DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Tegoroczny układ dni świątecznych wymaga wyjaśnień

Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Tegoroczny układ dni świątecznych wymaga wyjaśnień
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. Część osób zastanawia się nad obowiązkiem udziału tego dnia w Mszy Świętej. Jeśli jednak ktoś ma w tej materii jakieś wątpliwości, to powinien je odrzucić. Niedziela jest bowiem dniem świętym niezależnie od wszystkich innych okoliczności.

 

Obowiązku niedzielnego nie wypełnimy uczestnicząc po wieczerzy wigilijnej w Mszy Pasterskiej. Jest to bowiem Msza świąteczna. Uczestnicząc więc w Pasterce, niezależnie czy odbędzie się o godzinie 21, 22 czy o północy, bierzemy udział w Mszy Bożonarodzeniowej, a nie w świątecznej i niedzielnej zarazem.

 

Dlatego też należy wziąć udział zarówno w niedzielnej Mszy Świętej (np. rano) jak i w Mszy podczas świąt – czy to w trakcie nocnej liturgii Pasterki czy w ciągu dnia, 25 grudnia.

 

Emocje wzbudza również kwestia postu w Wigilię. Nie jest to jednak sprawa regulowana przez przepisy kanoniczne – wynika z tradycji, a nie zaleceń Kościoła. Jeśli więc ktoś, tak jak nakazuje obyczaj, zdecyduje się tego dnia powstrzymywać od potraw mięsnych – może to czynić. Nigdy nie ma bowiem obowiązku spożywania wędlin i kiełbas. Jeśli natomiast ktoś uzna za stosowne zjedzenie niedzielnego obiadu z mięsem, nie złamie nakazu postu, gdyż tego dnia takiego nakazu po prostu nie ma.

 

Warto pamiętać, że kluczowym elementem Bożego Narodzenia jest odrodzenie duchowe. Nowy rozdział w naszym życiu religijnym może zostać rozpoczęty tylko za sprawą otwarcia się na Jezusa Chrystusa. Dlatego też najważniejszym w przeżywaniu świąt jest odpowiednie przygotowanie serca, z sakramentem pokuty i pojednania na czele. Należy również czym prędzej zakończyć wszelkie konflikty i – chociaż to bardzo trudne – samemu wyciągnąć rękę na zgodę.

 

Nie sposób wyobrazić sobie również przeżywania świąt po katolicku i jednoczesnego szukania okazji do ucieczki od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta oraz innych „kruczków”. Dla człowieka głęboko wierzącego Eucharystia to bowiem okazja do spotkania z Bogiem, radość, a nie przykry obowiązek. Jeśli więc ktoś dotąd traktował Mszę Świętą jako kłopotliwy element niedzieli, to czas Adwentu i Bożego Narodzenia jest idealną okazją do zmiany błędnego podejścia.

 

Przykazanie Boże mówi wprost: pamiętaj, abyś dzień święty święcił! Dlatego też należy zarówno uczestniczyć w wigilijną niedzielę w Mszy Świętej, jak i – na ile tylko to możliwe – powstrzymywać się od prac niekoniecznych.

 

Nie da się oczywiście zrezygnować całkowicie ze wszystkich przygotowań do Bożego Narodzenia. Jednak część załatwień poprzedzających Wigilię i Święta – jak chociażby zakupy – można wykonać wcześniej.

 

Wigilia wypadająca w niedzielę wiąże się bowiem – o czym warto pamiętać planując przygotowania – z poprzedzającą ją… sobotą. To właśnie ten dzień, a nie niedzielę, warto poświęcić na zakupy i wykonanie części prac, które nie muszą czekać na ostatnią chwilę.

 

 

MWł

 

 


DATA: 2017-12-23 13:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdego to jest indywidualna sprawa.Chodź przypadek jest taki ze jest to 4niedziela adwentu i jak by nie.patrzal każdy wierzący powinien iść na nasze święta a pasterka i tak wypada o 00:00 więc już to jest poniedziałek .
6 miesięcy temu / Gosciuwa
 
Chyba nie ma obowiązku przychodzenia dwa razy. Kodeks Kan. mówiąc o obowiązku uczestnictwa nie rozróżnia między Mszami wg. formularzy: Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej. Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział [...] bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". Sformułowanie "dnia poprzedzającego" świadczy, że Kodeks przyjmuje, że dzień to 0-24. Ks. Sobczak (dr prawa kanon.,adiunkt w Zakł. Prawa Kanon., UAM) - na pytanie o Mszę sobotnią odpowiada: "Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Kan. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego [...]czy jakiegokolwiek innego" Więc uczestnicząc chociaż w Pasterce, ale jeszcze w niedzielę (do 24), spełniamy od razu obowiązek i niedzielny, i bożonarodzeniowy.
6 miesięcy temu / Prawnik
 
w niedzielę rano do kościoła na mszę a na pasterkę o 24 to oczywiste to są święta i mam dużo czasu dla Boga i rodziny a w Boże narodzenie może nie oglądajcie telewizji tylko porozmawiajcie z dziećmi i idźcie na spacer po oglądać szopki w kilku kościołach pogoda ma być ok.ile razy w życiu jeszcze będziecie tak mogli ...pozdrawiam
6 miesięcy temu / paweł
 
Dziwi mnie pytanie czy wigilijną niedzielę ludzie według mnie słabej wiary niedziela jak każda wiąże się z przyjemnością to znaczy z uczestnictwem we Mszy swietej a jeśli chodzi o tę wigilijną to oczywiste że od rana przyjemność a później dokończenie obowiązków to przecież takie oczywiste ????????????
6 miesięcy temu / O
 
Nie wymaga wyjaśnień. Jest niedziela i to oczywiste.
6 miesięcy temu / Wiktor
 
Dlaczego niby pasterka (Christmette) przed 24 nią nie jest? oczywiście że jest.Nawet w Watykanie odprawia się ją bodajże o 22giej czy 21:30.. i u nas tez tak mogłoby być, bo o północy na mszy nie kazdy jest w stanie wysiedzieć ze względu na zmęczenie i senność.
6 miesięcy temu / trydentina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.