DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Czy w sprawie klimatu papieże też są nieomylni? Ostry spór wśród kapłanów

Czy w sprawie klimatu papieże też są nieomylni? Ostry spór wśród kapłanów
UPDATE IMAGES PRESS/MAXPPP / FORUM

Zawarte w encyklice „Laudato Si” poglądy papieża Franciszka na temat klimatu mają taką samą wagę jak nauczanie Magisterium na temat aborcji – twierdzi argentyński biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

 

Ks. dr Joseph Fessio SJ, założyciel wydawnictwa Ignatius Press, skrytykował wypowiedź bp Sorondo. Mówił: - Ani papież, ani biskup Sorondo nie mogą wypowiadać się w kwestii nauki z mocą wiążącą. Dodał, że „zrównanie papieskiego stanowiska w sprawie aborcji z poglądamina temat globalnego ocieplenia, to wstyd dla Kościoła”.
Trzeciego grudnia br. w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża odbyła się konferencja pt. „Czy wolny rynek pomoże nam zadbać o nasz wspólny dom?” Sympozjum nawiązywało do treści zawartych w encyklice papieskiej pt. „Laudato Si.” Wzięło w nim udział ponad 200. uczestników, w tym przedstawiciele mediów, profesorowie i studenci papieskich uczelni.

Kontrowersje wzbudziło przemówienie bp Sorondo na temat teorii rzekomego "globalnego ocieplania”. Stwierdził on, że papież Franciszek w „Laudato Si” „po raz pierwszy w Magisterium demaskuje naukowo zidentyfikowane przyczyny tego zła, oświadczając, że szereg naukowych badań wskazuje, iż globalne ocieplenie, z jakim mamy do czynienia w ostatnich dziesięcioleciach, wynika z dużego stężenia gazów cieplarnianych, będących efektem głównie działalności człowieka”. Duchowny zasugerował, że wierni są zobowiązani uznawać poglądy papieża na temat klimatu, jakby były niemal prawdami wiary.

Założyciel Acton Institute, ks. Robert Sirico już na samym początku konferencji zwrócił uwagę, by dojrzeć różnicę pomiędzy teologicznym wymiarem „Laudato Si” a empirycznymi, naukowymi i ekonomicznymi poglądami zawartymi w encyklice. Wyjaśnił, że Kościół nie może wypowiadać się z taką samą mocą i autorytetem w sprawach ekonomii i nauki, jak w przypadku spraw wiary i moralności.

Duchowny przypomniał na czym polega misja Kościoła, cytując Kompendium Nauki Społecznej Kościoła: „Zadaniem Kościoła nie jest organizowanie życia społecznego w każdym jego aspekcie, ale podejmowanie tego, co należy do jego kompetencji, a więc głoszenie Chrystusa Odkupiciela (…) Kościół ze swoim nauczaniem społecznym nie wkracza w kwestie techniczne i nie ustanawia, ani też nie proponuje żadnych systemów czy modeli organizacji życia społecznego”.

Ks. Joseph Fessio w ostrych słowach skrytykował próbę zrównania papieskiego stanowiska w sprawie aborcji z poglądami na temat globalnego ocieplenia. Mówił, że „to wstyd dla Kościoła”. Biskup Sorondo tymczasem odpowiadając na liczne pytania zgromadzonych upierał się, że opinie papieża dotyczące globalnego ocieplenia, zawarte w „Laudato Si" muszą być tak samo traktowane, jak nieomylne oświadczenia i wypowiedzi papieskie w sprawach moralnych.

Aby Ojciec Święty mógł korzystać z daru nieomylności, potrzebne są następujące warunki:


1. Papież musi wypowiadać się w dziedzinie wiary i obyczajów;


2. Musi wypowiadać się uroczyście, jako nauczyciel całego Kościoła, z intencją ogłoszenia jakiejś prawdy ważnej dla wszystkich wierzących.


Ks. Adam Martyna tłumaczy, że Papież może się mylić, kiedy wypowiada się na tematy nie związane z wiarą: historii, polityki, nauki itp. Może również mylić się nawet jako teolog, kiedy nie zamierza angażować swojego daru nieomylności, np. w czasie jakiejś dyskusji, przypuszczenia, kiedy nie zamierza zobowiązywać całego Kościoła do przyjęcia jego opinii. Uroczyste, zobowiązujące do wiary wystąpienie papieża, w celu wyjaśnienia jakiejś sprawy, nazywamy nauczaniem ex cathedra. Takie "rozstrzygnięcie ostateczne" zobowiązuje wszystkich katolików do przyjęcia go, pod karą wykluczenia z Kościoła.

Papież jednak nie w każdym przypadku cieszy się przywilejem nieomylności. Ojciec Święty nie może jako nieomylne prawdy ogłosić wszystko, co chce. Papież jest sługą wiary przyjętej od Apostołów i przekazanej przez Tradycję.

Biskup Sorondo tymczasem porównując nauczanie Papieża nt. globalnego ocieplenia do nauczania Kościoła w sprawie aborcji, zaznaczył, że należy je traktować jako obowiązujące, nie podlegające kwestionowaniu nauczanie Magisterium.

Ks. Fessio, który wdał się z nim w ożywioną polemikę, stwierdził po wymianie zdań, że bp Sorondo, wygłaszając swoje uwagi, „wydaje się, że nie był odpowiednio przygotowany do wystąpienia”.

 


Źródło: lifesitenews,com., AS.


 


DATA: 2015-12-21 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrystus nie wybrał Piotra na głowę Kościoła bo był( Piotr) nieomylny, przeciwnie, wiele spraw postrzegał po ludzku i dość impulsywnie, ale Pan dostrzegł w nim gorliwa wiarę. Papieże tez ludzie, mogą się mylić i według mnie, jak widać na podstawie tych gdybań o pogodzie, obecny się w tej sprawie myli. Mnie martwi coś innego, mianowicie, dlaczego Franciszek tyle mówi o sprawach doczesnych, materialnych, przyziemnych, a tak mało o Zbawieniu i duchowości, dlaczego jest taki zamęt z sprawach najistotniejszych. Szczerze, co mnie interesuje że zmienia się klimat( nie za ludzka przyczyną!), skoro dusze idą na potępienie, bo są zapatrzone w bezgraniczną wizję Boga który wybaczy wszystko. Pamiętajmy, Bóg nie da z siebie drwić! Grzech to grzech! Te bajki o procesie cieplarnianym to młyn na wodę dla złego.
ponad 4 lata temu / Łukasz
 
+ agricola )))bonus!
ponad 4 lata temu / Leo
 
Prawda jest cenniejsza od Papierza...i całego Kościoła. Kapłani Jej nie stanowią, bowiem dana nam jest przez Boga słowo w słowo od początku do skończenia świata Jedna i Niezmienna. A Kapłani z Papierzem na czele mają Ją wypełniać jak psy wiernie, Oną nam gorliwie głosząc ku pokrzepieniu serc i zbawieniu dusz naszych. A który by mącił i gryźć Rękę Pańską próbował niechaj baczy by go jako psa na łańcuch nie wzięto. Bo jako żywo, każdy z najmniejszych wiernych napastowany jawnymi herezjami choćby i przez samego Papierza prawo ma hardo wezwać Go do opamiętania. A gdyby Ów krnąbrnie pychą uniesiony dalej kalał swój urząd ku zgorszeniu ogólnemu, precz batogiem przegnać Takiego żaden grzech ni nadużycie. Hardy nie znaczy bezczelny. Duma to nie pycha. Odwaga to nie grzech. Waleczność w obliczu wroga to nie przemoc. Kłamstwo nie jest alternatywą Prawdy lecz Jej śmiertelnym wrogiem. A wróg śmiertelny nie jest Jej bratem by mu nadstawiać drugi policzek.
ponad 4 lata temu / agricola
 
Krowin już 15 lat temu pisał, że "globcio" to ściema( pomnę felietony na temat dziury ozonowej i lodówek z freonem) ale oczywiście nikt Go nie chciał słuchać. Naukowo udowodniony jest fakt, że słońce wykazuje aktywność cykliczną. To, że przez kilkanaście następnych lat nie będzie śniegu, by potem przyszły zimy jak w latach 60\' i 70\' jest naturalnym zjawiskiem i kto troszkę wiedzy ma, ten na żadne eko- głupoty się nie da nabrać.
ponad 4 lata temu / Lea
 
Trzeba czytać, analizować i zastanowić się KTO zyskuje na tzw. "globalnym ociepleniu" a kto traci. Wtedy okaże się, że to wielkie kłamstwo, dane są spreparowane, a narody wprowadzane w błąd. Są artykuły uczciwych naukowców na ten temat. A może ktoś jeszcze nie zauważył, że właśnie teraz szatan szaleje praktycznie we wszystkich dziedzinach życia na tym świecie?
ponad 4 lata temu / Alka
 
@no i?: a kiedyż to "rzetelne badania naukowe" wykazały że ubóstwianie klimatu jest dobre? :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.