DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Czy w ten piątek można jeść mięso? Kodeks prawa kanonicznego odpowiada jednoznacznie!

Czy w ten piątek można jeść mięso? Kodeks prawa kanonicznego odpowiada jednoznacznie!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Od tej ogólnej zasady są jednak nieliczne wyjątki – uroczystości.

                                                                 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest zawsze 8 grudnia. W roku 2017 przypada ona w piątek. Dlatego też, zgodnie z zapisami Kodeksu prawa kanonicznego, nie obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

W kanonie 1251 czytamy bowiem: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].

 

Z kolei kanon 1252 wyjaśnia szczegółowo zasady piątkowej wstrzemięźliwości oraz postów: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.

 

8 grudnia Kościół raduje się z faktu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej poczętej bez zmazy grzechu pierworodnego. Radość wyklucza post lub piątkową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Katolik nie może jednak nigdy zapominać o obowiązku modlitwy.

 

Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca roku 2003 w Polsce,  inaczej niż na świecie, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nie jest świętem nakazanym (obowiązkowym). Motywowane jest to faktem, że 8 grudnia to w myśl prawa państwowego zwykły dzień pracy. Warto jednak tego dnia – w miarę możliwości – wziąć udział w Mszy Świętej, pobożnie nawiedzić świątynię lub przynajmniej, mocniej niż na co dzień, pomodlić się za wstawiennictwem Matki Bożej i oddać Jej cześć.

 

Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami!

 

 

MWł

 

 


DATA: 2017-12-08 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Klara Kanon 1251 mówi jasno: http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf
1 miesiąc temu / Odpowiadajacy
 
Ale ale jeżeli ja jem mało mięsa to przecież nie jedzenie w piątek mięsa nie jest dla mnie żadnym wyrzeczeniem i dlaczego akurat mięso. Jezeli kkocham jeść npo. pierogi to właśnie nie zjedzenie pierogów byłoby dla mnie jakąś formą wstrzmieśliwości
3 miesiące temu / ja
 
Mnie uczono na religii ze post obowiazuje w Popielec, wielki piatek i w wigilię a wstrzemięźliwość od pokarmow miesnych jedynie w piatki w okresie Wielkiego Postu a nie we wszystkie piatki roku. Tak gdzies 10 lat wstecz slyszałam ze ta wstrzemięźliwość od pokarmow mięsnych w piatek nie jest obligatoryjna. To niech w końcu ktoś napisze jak faktyczni jest z tym bo w necie nie ma jednoznacznej odpowiedzi za to są wypowiedzi ze nawet papież tego nie robi.
6 miesięcy temu / Klara
 
Po co? Przecież to czyn pokutny, potencjalnie ekspiacyjny. Jest bardzo istotny, kiedyś zresztą dni postnych było więcej (jak chociażby Suche Dni). A co do tematu, to oczywiście nikt nikogo do jedzenia mięsa dzisiaj nie zmusza, tak samo jak do poluzowania swoich adwentowych postanowień (a dobrze takie mieć, w końcu to generalnie rzecz ujmując "mały post"). Dzisiejszy dzień jest radosnym świętem, dlatego nie powinno się chodzić z kwaśną miną i jakoś ostentacyjnie okazywać swoją wstrzemięźliwość (nie żeby kiedykolwiek tak być powinno, ale w takie uroczystości już szczególnie). Jeżeli ktoś otrzymał dar poszczenia i pokutowania w duchu radości oraz uważa to za słuszne, to niech się jak najbardziej trzyma postu. Zawsze można taki czyn pokutny ofiarować Maryi jako pośredniczce łask, na pewno nie obrazi się ona również za przyjęcie w takiej intencji Komunii Świętej, już ona będzie wiedziała najlepiej komu i jak tę łaskę rozdzielić.
8 miesięcy temu / incuss
 
Nie godzi się pościć w Uroczystość, to podpada pod III przykazanie. To coś zupełnie innego niż dyspensa (jak w podanym przykładzie z życia JMV).
8 miesięcy temu / @Tomasz
 
@Kanonik Lucjusz - takie kwestie reguluje przecież prawo kanoniczne, które jest jednolite dla całego Kościoła.
8 miesięcy temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.