DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Czy w ten piątek można jeść mięso? Będziesz zaskoczony!

Czy w ten piątek można jeść mięso? Będziesz zaskoczony!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W piątek (19.06.2020) przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący jednocześnie dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Czy jest to jednak wystarczający powód upoważniający do spożywania pokarmów mięsnych? Przepisy prawa kanonicznego nie pozostawiają wątpliwości.

 

W pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała w Kościele przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego rozwinął się w następstwie objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque. W 1856 roku, święto Serca Pana Jezusa rozszerzył na cały Kościół papież Pius IX. Począwszy od 1995 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która wypada zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała, Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

 

Czy zatem w najbliższy piątek można jeść mięso? Przepisy prawa kanonicznego nie pozostawiają wątpliwości. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w piątki, w które wypada uroczystość lub dni w randze uroczystości (kan. 1251).

 

Zatem w piątek 19.06.2020 można jeść mięso.

 

Źródło: misericors.org

PR   


DATA: 2020-06-15 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Biblii są odpowiednie wersety na temat zabraniania spożywania jakich kolwiek pokarmów. Zachęcam do poczytania.
5 miesięcy temu / Haki
 
Pelna zgoda co do uzywek- od tego powinno sie poscic bo tak wierzacy jedzacy mieso po prostu w piatek nie jedza a np. wierzacy palacze jak palili tak pala
5 miesięcy temu / @post
 
Post powinien dotyczyć spożywania alkoholu i tytoniu, nie mięsa. Patrząc na to, w czym bardziej gustuje zły duch i kogo zniewala: jedzących mięso czy nałogowców?
5 miesięcy temu / post
 
Jedna mała uwaga! Niejedzenie mięsa przysługuje dzisiaj temu kto chce uroczyście oddać cześć sercu Pana Jezusa. Jeśli więc w ramach świętowania nie masz zamiaru iść na Mszę Świętą lub w inny sposób oddać czci Sercu Jezusa, to jakby czynisz dzisiejszy dzień zwykłym piątkiem a wtedy masz obowiązek wstrzemięzliwości mięsnej. To co napisałem nie jest ujęte przepisem ale ja to tak rozumiem.
5 miesięcy temu / Wojciech
 
Izajasza 58,3 "Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał?" Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników. 4 Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. 5 Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? 6 Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; 7 dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. 8 Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść b
5 miesięcy temu / Nick
 
Szanowna Redakcjo piątek jest piątkiem .Czy w ten dzień musimy żreć mięso?
5 miesięcy temu / andrzej
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.