrześcijanie potrafili w pewnym sensie ochrzcić wiele świeckich zwyczajów, i tak trzeba robić: chrystianizować je, a nie obrażać się na nie. W warstwie informacyjnej dodam, że Walentynki przechowali Francuzi, przez średniowiecze było to religijne święto zakochanych par. Dopiero w XX wieku przejęli to Anglosasi. Mam też obserwację, że w Polsce zwyczaj ten się poszerza: babcia wysyła kartkę wnuczce. A sam wysłałem córeczce, nie tylko jej mamie...
ponad 7 lat temu / MJ
 
W dniu wspomnienia św. Walentego przypada przecież święto (czyli wyżej rangą) Cyryla i Metodego, uznanych patronami Europy, więc to drugie wypiera to pierwsze. Chyba, że kto ma miasto, parafię lub chociaż ołtarz w kościele ku czci tego świętego...
ponad 7 lat temu / PK
 
Tekst, pozwolił mi spojrzeć inaczej na te (do tej pory) "tandetne Walentynki". Teraz widzę, że nawet z takiego kiczu można wziąć coś dobrego
ponad 7 lat temu / Ala
 
Dziękuję Ci Boże za miłość!
ponad 7 lat temu / Kaśka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.